Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διακόπτης εναλλαγής ροής ύδατος , από ηλιακό σε καλοριφέρ-και πάλι σε ηλιακό .


DimMani

Recommended Posts

Η εγκατάσταση του καλοριφέρ βρίσκεται σε αποθήκη πίσω από τον τοίχο της κουζίνας . Η πόρτα της αποθήκης είναι εκτός σπιτιού . Η αλλαγή ηλιακός-καλοριφέρ-ηλιακός γίνεται μόνον από την αποθήκη χειροκίνητα , με 2 υδραυλικούς διακόπτες με χερούλια Θέλω να δίνω εντολή αλλαγής της ροής μέσα από το σπίτι , ει δυνατόν από διακόπτη που θα τοποθετήσω στον κεντρικό πίνακα .Με ενημέρωσαν ότι πρέπει να τοποθετήσω μια 3οδη ηλεκτροβάνα στην αποθήκη και έναν μεταγωγικό διακόπτη μέσα στο σπίτι . Υπάρχουσα κατάσταση : Οι σωληνώσεις μου είναι 1/2" και έχω 3φασικό ρεύμα . Στην αποθήκη υπάρχει ήδη ηλεκτρικό πινακάκι , που δίνει ρεύμα σε 3 επιτοίχιες πρίζες , σ'ένα φως και σε 2 ηλεκτροβάνες του αυτόματου ποτίσματος . Το πινακάκι της αποθήκης ελέγχεται από έναν ασφαλειο-διακόπτη στον κεντρικό πίνακα(ABB C16) , άρα δεν χρειάζεται να τρυπήσω τοίχο . Σωστά ; Προτίθεμαι πέρα από την νέα ηλεκτροβάνα , να βάλω ακόνη 2 επιτοίχιες πρίζες . Υποθέτω ότι θα χρειασθεί να αλλάξω και τον ασφαλειο-διακόπτη . (1) Αν ναι , σε πόσα ampere ; (2) Αν η επιλογή της 3οδης είναι σωστή , μπορείτε να μου προτείνετε συγκεκριμένη ηλεκτροβάνα  . Αν είναι λάθος δώστε την δική σας εκδοχή .(3) και μεταγωγικό διακόπτη ώστε να ρυθμίσω "χωροταξικά" την αποθήκη στην οποία υπάρχει το αδιαχώρητο . (4) Θέλω επίσης , σε περίπτωση βλάβης , να μπορώ να κάνω την εναλλαγή χειροκίνητα , υποθέτω ότι θα υπάρχει διακόπτης πάνω στην ηλεκτροβάνα , ή αλλιώς ; Κάθε υπόδειξη ευπρόσδεκτη . 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.