Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ακάλυπτος χώρος


Tarantula84

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών.  Pavlos33)

Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω το εξής.Μένω σε μια πολυκατοικία 35 ετών που αποτελειται απο 3 διαμερίσματα.Δεν υπάρχει κάποιο καταστατικό.Πρόσβαση εκ κατασκευης της πολυκατοικίας στον ακάλυπτο χώρο εχει μόνο το ισόγειο(που μένω).Ενας εκ των ιδιοκτητών με απειλές θέλει να του ανοιξουμε πόρτα ώστε να εχει πρόσβαση στον ακάλυπτο.Τα άλλα δυο διαμερίσματα δεν επιθυμουμε κάποια τροποποιηση.Τι ακριβώς γίνεται σε αυτή τη περίπτωση;Εχει δικαιωμα  να ανοίξει πόρτα από το κλιμακοστάσιο;

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Tarantula84
Link to comment
Share on other sites

Η σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας τι αναφέρει για τον ακάλυπτο;;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Ιάσονα μπορείτε να μου πείτε που βρίσκω τη σύσταση αυτή γιατί είμαι άσχετη;Μέσα στο συμβόλαιο υπάρχει;  Πρόκειται για οροφοδιαμερίσματα.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν την έχετε ως ιδιοκτήτης ή δεν μπορεί να σας τη δώσει άλλος συνιδιοκτήτης στο ακίνητο, τότε την έχει ο συμβολαιογράφος που έκανε τα συμβόλαια.

Ίσως "κάτι" ν' αναφέρει για τον ακάλυπτο και το συμβόλαιο που έχετε.

 

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

Αν δεν την έχετε ως ιδιοκτήτης ή δεν μπορεί να σας τη δώσει άλλος συνιδιοκτήτης στο ακίνητο, τότε την έχει ο συμβολαιογράφος που έκανε τα συμβόλαια.

Ίσως "κάτι" ν' αναφέρει για τον ακάλυπτο και το συμβόλαιο που έχετε.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ θα τη ψάξω.Μια υπόθετικη ερώτηση σε περίπτωση που δεν ανάφερει ότι ανήκει μόνο στο ισόγειο τότε μπορεί να ανοιχτεί πόρτα από τον 1 εκ των 3 ιδιοκτήτων;Οι αλλοι δε θέλουμε πόρτα.Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Οποιαδήποτε "παρέμβαση" στους κοινόχρηστους χώρους ενός ακινήτου, πρέπει να επιτρέπεται από τον ισχύοντα κανονισμό αυτού, επιβάλλεται η έκδοση άδειας από το οικείο του ακινήτου πολεοδομικό γραφείο και προϋποθέτει τη σύμφωνη γνώμη όλων των συνιδιοκτητών του ακινήτου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, Tarantula84 said:

.........μπορεί να ανοιχτεί πόρτα .....

Και συμπληρώνοντας τις ορθές επισημάνσεις του Ιάσωνα εφόσον η οικοδομική άδεια βγήκε μετά το 1985 τότε σύμφωνα με ισχύοντα τότε οικοδομικό κανονισμό ΓΟΚ85 στα πολεοδομικά σχέδια της άδειας θα πρέπει να υπάρχει υποχρεωτική επικοινωνία σε κάθε ακάλυπτο από κοινόχρηστους χώρους (πχ κλιμακοστάσιο)...

συνοπτικα οι ακάλυπτοι χώροι του οικοπέδου έχουν πολεοδομική υποχρέωση να υπάρχει πρόβλεψη για απρόσκοπτη πρόσβαση προς αυτούς απ όλους τους συνιδιοκτήτες ανεξάρτητα από τα ειδικά δικαιώματα χρήσης που έχουν από συμβολαιογραφικές πραξεις

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, Didonis said:

Και συμπληρώνοντας τις ορθές επισημάνσεις του Ιάσωνα εφόσον η οικοδομική άδεια βγήκε μετά το 1985 τότε σύμφωνα με ισχύοντα τότε οικοδομικό κανονισμό ΓΟΚ85 στα πολεοδομικά σχέδια της άδειας θα πρέπει να υπάρχει υποχρεωτική επικοινωνία σε κάθε ακάλυπτο από κοινόχρηστους χώρους (πχ κλιμακοστάσιο)...

συνοπτικα οι ακάλυπτοι χώροι του οικοπέδου έχουν πολεοδομική υποχρέωση να υπάρχει πρόβλεψη για απρόσκοπτη πρόσβαση προς αυτούς απ όλους τους συνιδιοκτήτες ανεξάρτητα από τα ειδικά δικαιώματα χρήσης που έχουν από συμβολαιογραφικές πραξεις

 

Σας ευχαριστώ ολους για τη πολύτιμη βοηθεια σας.Είμαι εγγονή του οικοπεδουχου που έμενε κιολας στο ισόγειο που μένω πλέον εγώ.Η άδεια κυριε didoni ειναι πριν το 85.Βρήκα το χαρτί που μου ζήτησε ο κυριος ιοσονας.Χωρίς να έχω τις γνώσεις σας το μόνο σήμειο που μπορεί να ανοιχτεί πόρτα ειναι το κλιμακοστασιο το οποίο ειναι μπετόν.Κάτι τελευταίο γιατί σας κουρασα ανεξάρτητα απο το τι γράφει η σύσταση απο τη στιγμη που μου λέτε οτι πρέπει να συμφώνουν ΟΛΟΙ(και οι 3 ιδιοκτήτες) εδω εχουμε 1 που θέλει πόρτα οι αλλοι 2 είμαστε αρνητικοι αυτο δε σημαινει ότι το θέμα θεωρείται λήξαν και μένει η κατάσταση ως έχει;;;;;

Ειμαι εξω φρενών γιατί ζήτησα να αλλάξω όλα τα θυροτηλέφωνα μιας και κάνω ανακαίνιση στο ισόγειο και δε μπορώ να βρω αντίστοιχο λόγω παλαιότητας και το 1 διαμερισμα με εκβίαζει με αυτό τον τρόπο .Για να τα αλλάξεις ανοίγεις πόρτα.Το αλλό ουτε πορτα θέλει και συμφωνει με την αλλαγη θυροτηλεφωνων τα οποια προσφερθηκα κιολας να πληρωσω για ολους εγω.

Συγγνώμη για το μακροσκέλες κείμενο αλλά είναι άδικο να κάνουν κάποιοι δύσκολη τη ζωή νέων ατόμων που ξεκινουν τώρα τη ζωή τους.Να είστε όλοι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εχω την εντύπωση οτι το ισόγειο είναι αυθαίρετο? Η τουλάχιστον τμήμα αυτού? Βασει κανονισμού είναι υποχρεωτική η πρόσβαση στον ακάλυπτο.

Αρα ίσως προβλέποντνα βάσει ο.α απλά δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ. Πρεπει να αναθέσεις σε μηχανικό πρωτα να τσεκάρει την αδεια κλπ κλπ.

Οτι κάνεις μόνος σου είναι αρκετά πιθανόν να σου γυρίσει μπούμερανγκ.

Φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι καθόλου και στο διπλανό μας οικόπεδο ακριβώς έτσι είναι.Ισως το 70 κατι που χτίστηκε η πολυκατοικία να μην ήταν απαραίτητη η πόρτα για να πάνε όλοι στον ακάλυπτο-κήπο.Ναι φυσικά θα το αναθέσω απλά ήθελα να πάρω μια πρώτη εικόνα από εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.