Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορά πράξης κάθετης ιδιοκτησίας με τοπογραφικό


Recommended Posts

με βάση τη νέα αποτύπωση που έχεις κάνει η υπάρχουσα δόμηση και κάλυψη υπερκαλύπτει την επιτρεπόμενη?

αν όχι τότε δείξε ότι μέτρησες και ας χτίσουν λιγότερο.

σκέψου ότι αν δείξεις λάθος κατάσταση και μεταβιβαστεί το οικόπεδο σε μια μελλοντική

επέκταση οι νέοι ιδιοκτήτες θα έχουν πρόβλημα και κατά συνέπεια και εσύ.

 

πριν κάνεις οτιδήποτε συμβουλέψου και κάποιον εμπειρότερο για να μην έχεις μπλεξίματα μετά.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω οτι εφάρμοσες σωστά τη ρυμοτομία πρώτα-πρώτα έεε;

και μετά βρήκες 22 μ2 λιγότερα απ τον τίτλο...η αναλογία του καθενός στο μειωμένο οικόπεδο είναι όπως στη σύσταση; (απλά περιέργεια)

Γνώμη μου είναι να τους παρουσιάσεις διάγραμμα με τα κανονικά νούμερα και επικείμενα, δήλωση 651 με τά δυο τμήματα ρητά προσδιορισμένα και να πληρωθείς. Βάλε και όρους δόμησης και απόσπασμα ρυμοτομικού. Αν θέλεις και εικονίδιο για Βορρά έχει ο GRTOPO κάτι καλά :)

Να χρησιμοποιήσουν το διάγραμμά σου για να τελειώσουν με τους διορθωτικούς ελιγμούς στο συμβολαιογράφο και μετά βλέπουν...

Πρόσεχε μη σε τουμπάρουν:cry:

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος για την αποτύπωσή σου? Δλδ τις μάντρες .. σε ποιόν τις χρέωσες?? μπορεί η διαφορά που σου προκύπτει να είναι μικρότερη. Σε κάθε περίπτωση βάλε αυτά που μέτρησες και είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Για μεταβίβαση σε γήπεδο με δύο κάθετες ιδιοκτησίες μου προέκυψε κατα την αποτυπωση όπως  ήταν φυσικό διαφορετικό εμβαδόν μικρότερο κατα περίπου 1,5% τόσο για το συνολικό όσο και για τα επιμέρους τμήματα που περιγραφονται μεταξύ τους, έχουν και τα δύο περίπου ομοιόμορφα μειωθεί. Αυτό εγινε γιατι όταν κτιζαν την μάντρα τους (με ΟΑ) μαζευτηκαν για λογους ασφαλείας λίγο πιο μέσα απο τον δρομο για να είναι σίγουροι οτι αυτος θα έχει πλάτος παντου 4μ κατα ελάχιστο τωρα ειναι περιπου 4,20-4,40 από την απεναντι μάντρα.

Το θέμα έιναι ότι στα +2000τμ οι αποκλίσεις αυτές είναι τις τάξεως των 30τ.μ δηλαδη σημαντικές παρα το μικρό ποσοστό τους και οτι έχω σαφως υλοποιημένα τα όρια αυτα.

Με δύο συμβολαιογραφους που έχω μιλήσει μέχρι στιγμής μου έιπαν ότι δεν μπορούν να δεχτούν για την περιπτωση κάθετης τα όρια των επιτρεπτών αποκλίσεων που ορίζονται στο νόμο Ν4178 και οτι θα πρεπει υποχρεωτικά να γίνει διόρθωση των τίτλων ακόμα και για πολύ μικρες διαφορές.

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά γιατι σε αυτην την  περίπτωση δεν δέχονται τις νέες αποκλίσεις, δηλαδή γιατι δεν αφήνουμε ίδιο το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του γηπέδου και απλά να γραψουμε τα πραγματικά εμβαδά και οτι ειναι εντός των ορίων αποδεκτών αποκλίσεων κατα νεότερη καταμέτρηση. Ετσι και αλλίως το ποσοστό συνιδιοκτησίας ορίζεται πάνω στα υπάρχοντα κτίσματα και οχι στα τμήματα του γηπέδου.

Εχει κανεις καμμια συμβουλή για την αντιμετώπιση του θέματος; 

Edited by palex
Link to comment
Share on other sites

Για μεταβίβαση σε γήπεδο με δύο κάθετες ιδιοκτησίες μου προέκυψε κατα την αποτυπωση όπως  ήταν φυσικό διαφορετικό εμβαδόν μικρότερο κατα περίπου 1,5% τόσο για το συνολικό όσο και για τα επιμέρους τμήματα που περιγραφονται μεταξύ τους, έχουν και τα δύο περίπου ομοιόμορφα μειωθεί. Αυτό εγινε γιατι όταν κτιζαν την μάντρα τους (με ΟΑ) μαζευτηκαν για λογους ασφαλείας λίγο πιο μέσα απο τον δρομο για να είναι σίγουροι οτι αυτος θα έχει πλάτος παντου 4μ κατα ελάχιστο τωρα ειναι περιπου 4,20-4,40 από την απεναντι μάντρα.

Το θέμα έιναι ότι στα +2000τμ οι αποκλίσεις αυτές είναι τις τάξεως των 30τ.μ δηλαδη σημαντικές παρα το μικρό ποσοστό τους και οτι έχω σαφως υλοποιημένα τα όρια αυτα.

