Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ασφαλιστική ικανότητα ΕΦΚΑ και αναδρομικά ΤΣΜΕΔΕ


youla

Recommended Posts

(Καλημέρα και ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί αλλού. Έψαξα στο φόρουμ αλλά έχω πελαγώσει.
Οπότε κάνω νέο θέμα μήπως το απαντήσουμε και εξυπηρετηθούν και άλλοι πελαγωμένοι...)

Η ερώτηση απλή: 
Αν έχουμε πληρώσει όλες τις εισφορές του ΕΦΚΑ για το 2018, αλλά στην καρτέλα μας εμφανίζεται κάποιο ληξιπρόθεσμο ποσό του ΤΣΜΕΔΕ (υποθέτω τα αναδρομικά, αφού είχα εξοφλήσει όλα τα ειδοποιητήρια όσο υπήρχε το ΤΣΜΕΔΕ), ενημερώνεται κανονικά η ασφαλιστική μας ικανότητα (μετά τις 28/2) ή όχι αν δεν πληρωθεί το ΤΣΜΕΔΕ; 

Ρωτώ μήπως π.χ. τυχόν το είχαν διαπιστώσει κάποιοι από εσάς πέρυσι.

(Επίσης το ότι λέει "επικαιροποιούνται ανά δεκαπενθήμερο" δεν νομίζω ότι περιλαμβάνει προσαυξήσεις του ΤΣΜΕΔΕ, άρα δεν γλυτώνω το να πρέπει να πάω εκεί για το γνωστό ολοήμερο προσκύνημα;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σας :)

image.png.98521d62dd01f91ff496632d0a0ed25c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για τις ληξιπρόθεσμες πράγματι πρέπει να πας από το ΤΣΜΕΔΕ για να το πληρώσεις. Από ότι μου είχαν πει σε επικοινωνία με τον ΕΦΚΑ (χωρίς όμως να μπορώ να εγγυηθώ οτι πράγματι είναι έτσι - δεν το διαπίστωσα γιατί το πλήρωσα πριν ανανεωθεί η ασφαλιστική ικανότητα πέρυσι)  οι ληξιπρόθεσμες οφειλές στο ΤΣΜΕΔΕ δεν "ενδιαφέρουν" τον ΕΦΚΑ και δεν λογαριάζονται στην ασφαλιστική ικανότητα.

Edited by Alex259
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό μου ανέφερε και η λογίστριά μου, μακάρι να είναι όντως έτσι.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εντύπωση έχω και εγώ. Απλά οι ληξιπροθεσμες ενέχουν κίνδυνο να προωθηθούν στο ΚΕΑΟ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σε όλους, έχω μια ίδια περίπτωση οφειλής και ψάχνω παντού να βρω μια λύση και δεν βρίσκω απάντηση. Καταρχήν να πω ότι είμαι μηχανικός, με κλεισμένα βιβλία απο 31.12.2015 και απαλλαγή από υποχρέωση καταβολής εισφορών από όταν άρχισα να δουλεύω στο εξωτερικό, υποβάλλοντας το Έντυπο Α1 ανελλιπώς. Από 15.02.2019 με έγγραφη αίτησή μου στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ, απαλλάχθηκα από την υποχρέωση αυτή της προσκόμισης του Α1, λόγω εφαρμογής της νομοθεσίας περί αποσύνδεσης της ιδιότητας από την ασφάλιση. Για όλο το προηγούμενο διάστημα δεν εμφανιζόταν καμία οφειλή, ούτε στο ΕΤΑΑ (πρώην ΤΣΜΕΔΕ) ούτε στο ΤΣΜΕΔΕ, πέραν των αναδρομικών του Ν.3986/11 όταν άρχισαν να στέλνονται σε όλους. Έμπαινα τακτικά στο ΕΦΚΑ από όταν άρχισε να εφαρμόζεται και όλα οκ.

Τον Ιούνιο μπαίνω στο ΕΦΚΑ και βλέπω το εξής:

image.png.379d0dc2bd6b6d4dbe6e0f5fbc2beeec.png

 

Πηγαίνω σε μερικές μέρες στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ και μου λενε όχι, δεν υπάρχει καμία οφειλή στην καρτέλα σας και όλα τα αναδρομικά πληρωμένα. Λογικά, μου λένε, μετά και την πληρωμή των τελευταίων αναδρομικών, θα ενημερωθεί το σύστημα και θα σβηστεί.

 

Μπαίνω προχτές, και όχι μόνο δεν έχει σβηστεί, αλλά έχει τοκιστεί κιόλας! Και μου έχουν βάλει και μηνιαίες εισφορές!

image.png.d7e41099d248b89151803aca42ea0a65.png

Πήρα τηλέφωνο στο τοπικό και μου είπαν τις μηνιαίες να τις αγνοήσω γιατί η αίτησή μου από 15.02.2019 δεν έχει εκκαθαριστεί (.........).

