Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετος Εξώστης


dioz

Recommended Posts

Καλημέρα σας

Σε αυτοψία που έκανε ο μηχανικός μου σε ένα ισόγειο διαμέρισμα μου σε πολυκατοικία

διαπίστωσε ότι στα εγκεκριμένα σχέδια του 1960 που είναι στην πολεοδομία δεν εμφανίζεται εξώστης 1,90 μ μήκος x 0,40 εκ πλάτος,

ο οποίος βρίσκεται προς δημόσιο δρόμο (πάνω από πεζοδρόμιο)....

Από ότι μου είπε δεν μπορεί να ρυθμιστεί με βάση το άρθρο 96 - κατηγορία 3 - παράγραφος γγ -

διότι δεν εξασφαλίζεται κάτω από την επιφάνειά του καθαρό ελεύθερο ύψος τουλάχιστον τριών (3) μέτρων......

Εφόσον δεν μπορεί να ρυθμιστεί (?) θα πρέπει να προβώ σε κατεδαφίση...?

Και πώς ρίχνεις ένα μπαλκόνι σε μία πολυκατοικία..?

Ποιά η άποψή σας επί του θέματος..?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πώς γίνεται να έχει εξώστη ένα διαμέρισμα του ισογείου? Μήπως είναι μπαζωτή βεράντα ή κάποια άλλη ισόγεια διαμόρφωση?

Σε τι ύψος είναι ο "εξώστης" που αναφέρετε σε σχέση με το πεζοδρόμιο?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση με κάποιο τρόπο να ρυθμίζεται...?

Και πρέπει εγώ να θεραπεύσω την "εξυπνάδα" του τότε μηχανικού...

Προφανώς χρειάζεται και άδεια κατεδάφισης (το παράβολο των 500 ευρώ)...?

Η διαδικασία της αδιατάρκτης κοπής είναι απλή και γρήγορη για το συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτός ο εξώστης είναι η μοναδική αυθαίρετη κατασκευή στην Ελλάδα, και πρέπει σώνει και καλά να κατεδαφιστεί; Όλα τα αυθαίρετα στην Ελλάδα κατεδαφίζονται; Άστο να το κρίνει κατεδαφιστέο η πολεοδομία και να το κατεδαφίσει... Δε μπορεί να διατηρηθεί, με πρόστιμο διατήρησης συθαιρέτου;

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, pegiavass said:

.... Άστο να το κρίνει κατεδαφιστέο η πολεοδομία και να το κατεδαφίσει.......

Μιλάς και συμβουλεύεις τι να κάνουν ιδιώτες σε φόρουμ Μηχανικών ως κάποιος ειδικός?

Ή με κάποια ιδιαίτερη έστω γνώση πολεοδομικών διατάξεων και συνεπειών?

Ή μπα…. Και απλά λες ότι σου βγει μιας και δημοκρατία έχουμε και ο καθένας ότι θέλει και όπου θέλει το λέει να περνάει η ώρα ευχάριστα?

  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, pegiavass said:

 Άστο να το κρίνει κατεδαφιστέο η πολεοδομία και να το κατεδαφίσει...

Πολύ σωστή κίνηση! Εν τω μεταξύ, μεγάλη χαρά θα κάνουν οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες της οικοδομής με την επίσκεψη της πολεοδομίας στη πολυκατοικία για να το κρίνει κατεδαφιστέο ή να χρεώσει πρόστιμα διατήρησης.

(σε πολύ πρόσφατη περίπτωση όπου κάποιος έκανε την εξυπνάδα να καλέσει τη πολεοδομία για αυτοψία, όλη η οικοδομή βρέθηκε χρεωμένη με παραβάσεις. Μάντεψε ποιον κυνηγάνε όλοι τους τώρα.....Διότι ως γνωστόν η πολεοδομία δεν θα κάνει αυτοψία σε ότι θέλεις εσύ αλλά σε ότι θέλουν εκείνοι άπαξ και έρθουν).

 

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, dioz said:

Οπότε δεν υπάρχει περίπτωση με κάποιο τρόπο να ρυθμίζεται...? δυστυχώς όχι, γιατί είναι σε κοινόχρηστο χώρο

Και πρέπει εγώ να θεραπεύσω την "εξυπνάδα" του τότε μηχανικού... ή του τότε εργολάβου ή του τότε ιδιοκτήτη ... απάντηση: "ΝΑΙ"

Προφανώς χρειάζεται και άδεια κατεδάφισης (το παράβολο των 500 ευρώ)...? Απευθύνσου σε μηχανικό για την καλύτερη δυνατή λύση αδειοδότησης... δεν νομίζω ότι έχει παράβολο 500 ευρώ

Η διαδικασία της αδιατάρκτης κοπής είναι απλή και γρήγορη για το συγκεκριμένο? Ναι και υπάρχουν εταιρίες που την αναλαμβάνουν μαζί με την αδειοδότηση

Εν κατακλείδι να πω ότι αν ήταν δικό μου θα το θεράπευα χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς να κατηγορώ προγενέστερους, τους οποίους και θα ευγνωμονούσα για αυτό που έχω...

Σε κάθε περίπτωση εργασιών πάντως, το σημαντικότερο είναι, πρωτίστως, να ενημερωθεί ο διαχειριστής της πολυκατοικίας ΕΓΓΡΑΦΩΣ, για να μην έχετε κι άλλα προβλήματα.

Mην κάνατε κατάχρηση της έντονης και της χρωματιστής γραμματοσειράς. Το μήνυμα τροποποιήθηκε.

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Πάντως αν και έχει χρειαστεί να κάνω κι άλλες ρυθμίσεις σε άλλα ακίνητα.....

η συγκρεκριμένη θεραπεία αυθαιρεσίας (ρίξιμο εξώστη σε πολυκατοικία) μου έχει κάτσει κάπως....

Edited by dioz
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.