Με δύο συμβολαιογραφους που έχω μιλήσει μέχρι στιγμής μου έιπαν ότι δεν μπορούν να δεχτούν για την περιπτωση κάθετης τα όρια των επιτρεπτών αποκλίσεων που ορίζονται στο νόμο Ν4178 και οτι θα πρεπει υποχρεωτικά να γίνει διόρθωση των τίτλων ακόμα και για πολύ μικρες διαφορές.

Εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά γιατι σε αυτην την  περίπτωση δεν δέχονται τις νέες αποκλίσεις, δηλαδή γιατι δεν αφήνουμε ίδιο το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του γηπέδου και απλά να γραψουμε τα πραγματικά εμβαδά και οτι ειναι εντός των ορίων αποδεκτών αποκλίσεων κατα νεότερη καταμέτρηση. Ετσι και αλλίως το ποσοστό συνιδιοκτησίας ορίζεται πάνω στα υπάρχοντα κτίσματα και οχι στα τμήματα του γηπέδου.

Εχει κανεις καμμια συμβουλή για την αντιμετώπιση του θέματος; 

 

Palex, το ότι έχτισαν την μάντρα παραμέσα δεν είναι μεταβολή ιδιοκτησιακού (το θέμα αυτό θα το λύσει πράξη αναλογισμού ή πράξη εφαρμογής, δεν αναφέρεις αν είναι εντός ή εκτός σχεδίου). Να γίνει κανονικός έλεγχος τίτλων και να δειχθεί το όριο της ιδιοκτησίας όπως το ορίζουν οι τίτλοι.

 

Πάλι όμως, η ερμηνεία των δύο συμβολαιογράφων πάνω στις ανοχές του Ν4178/13 είναι τρομερή...

Link to comment
Share on other sites

Είναι εκτός σχεδίου. Ο δρόμος μπροστά δεν είναι αναγνωρισμένος με απόφαση ώς δημοτικός και δεν υπάρχουν όρια απαλλοτρίωσης.

Δεν νομίζω οτι μπορω να εφαρμόσω τα όρια της ιδιοκτησίας βάση των τίτλων διοτι τα παλαια τοπογραφικά από την αρχική ιδιωτική διανομή μέχρι και αυτό της σύστασης και της άδειας που έχει βγεί δεν δείχνουν ίδια μήκη πλευρών πουθενά  και γενικά είναι της κακίας ώρας χωρίς να μπορώ να ταυτίσω καμμία πλευρά ή αλλο σταθερό σημείο. Το γήπεδο είναι πολυγωνικής μορφής σαν ~  και επικλινές οπότε κάθε φορά  μετριόταν με σημαντικές αποκλίσεις αν και  όχι τόσο στο τελικό εμβαδο όσο στα επιμέρους μήκη των πλευρών οι οποιές εμοιαζαν να σχηματίζουν καμπύλη οπότε ο καθένας μετρουσε σπασίματα απο διαφορετικό ίσως σημείο μεχρι και που κτιστηκε η περιφραξη με σαφή τρόπο. Και ειδικά με δεδομενο οτι χρειαζονται ΕΓΣΑ και δεν φαινονται στα παλιά τοπογραφικά καποια σταθερά ή αναγνωρίσιμα σημεία ,πως να το έφερνα το μη υλοποιημένο περιγραμμα των τίτλων; είναι αδύνατον.

Το μόνο που μπορω να κάνω είναι να μετρήσω με ακριβεια τα υλοποιημένα όρια και να βάλω τον ιδιοκτήτη να μου υπογραψει για την υποδειξη των ορίων και την ορθή υλοποίηση τους και μετα να γίνουν οι απαραιτητες κινήσεις από τους συμβολαιογραφους. Ετσι δεν είναι για τα εκτός σχεδίου αφού δεν υπάρχει ουτε πραξη αναλογισμού, ουτε πραξη εφαρμογής και ουτε αναμένεται και άμεσα τιποτα τετοιο;

Ο ένας απο τους δύο συμβολαιογραφους ενώ αρχικά ήταν θετικός να δεχτει τις αποκλισεις πηρε μπροστα μου την νομική υπηρεσία του συλλόγου και του κοψανε την όρεξη, όπου φυσικά αυτος που απαντησε χωρις να κατσει να το πολυσκεφτει και να κουραστει είπε βάλε το μηχανικό να το δειξει ίδιο ή αλλίως διόρθωση τίτλων! Αν είναι ετσι ρε παιδια να μην μετραμε τιποτα δηλαδη να βγαζουμε φωτοτυπία το παλιο!

Ο μόνος λόγος που μπορώ να φανταστώ που δεν το δεχονται στις καθετες πέραν της γνωστής ευθυνοφοβίας στην εφαρμογή καινούργιων διατάξεων, είναι να έχει σχεση οτι μαζι με το συνολικό εμβαδόν θα πρεπει να κάνεις και διαφορετική πια διανομή στις περιοχές αποκλειστικών χρήσεων που δεν θα είναι ίσες. Αλλα και έτσι θεωρω οτι θα αρκούσε και μια απλή συγκατάθεση του συνιδιοκτητη και όχι διόρθωσή ή τροποποίηση τίτλων, που θα απαιτήσει και τακτοποιήσεις των αυθαιρέτων του συνιδιοκτήτη (ευτυχως τα έχει τακτοποιησει και υπάρχει και καλή σχεση στην περίπτωση μου).

Edited by palex
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.