Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επιβάρυνση αλλαγής ηλεκτροβάνας καλοριφέρ


surveyor81

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι

Το θέμα μου δεν αφορά γνώσεις μηχανικού αλλά σκέφτηκα μήπως κάποιος το γνωρίζει.

Νοικιάζω ένα διαμέρισμα για 8 χρόνια τώρα και έχει πρόβλημα η ηλεκτροβάνα του καλοριφέρ. Δεν ανοίγει το καλοριφέρ όταν ανοίγω το θερμοστάτη ή ανοίγει μετά από πάρα πολλή ώρα.

Δεν είναι πρόσφατο το πρόβλημα αλλά πλέον είναι πολύ έντονο.

Το κόστος αλλαγής ποιον επιβαρύνει κονονικά? Εμένα, τον ιδιοκτήτη ή όλους τους ενοίκους σαν κοινόχρηστο?

Η πολυκατοικία έχει 5 διαμερίσματα και ανήκουν όλα σε έναν ιδιοκτήτη. Δεν υπάρχει καταστατικό που να ορίζει τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιοκτήτης οφείλει να σου έχει θέρμανση ....

Εσύ οφείλεις να συμμετέχεις στα καύσιμα και στην συντήρηση των  μηχανολογικών εγκαταστάσεων.....

Οι βλάβες βαρύνουν εσένα μόνο αν οφείλονται στην δική σου κακή χρήση (δύσκολο όμως να χάλασες εσύ την ηλεκτροβάνα...;))

Νομίζω πως θα έπρεπε ο ιδιοκτήτης να την επισκευάσει άμεσα με δικά του έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

νομικα και υστερα από τέτοια διάρκεια μισθίου νομίζω ότι η επισκευή βαρύνει τον μισθωτή. Ωστόσο το σύνηθες είναι να επιβαρύνεται ο εκμισθωτής. Εξάλλου το πλεονέκτημα το έχει ο μισθωτής οπότε είναι στο χέρι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις.

Κι εγώ πιστεύω ότι ο ιδιοκτήτης πρέπει να το πληρώσει.

Σε αντίστοιχη περίπτωση με εμένα ως εκμισθωτή, εγώ πλήρωσα για την αλλαγή της ηλεκτροβάνας.

Αλλά έχω δει σε κάποιες περιπτώσεις ότι η αλλαγή μπαίνει στα κοινόχρηστα έξοδα

Link to comment
Share on other sites

surveyor81

αυτό που αναφέρεις είναι η περίπτωση τύπου: "ότι είναι έξω από το διαμέρισμα είναι κοινόχρηστο...", αλλά εξαρτάται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας ....

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.