Για το άλλο ποσό όμως, δεν ήξεραν να μου πουν κάτι.

Να πω ότι περαν της επίσκεψης τον Ιούνιο, για το θέμα έστειλα email στο ΕΦΚΑ και αυτοί το προώθησαν με email στο ΤΣΜΕΔΕ αλλά καμία απάντηση (δεν περίμενα, εννοείται). 

Χτες ξανά email στο ΕΦΚΑ, και ξανά προώθηση αυτοί στο tsmede χωρίς απάντηση από αυτούς.

Επίσης να σας πώ ότι το 1555 δεν μπορεί κάποιος από το εξωτερικό να το καλέσει, ούτε από ελληνικό τηλέφωνο. Και σε κανένα μα κανένα τηλέφωνο από τα δεκάδες που έχω για το ΤΣΜΕΔΕ, δεν το σηκώνουν.

Αυτό που θέλω να μάθω είναι πού οφείλεται αυτή η οφειλή (το οτι δε γράφει ΕΤΤΑ-ΤΣΜΕΔΕ-ΚΕΑΟ σημαίνει μάλλον ότι δεν έχουν εκκαθαρισθεί σαν αναγνωρισμένες οφειλές ίσως???) και πώς μπορώ να την πληρώσω γιατί στο ΤΣΜΕΔΕ δε φαίνεται!

Τι οφειλή ήταν η δική σας τελικά, μάθατε? 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  @yiota79, τα δικά μου ήταν τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ (που ακόμα χρωστάω)... 

Δοκίμασε email στις διάφορες διευθύνσεις του ΤΣΜΕΔΕ ή τηλέφωνο σε άλλο τμήμα μήπως το απαντήσουν που έχουν λιγότερη δουλειά (λέμε τώρα...) και καλή δύναμη...

Link to comment
Share on other sites

 

6 λεπτά πριν, youla said:

Καλησπέρα  @yiota79, τα δικά μου ήταν τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ (που ακόμα χρωστάω)... 

Δοκίμασε email στις διάφορες διευθύνσεις του ΤΣΜΕΔΕ ή τηλέφωνο σε άλλο τμήμα μήπως το απαντήσουν που έχουν λιγότερη δουλειά (λέμε τώρα...) και καλή δύναμη...

Ευχαριστώ για την απάντηση,

μα επι τόπου επίσκεψη έκανα, στο Τοπικό Κατερίνης, οπου και μου είπαν ότι δεν βλέπουν οφειλή στην καρτέλα μου.

Το ερώτημα είναι γιατί εμφανίζονται στο ΕΦΚΑ και τι είναι! Είναι παραπλήσιο ποσό με το δικό σου, γι' αυτό έγραψα σε αυτό το θρεντ. Εσύ έβγαλες άκρη τελικά τι ήταν? 

Δεν έχω αναδρομικά σε εκκρεμότητα, δεν έχω κανονικά σε εκκρεμότητα, είμαι καθαρή μου είπαν. Αλλά τι ειναι αυτό για οφειλές μεχρι 31.12.2016 δεν καταλαβαίνω....

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, yiota79 said:

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,

μα επι τόπου επίσκεψη έκανα, στο Τοπικό Κατερίνης, οπου και μου είπαν ότι δεν βλέπουν οφειλή στην καρτέλα μου.

Το ερώτημα είναι γιατί εμφανίζονται στο ΕΦΚΑ και τι είναι! Είναι παραπλήσιο ποσό με το δικό σου, γι' αυτό έγραψα σε αυτό το θρεντ. Εσύ έβγαλες άκρη τελικά τι ήταν? 

Δεν έχω αναδρομικά σε εκκρεμότητα, δεν έχω κανονικά σε εκκρεμότητα, είμαι καθαρή μου είπαν. Αλλά τι ειναι αυτό για οφειλές μεχρι 31.12.2016 δεν καταλαβαίνω....

Μα είναι τα default "μνημονιακά" αναδρομικά που μπαίνουν εκ των υστέρων, από το 2011. Τρέχα γύρευε. Λες και έχουμε αναδρομικές παροχές, ας πούμε.

Εμένα η καρτέλα του ΕΦΚΑ δείχνει 244 ευρώ αναδρομικα χρωστούμενα, στο ΤΣΜΕΔΕ μου είπαν ότι είναι σύνολο 480 για όλη τη χρονιά. Τα έχω αφήσει και κάθονται... Δεν έχω ασχοληθεί ακομα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.