Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Στοιχειοθέτηση πειράματος


Mitsos Ribopaido

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Είμαι στην φάση γραψίματος της διπλωματικής εργασίας στο μεταπτυχιακό με θέμα  '' Aνάκτηση και επεξεργασία παραμέτρων μέσω του πρωτόκολου OBD-II''.

Χρησιμοποιώντας τη βιβλιογραφία που υπάρχει έχω κάνει μια πλήρη αναφορά στους 2/3 αισθητήρες που είπαμε να μελετήσουμε (λάμδα, MAF , πίεσης λαδιου) και συνεχίζω στο τελευταίο.  Θα χρησιμοποιήσουμε ασύρματο tester με Bluetooth τοποθετημένο στην θύρα διάγνωσης για να πάρουμε μετρήσεις ωστέ μετα να τις παρουσιάσουμε . 

Εως εδώ ολα καλα. Μου είπε ο καθηγητής να γράψω και να στοιχειοθετήσω το πείραμα και το πως θα γίνει. Πρέπει εκτός της αναφορας για το τρόπο μέτρησης και ανάλυσης να γράψω κάτι παραπάνω ( οπως σε κάποιο Paper) ωστέ να είναι ολοκληρωμένο ? Ή θεωρείτε οτι το να εξηγηθεί σχετικά απλά θα είναι το καλύτερο?

Κάθε ιδέα και γνώμη ,σε αυτή την ίσως χαζή ερώτηση , δεκτή

Ευχαριστώ προκαταβολικά 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, σαν τι παραπάνω; Βασικά ότι ζητήσει ο καθηγητής, αλλά εάν γνωρίζεις κάτι παραπάνω και αν πρόκειται να μην είναι ολοκληρωμένο χωρίς αυτό γιατί να μη το γράψεις;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνουμε ένα πείραμα, με σκοπό να το παρουσιάσουμε - συγγράψουμε μια εργασία, πρέπει κατ' ελάχιστον να αναφέρονται - συμπεριλαμβάνονται τα εξής:

  • Εισαγωγή - συνοπτική περιγραφή πειράματος
  • Θεωρία που αφορά το πείραμα
  • Χρησιμοποιούμενος εξοπλισμός
  • Συνθήκες πειράματος
  • Μετρήσεις
  • Ανάλυση - επεξεργασία αποτελεσμάτων
  • Σύγκριση αποτελεσμάτων με άλλα όμοια πειράματα (αν υπάρχουν)
  • Συμπεράσματα
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.