Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετος Εξώστης


dioz

Recommended Posts

μα είστε σίγουρος ότι θέλει γκρέμισμα? Διότι σε παλιά πολυκατοικία στη Δάφνη, υπήρχε εξώστης σε ύψος περίπου 1,50 μ από πεζοδρόμιο.

Εξείχε της πρόσοψης κτιρίου περίπου 35 πόντους, λέω εγώ τώρα (μετρημένο με το μάτι, όπως το θυμάμαι) και βρισκόταν πάνω από τον κοινόχρηστο, το πεζοδρόμιο δηλαδή που σε κείνο το σημείο, να χε πλάτος μικρό, μέτρο δεν ήταν σίγουρα. Οι μικροί αυτοί εξώστες, οι οποίοι σε παλιές οικοδομές στο κέντρο της Αθήνας υπάρχουν, δεν νομίζω ότι είναι παράνομοι. Με άδεια θα φτιάχτηκαν το 70 δεν κάναν αυθαιρεσίες, οπότε ποιός τους κρίνει αυθαίρετους? Γιατί θεωρούνται αυθαιρετοι?

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

11 λεπτά πριν, Arche said:

Με άδεια θα φτιάχτηκαν το 70 δεν κάναν αυθαιρεσίες

Τι είπες τώρα συνάδελφε? Είσαι σίγουρος? Έχω ίδιες περιπτώσεις και δεν έδωσα βεβαίωση.....

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οτι δεν φαίνεται στα σχέδια (για την ακρίβεια μόνο μία μαρκίζα φαίνεται στη θέση του εξώστη)....οπότε είμαστε αυθαίρετοι....

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, Arche said:

...περίπου 35 πόντους, ....

....οπότε ποιός τους κρίνει αυθαίρετους? ...

έως 40εκ υπάρχει η δυνατότητα στις οικοδομικές άδειας να χαρακτηριστεί ως αρχιτεκτονική προεξοχή και όχι εξώστης.

Αν λοιπόν δεν είναι εξώστης τότε είναι αλλου πάτερ ευαγγέλιο... αν είναι εξώστης (πάντα με την πολεοδομική νομοθεσία) τότε έχει τους ειδικούς περιορισμούς.

Οπότε σχετικά με το ποιός το κρίνει η απάντηση είναι απλή. Εμεις οι Μηχανικοί που αναλαμβάνουμε τον έλεγχο εφαρμόζοντας τις πολεοδομικές διατάξεις. Αν δεν τις εφαρμόσουμε σωστά ή δεν γνωρίζουμε σε βάθος μερικές λεπτομέρειες θα τρέχει ο ιδιοκτήτης όταν κι αν του έρθει η απανταχούσα απο ΥΔΟΜ ή άλλες αρχές.

 

Για αυτό και πάντα μα πάντα η τελικά σωστή διάγνωση για κάθε ακίνητο προυποθέτει Αυτοψία στο ακίνητο, πλήρη φάκελο με όλα τα δεδομένα (σχέδια άδειες κλπ) του ακινήτου.... και μετά τελικό αποτέλεσμα και οχι μια απλή ερώτηση στο φόρουμ και με προυποθέσεις φαντασίας τι και πως εξ αποστάσεως.

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Τι είπες τώρα συνάδελφε? Είσαι σίγουρος? Έχω ίδιες περιπτώσεις και δεν έδωσα βεβαίωση.....

Σίγουρος δεν είμαι. Εγώ αναφέρω περιπτώσεις παλιές οικοδομές, μου κάνει εντύπωση πως μπόρεσαν κάποιοι σε παλιες οικοδομες και βαλαν κογχες μπετον που μπορούν να σπάσουν το κεφάλι ενος παιδιου που περπαταει τη νυχτα, να καναν αυτες τις κατασκευες χωρις αδεια?

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, Arche said:

... μου κάνει εντύπωση ...

μου κάνει εντύπωση που σου κάνει εντύπωση......

(αν και όπως είπαμε υπάρχουν και ειδικές διατάξεις ειδικές περιπτώσεις κλπ κλπ όταν κι αν....)

 

και ο κανόνας είναι ότι το σύνολο των κτηρίων στην χώρα (με εξαίρεση τον Παρθενώνα) έχει έστω και λίγες ή μία μικροπαράβαση και δεν δεν είναι η εξαίρεση  και το σπάνιο φαινόμενο.... 

Link to comment
Share on other sites

Με τον ΓΟΚ'55 (Άρθρο 34) υπήρχε η δυνατότητα αρχιτεκτονικής προεξοχής πέραν της Ρ.Γ. κατά 15 εκ. για το ύψος κάτω των 2 μ. Η προεξοχή μεγάλωνε μέχρι 30 εκ. πάνω από τα 2 μ.

Μια τέτοια προεξοχή λοιπόν 35 εκ. που βρίσκεται σε κτήριο που βρίσκεται σε υποχώρηση 20 εκ. και παρουσιάζει στην όψη και καγκελάκι μπροστά στο κούφωμα (μπαλκονόπορτα) είναι καθ΄ όλα νόμιμη. Στον ΓΟΚ '55 δεν υπήρχε ο έλεγχος επιφανείας εξωστών ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οπότε με βάση την παραπάνω νομολογία / ανάλυση...

Στην περίπτωση μου ο εξώστης (1,90 μήκος & 0,40 εκ πλάτος) με 1,80μ υψος από το πεζοδρόμιο..... θα μπορούσε να θεωρηθεί νόμιμος....?

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, dioz said:

.... θα μπορούσε...

αναθέτεις στον Μηχανικό σου

έρχεται κάνει αυτοψία, μετράει οτι κρίνει οτι πρέπει να μετρίσει

ελεγχει τι σχέδια και γενικά 'οτι έχεις

και σε κατευθύνει.

Τέλος.... όλα τα άλλα είναι υποθέσεις με προϋποθέσεις.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.