Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση αρτιότητας - οικοδομησιμότητας - άρθρο 25/1337-83


Recommended Posts

Προφανως θα πρεπει να το καταθεσω στο ΤΕΕ, για να μου βγαλει εντολη πληρωμης για το ποσο του συμφωνητικου,

και πανω σε αυτη την αμοιβη θα πληρωσω ΤΣΜΕΔΕ και ΦΕΜ (4%). Καλα το καταλαβα?

 

Προφανες δεν ειναι ΤΙΠΟΤΑ στη χωρα αυτη....

Το ΤΕΕ-ΤΔΚ δεν ξερει τιποτα... τουλαχιστον μεχρι και τις 27/10 που ρωτησα...

 

Εγω θα σου ελεγα να "τολμησεις" να βγαλλεις κανονικα αμοιβη τοπογραφικου, οπως στην ΟΑ και να πεισεις τους ελεγκτες φορολογικων να το περασουν λογω του Ν3919.

Αν ειναι ΤΕΕ και ΕΜΠ-ΤΣΜΕΔΕ πληρωσε βασει του 5000λ.

Τωρα θα μου πεις πως θα πληρωσεις το ΤΕΕ χωρις την αντιστοιχη εντολη πληρωμης...

Ξερω γω...

Ουτε αυτοι δεν ξερουν..

Ο πελατης μπορει να περιμενει..

Φεεεεετα...!!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λες πρέπει να γίνουν , αλλά γίνονται?Μάλλον κάποιοι (σαν εσένα ) πρέπει να είναι οι πρωτοπόροι ώστε να μας πουν και εμάς το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ μπορει να εισπραξει 5000λ*2,048%

Σου κοβει ενα παραστατικο εισπραξης..

Οπως κανει και οταν πας για απαλλαγη αμοιβης. (ή οπως οταν πληρωνεις τη συνδρομη σου..)

 

Δεν μπορω να καταλαβω γτ δεν εχουν ιδεα ακομα.

Ο Ν3919 λεει ξεκαθαρα οτι οι εισφορες πληρωνονται στο ΤΕΕ αν η συμφωνηθησα αμοιβη ειναι μικροτερη απο τη νομιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εάν το οικόπεδο πληρή τις προυποθέσεις της παρέκκλισης της περιοχής πηγαίνει με τις διατάξεις του Γ.Ο.Κ.

Το άρθρο 25 του ν. 1337/83 όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 27 του ν. 2742/99 εφαρμόζεται στα μικρά οικόπεδα ή στα οικοπέδα που δεν καλύπτουν όλες τις προυπόθεσεις αρτιότητας κατά τον κανόνα ή την παρέκκλιση της περιοχής.

Για την εγγραφή του ορθογώνιου περιγράμματος 5-50 δεν εφαρμόζεται καμία απόσταση δ, η έννοια εγγράφεται σημαίνει χωράει.

Βρίσκεις το οικοδομήσιμο τμήμα του οικοπέδου και εάν εντός αυτού χωραει το 5-50 ορθογώνιο τότε έχεις εξασφαλίσει την οικοδομήσιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα!

 

Σε τοπογραφικό γηπέδου (περίπου 3100τμ) εκτός σχεδίου - εντός ζώνης 500μ, οι μοναδικοί τίτλοι ιδιοκτησίας του πελάτη μου είναι δύο διαθήκες, η μια το '66 και η άλλη το 68, οι οποίες δημοσιεύθηκαν στο πρωτοδικείο τον 12/2012 με διαφορά λίγων ημερών και κατόπιν έγινε αποδοχή κληρονομιάς. Επειδή μου φαίνονται λίγο "ύποπτα" αυτά θα παραπέμψω τον πελάτη μου στην πολεοδομία όπου και θα κάνει αίτηση για κατά παρέκκλιση αρτιότητα. Αυτό που δεν γνωρίζω είναι τι γράφουμε επάνω στο τοπογραφικό σε αυτή την περίπτωση, δλδ βάζουμε δήλωση Ν.651/77 ή το αφήνουμε κενό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σκέφτομαι και εγώ: ποιός ο λόγος να βάλω δήλωση αφού ουσιαστικά η αίτηση γίνεται για να βεβαιώσουν αρτιότητα;

Link to comment
Share on other sites

Η Υ.ΔΟΜ δεν θα βεβαιώσει αν το γήπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Η αίτηση αφορά στο ερώτημα αν το γήπεδο ευρίσκεται εντός της ζώνης των 500 μ. από τα περιμετρικά όρια ενός προ 23 οικισμού.

Υποβάλλονται, 2 εξαρτημένα τοπογραφικά διαγράμματα (η δήλωση ν. 651/77 θα είναι προσωπική ευθύνη του μηχανικού), σφραγισμένα απαραίτητα, και σημειώνεται από το μηχανικό πάνω στο απόσπασμα χάρτη της Γ.Υ.Σ (κλ. 1-5000) η απόσταση του ακινήτου από τα περιμετρικά όρια του προ 23 οικισμού.

Σε περίπτωση αμφιβολιών θέσης ή ορίων οικισμού η Υ.ΔΟΜ πραγματοποιεί αυτοψία. Η βεβαίωση εκδίδεται με την αναφορά στο αν το γήπεδο ευρίσκεται εντός ζώνης.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Όπως το λέει ο Pavlos33, η βεβαίωση της ΥΔΟΜ εξάλλου θα γράφει μεταξύ άλλων ότι "με την ευθύνη του μηχανικού ως προς τη θέση και τις διαστάσεις του γηπέδου, βεβαιώνεται ότι ...."

Link to comment
Share on other sites

Για ποιό λόγο σου φαίνεται ύποπτο το γεγονός πως το γήπεδο προήλθε από διαθήκη? Δεν περιγράφεται σαφώς στα κείμενα των διαθηκών ? (δεν θα ήταν περίεργο κάτι τέτοιο δεδομένου του χρόνου σύνταξης των διαθηκών). Αν θές περίγραψε την υπόθεση μήπως βοηθηθείς και φύγουν οι αμφιβολίες σου συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.