Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απόσταση Δ σε δώμα - απόληξη κλιμακοστασίου


MiPo

Recommended Posts

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατι η απόσταση Α να είναι Δ? Το κτίριο κανονικά κολάει στο πίσω όριο του οικοπέδου. Μας ενφιαφέρει η υποχώρηση του τελευταίου ορόφου η οποία γινεται προφανώς λόγω του ότι δεν υπάρχει άλλη δόμηση? Αν έχω καταλάβει το σχέδιο σωστά. Ο φωταγωγός πάλι πρέπει να έχει απόσταση Δ για φωτισμό του κλιμακοστασίου αλλά και να βλεπει σε ακαλυπτο ή κοινόχρηστο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζοντας κατά κάποιoν τρόπο αυτό το θέμα, αν σε δώμα έχουμε μόνο απόληξη κλιμακοστασίου, αυτό πρέπει να τηρεί αποστάσεις Δ;

Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα έλεγχο σε πολεοδομία με αυτό ακριβώς το θέμα και μου είπε ο ελέγχων μηχανικός ότι η απόληξη κλιμακοστασίου(και οι ιδιωτικές απολήξεις) δεν ελέγχονται για το Δ αλλά αν θες να βάλεις μηχανοστάσιο κτλ τότε αυτά πρέπει να έχουν απόσταση Δ. Δεν μου το δικαιολόγησε βέβαια αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

σε μια υπο μελέτη οικοδομική άδεια τετρόροφη οικοδομής με υπογειο έχω το εξής προβλημα. Η αποληξη του κλιμακοστασίου ενω εχω εξαντλήσει το σ.δ οποτε και δεν μετρα στην δόμηση δεν απεχει 0 ή δ απο τα όρια...πρεπει να απέχει? ευχαριστω.

 

μιλάω για σταθμη με αποκλειστικα και μονο αποληξη(εχει εξαντληθει ο σ.δ σε προηγουμενες σταθμες).

Link to comment
Share on other sites

Χτες έκανα έλεγχο σε πολεοδομία με αυτό ακριβώς το θέμα και μου είπε ο ελέγχων μηχανικός ότι η απόληξη κλιμακοστασίου(και οι ιδιωτικές απολήξεις) δεν ελέγχονται για το Δ αλλά αν θες να βάλεις μηχανοστάσιο κτλ τότε αυτά πρέπει να έχουν απόσταση Δ. Δεν μου το δικαιολόγησε βέβαια αλλά.....

 

Και το μηχανοστάσιο θεωρείται απόληξη κλιμακοστασίου, οπότε δεν πρέπει να τηρεί Δ.

Link to comment
Share on other sites

Και το μηχανοστάσιο θεωρείται απόληξη κλιμακοστασίου, οπότε δεν πρέπει να τηρεί Δ.

 

αυτό πως το συμπεραίνεις συνάδελφε ?

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

αυτό πως το συμπεραίνεις συνάδελφε ?

:rolleyes:

 

Εγκύκλιος 113, σε συνέχεια των εγκυκλίων 12/86, 73/86, 103/86 και 112/86 επεξηγηματικών για την εφαρμογή του 1577/85

Άρθρο 7, παράγρ. 1Β :

 

"Παρ. 1B: .........................

 

Στην έννοια των ανελκυστήρων της παραγράου αυτής περιλαμβάνεται και το τυχόν μηχανοστάσιο του ανελκυστήρα................................................"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.