Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρεμιέρα για το e- Κτηματολόγιο - Βήμα- βήμα η υποβολή της δήλωσης


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 427
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

14 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Συγνώμη, αλλά στις 12-2 λήγει η προσθεσμια για Λουτράκι, και έχω να ανεβάσω 5 "δικαιώματα"!!!τι γίνεται??????γιατί έτσι?ούτε το ΤΕΕ δυο μέρες πριν τη λήξη της προθεσμίας τέτοιο πρόβλημα...ξέρετε αν θα δοθεί παράταση?που θα δοθεί προφανώς-ελπίζω δηλαδή-αλλά πότε???να κοιμόμαστε πρωί?να λέμε στους άλλους εσείς περιμένετε στη σειρά,τώρα τρώω το χρόνο μου στο ίντερνετ περιμένοντας????

Βεβαιώσεις-αυθαίρετα-αυτοψίες από 13-2....

Παρατήρησα στο σημερινό εξώφυλλο του Ελεύθερου Τύπου, λέει για παράταση 3 μηνών:

image.thumb.png.561ad0803f2864563683aee015fbe590.png

Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

και για ρυθμιση για παλαια "δασικα" αυθαιρετα   κατι γραφει.

η παραταση.... της παρατασης...ώ παρατάσεις.:smile:

καλημερα

 

Link to comment
Share on other sites

''Γκρινιάζω'' από την πρώτη μέρα και όχι τυχαία με τα πειράματα που κάνουν. Γνώμη μου είναι ότι το ΤΕΕ πρέπει να πάρει θέση. Δεν υπάρχει λόγος να πειραματίζονται αυτή την στιγμή. Ας επαναφέρουν το παλαιό σύστημα μέχρι να είναι σίγουροι ότι δουλεύει το νέο ή ας κάνουν παράλληλη λειτουργία...

Ας πέσουν τα μούτρα του προέδρου του Κτηματολογίου και ας το παραδεχτεί, έχουμε κατανόηση στο λάθος. Δεν έχουμε κατανόηση στον εμπαιγμό

Εκτός και αν ανήκει και αυτός στην ανανεωτική αριστερά της προόδου, όπου ουδέν λάθος γίνεται και το μαύρο είναι άσπρο και αντιστρόφως...

Edited by WarBlade
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μίλησα στο τηλέφωνο (ναι έπιασα γραμμή) μου είπε η κυρία ότι ΤΟ ΝΩΡΙΤΕΡΟ δυο μερες πριν μάλλον θα δοθεί παράταση...

Link to comment
Share on other sites

πάντως κι εγω που κατάφερα να μπω μετά από απειρες προσπάθειες , στην μέση της διαδικασίας δήλωσης στοιχειων μου

έβγαλε μήνυμα : "η συνεδρία σας έληξε,πρέπει να ξανασυνδεθείτε στην εφαρμογή" και φυσικά δεν ξανασυνδέθηκα ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Προσπαθώ από προχτές να δηλώσω ένα ακίνητο, αλλά στη σελίδα καταχώρησης των ΠΡΟΣΩΠΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ στην αρχή, ΔΕΝ έχει περαστεί αυτόματα (όπως θα έπρεπε) το ΑΦΜ μου, και επομένως δεν μπορώ να προχωρήσω στα επόμενα στάδια. Γνωρίζετε τι πρέπει να κάνω;

Edited by auster9
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατάλαβα πως οι ανάδοχοι ενδιαφέρονται να ολοκληρώσουν το έργο (για να πληρωθούν προφανώς) χωρίς να τους ενδιαφέρει ούτε καν η ακρίβεια των υποδείξεων που θα γίνουν. Δεν είναι τυχαίο πως σε ενημέρωση από τον ανάδοχο ειπώθηκε, "φέρτε ότι έχετε, ακόμα και απόσπασμα από google maps-earth".

Άρα με δεδομένη την κατάσταση, ο κόσμος θα δηλώσει ότι δηλώσει τώρα και θα γελάμε όλοι μαζί μετά. Δεν πειράζει, θα έχουμε αρκετή δουλειά για τα επόμενα χρόνια...Απλά το άσχημο είναι ότι λόγω ανικανότητας του κράτους τόσα χρόνια, θα πληρώσει ο καημένος ο πολίτης πάλι το μάρμαρο.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι αν έχει την δυνατότητα κάθε πολίτης να κάνει εξαρτημένο ΤΔ.. η απάντηση είναι σε πολλές περιπτώσεις όχι. Πάντως σκέφτομαι ότι ακόμα και να αποφάσιζαν όλοι οι πολίτες να κάνουν σωστό τοπογραφικό για όλες τις ιδιοκτησίες τους, δεν επαρκεί το επιστημονικό δυναμικό της χώρας ώστε αυτό να γίνει μέσα σε ένα χρόνο.. Μιλάμε για εκατομμύρια γεωτεμάχια. Οι μηχανικοί στην Ελλάδα που έχουν γεωδαιτικό εξοπλισμό δεν φτάνουν ώστε να γίνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο αυτό. Οταν ξεκιναει καποιος να κανει δήλωση την οποιοα εξαρχης την βλεπει ως ενα ακόμη χαράτσι ( τελος κτηματογράφησης κλπ) δεν εχει καμια απολύτως διάθεση να μπει σε επιπλέον έξοδα που συνεπαγεται ενα τοπογραφικο διάγραμμα. Όταν δε στα περισσοτερα γεωτεμαχια ανα την επικρατεια το κοστος τοπογραφικου υπερβαινει το κοστος του ιδιου του γεωτεμαχιου... Άρα, οι αναδοχοι που μοιράζονται τα δις απο το κράτος θα επρεπε να ειναι κατι περισσότερο απο μαζωχτρες συμβολαίων. Τωρα αν μιλαμε για φιλετο σε τουριστικο κλπ κλπ τοτε θα εχει ήδη κανει τοπογραφικό ο εκάστοτε ιδιοκτήτης. Το κτηματολόγιο σε μια χωρα οπου δεν εχουν συντελεστει ρυμοτομησεις απαλλοτριώσεις ρυμοτομικα κλπ κλπ είναι  αλλά λογια να κονομιομαστε....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.