Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ηλεκτρονικός μετρητής ΔΕΔΔΗΕ


iceage2609

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,συγχωρέστε με εαν δεν ποστάρω στο σωστο section.

Ήθελα να σας ρωτήσω για το αν γνωρίζει κάποιος πως καταχωρώ τις ενδείξεις του ηλεκτρονικού μετρητή στη ΔΕΔΔΗΕ.Το έκανα στο παλιό μου σπίτι μιας και ήταν αναλογικό το ρολόι αλλά στην καινούργια πολυκατοικία είναι ηλεκτρονικό και έχω μπερδευτεί.

Κατέβασα το σχετικό έγγραφο με τις ενδείξεις οπου εαν καταλαβαίνω σωστά η ένδειξη 1.8.0 είναι όπως λέει  "Συνολική Κατανάλωση Ενέργειας"

ενώ αναφέρει πως 1.8.1 είναι η  "Ημερήσια Κατανάλωση Ενέργειας". Απο οτι καταλαβαίνω εμένα με απασχολεί το πρώτο.

Στο λογαριαμό ΔΕΗ που μου ήρθε λεει πως στο παλιό ρολόι ( μηχανικό ) η τελευταία ένδειξη ήταν 0054171 κ με το καινούργιο ρολόι η πρώτη μέτρηση ήταν παύλα —(δν υπάρχει προηγούμενη μιας κ έγινε η αλλαγή με το που ήρθα) κ η τελευταία μέτρηση 513kwh.

Τώρα στο μετρητή στο ηλεκτρονικο μενου 1.8.0 βλέπω 001131.02 ??

Άρα η μέτρηση που καταχωρώ είναι 1131;

 

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

 

Edited by iceage2609
Link to comment
Share on other sites

https://www.deddie.gr/Documents2/KATAMETRHSH/ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΟΘΟΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡ ΜΕΤΡΗΤΩΝ new.pdf

Να το δείτε πιο αναλυτικά. Αν έχετε και νυχτερινό σας ενδιαφέρει το 1.8.1 και  το 1.8.2 για ενδειξεις. Αν δεν εχετε νυχτερινο τιμολογιο τότε μονο το 1.8.0

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Mitsos Ribopaido said:

https://www.deddie.gr/Documents2/KATAMETRHSH/ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΟΘΟΝΗΣ ΗΛΕΚΤΡ ΜΕΤΡΗΤΩΝ new.pdf

Να το δείτε πιο αναλυτικά. Αν έχετε και νυχτερινό σας ενδιαφέρει το 1.8.1 και  το 1.8.2 για ενδειξεις. Αν δεν εχετε νυχτερινο τιμολογιο τότε μονο το 1.8.0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Όχι δν έχω νυχτερινό.

οπότε στην ένδειξη 001131.02 εγώ πλημτρολογώ για καταχώρηση 001131 γιατί απο οτι είδα δν παίρνει άλλο ψηφίο.

Edited by iceage2609
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, iceage2609 said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.Όχι δν έχω νυχτερινό.

οπότε στην ένδειξη 001131.02 εγώ πλημτρολογώ για καταχώρηση 001131 γιατί απο οτι είδα δν παίρνει άλλο ψηφίο.

Ναι αναγκαστικα . 6 ψηφια και ειστε ετοιμος. Και καλυτερα που ειναι ηλεκτρονικος νομιζω. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Δοκίμασα να το βάλω χθες απλά επειδή δεν έχει γίνει άλλη μέτρηση ή άλλη καταχώρηση από την αλλαγή του ρολογιού σε ηλεκτρονικό,προφανώς επειδή βλέπει σαν τελευταία μέτρηση κ αυτό μου γράφει στο σαιτ της ΔΕΔΔΗΕ το 0054171 απο το παλιο ρολόι,μου λέει ότι ο αριθμός 001131 δεν είναι σωστός γιατί δε συνάδει με τη συνήθη κατανάλωση, ελέγξτε ξανά την μέτρηση.

Ίσως χρειάζεται να κάνει πρώτα μία μέτρηση με το νεο συστημα και να το κανω στην επόμενη

Link to comment
Share on other sites

Ασε να ερθει ενας εκκαθαριστικός λογαριασμός με τον νέο μετρητή και μετα θα εισαι οκ! 

Edited by VirusX2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.