Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο - Βήμα- βήμα η υποβολή της δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

On 6/9/2019 at 11:18 ΠΜ, Pavlos33 said:

35 Ευρώ για κάθε δικαίωμα είναι το σωστό. Αν ο πελάτης σου έχει πάνω από 2 αγροτικά ακίνητα στον ίδιο ΟΤΑ τότε χρεώνονται μόνο τα δυο. Πχ αν δηλώσεις 5 αγροτεμάχια στον ΟΤΑ Αετοράχης θα πληρώσει 70 Ευρώ. Πολλές φορές το Κτηματολόγιο δεν συμβαδίζει απόλυτα με την έννοια που έχουμε για τις εκτός σχεδίου και εκτός οικισμού περιοχές. Μπορεί να υπάρχει οικιστική ανάπτυξη και να τα έχει θεωρήσει μη αγροτικά. Θα σου πουν οι υπάλληλοι στο γραφείο κτηματογράφησης το ακριβές ποσό.

Να ρωτήσω κάτι σχετικό με το παραπάνω post του συναδέλφου. Ειχα δηλώσει (δια ζώσης , όχι ηλεκτρονικα) παλιά 3 διακιώματα σε ΟΤΑ εκτός σχεδίου και είχα πληρώσει 70Ε. Οι αιτήσεις έχουν λήξει κανονικά κανα - χρόνο. Υπάρχει αυτη η άτυπη παράταση παντου. Πάω να δηλώσω άλλο ένα τώρα στον ίδιο ΟΤΑ  και όταν το φθανω στο βημα 5 μου βγάζει 35Ε. Ενώ περίμενα να βγάλει 0 .  Αυτό συμβαίνει γιατί? Μηπως αν πατήσω να βάλω στοιχεία πληρωμής κλπ μετά δεν μου ζητήσει λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μίλησα με κάποια κτη. γραφεία και μου είπαν ότι θα έπρεπε να μην μου βγάζει χρέωση. Το έχουν εν γνώσει ότι ουσιαστικά δημιουργεί 2ο κωδικό όταν άλλες δηλώσεις είχαν γίνει δια ζώσης και τώρα γίνονται ηλεκτρονικά. Οπότε το σύστημα δεν καταλαβαίνει ότι έχει ξαναπληρωθεί στον ίδιο ΟΤΑ 2 δικαιώματα εκτός οικισμού. Ξέρει κανείς πώς λύνεται ώστε να μην πληρώσω πάλι 35Ε σε νέα δήλωση?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρόκειται για "αστικό" δικαίωμα? αν ναι, πληρώνεις κανονικά. Αν όχι, πρέπει να το δεις με το γραφείο κτηματογράφησης..

Link to comment
Share on other sites

Oxi. Δυστυχώς μίλησα και είπαν ότι δεν αναγνωρίζει το ηλεκτρονικο σύστημα , αυτές που υποβλήθηκαν δια ζώσης. 

Link to comment
Share on other sites

έκανα μια δήλωση ηλεκτρονικά, εκτυπωσα αποδεικτικό επιτυχους υποβολής εκείνη την στιγμή που πλήρωσα, αλλά όταν πάω στην εφαρμογή να εκτυπώσω <<αποδεικτικό υποβολής δήλωσης >> βγάζει

Ηλεκτρονική Υποβολή ΔήλωσηςΑποδεικτικό error.gifΔήλωση Ιδιοκτησίας (Υποβολή στο Γραφείο Κτηματογράφησης)Αποδεικτικό

και αν πατήσεις στο ! λεει ότι δεν μπορείς? Γιατί?

Επειδη έγινε ηλεκτρονικά μην τυχόν   τα αρχεία είναι μαιμού (επειδή δεν τα έχει ελέγξει ακόμα κάποιος? και μετα απο πόσο καιρό θα μπορω? ή πρεπει να απευθυνθω στο γραφείο το αρμόδιο?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή Κυριακή,

Μια ερώτηση μιας και σήμερα είναι κυριακή, σε ηλεκτρονική δήλωση παρατήρησα ότι οι κωδικοί ιδιοκτησίας κάθε ακινήτου που αναγράφονται στην εκτύπωση επιτυχούς υποβολής είναι διαφορετικοί από αυτοί που αναφέρονται εντός της εφαρμογής ηλεκτρονικής δήλωσης κτηματολογίου.

Γνωρίζει κάποιος γιατί συμβαίνει αυτό?

Επίσης στην εκτύπωση επιτυχούς υποβολής γράφει ότι :

Τα στοιχεία της δήλωσης θα ελεγχθούν, μετά την παραλαβή των απαραίτητων
συνυποβαλλόμενων εγγράφων από το γραφείο κτηματογράφησης. Με την ολοκλήρωση του
ελέγχου, θα ενημερωθείτε ηλεκτρονικά για την επιτυχή υποβολή της δήλωσής σας και θα σας
αποσταλεί το σχετικό Αποδεικτικό Υποβολής Δήλωσης.

Τι εννοεί ο ποιητής?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν το είχα προσέξει παρόλο που έχω κάνει πολλές ηλεκτρονικές υποβολές Νομίζω μπορούμε μέχρι να γίνει η ανάρτηση αλλά και μετά να υποβάλουμε συμπληρωματικά στοιχεία με μια αίτηση συμπληρωματικών στοιχείων  ή αίτηση διόρθωσης με το γνήσιο της υπογραφής σε ένα σχετικό εμαιλ Επομένως εφόσον δεν γίνεται έλεγχος εξ αρχής από κάποιο κτηματολογικό γραφείο όπως όταν καταθέτουμε με παρουσία είναι λογικό να ισχύει αυτό που αναγράφει το κείμενο Για αυτό άλλωστε συμπληρώνουμε στην ηλεκτρονική υποβολή τον τρόπο επικοινωνίας με το γραφείο κτηματογράφησης που επιθυμούμε  Μένει να το δούμε και πρακτικά Για τον κωδικό θα το εξετάσω στην επόμενη ηλεκτρονική που θα κάνω Μου έχουν μείνει λίγες ακόμη συν την δικιά μου και του πεθερού μου που όπως βλέπω θα κάνω τελευταία .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Νομίζω ότι αξίζει κάποιος να διαβάζει την χρήση cookies

https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/KT_privacy_policy.pdf

(σελ. 3 ) :

ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ

Πολιτική Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων Ιστοτόπου

image.png.633c837d6eab18d5b8c46a9fc2e49dab.png

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.