Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακοπή εργασιών λόγο ανάγκης ανασύνταξης πράξης τακτοποίησης και αναλογισμού.


Recommended Posts

Πελάτης μου,  κάτοχος πέντε όμορων οικοπέδων τα οποία μαζί με ένα οικοπεδικό τμήμα 7,8 m2 που ανήκει στον Δήμο αποτελούν ένα οικοδομικό τετράγωνο Ο.Τ.41 (740 m2).

Τα οικόπεδα 3,4 και 5 ήρθαν στην κατοχή του αγοράζοντας τα μη ρυμοτομηθέντα τμήματα οικοπέδων που ρυμοτομήθηκαν για την διάνοιξη της Οδού Ρ. ΦΕΡΡΑΙΟΥ (πρώην ρέμα), ενώ τα οικόπεδα 1 και 2 αγοράστηκαν ως έχουν.

Τα 7,8m2 περιήλθαν στην κυριότητα του Δήμου αφού ως προσωρινά υπόχρεος για την εφαρμογή της πράξης κατέβαλλε την αποζημίωση στον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

Η πράξη τακτοποίησης και αναλογισμού ήταν η 1353/1986 και τα χρήματα παρά κατατέθηκαν στο Ταμείο Παρακαταθηκών 21/11/1989 και ένα μέρος 10/06/1991 μετά από ένσταση ενός δικαιούχου οπότε και πραγματοποιήθηκε η διάνοιξη της οδού. 

Το έτος 2009 εκδόθηκε άδεια ανέγερσης οικοδομής από την Πολεοδομία Θεσσαλονίκης συμπεριλαμβανομένων και των 7,8 m2. Οι εργασίες άρχισαν το έτος 2010 αλλά κατόπιν πιέσεων του Δήμου προς την Πολεοδομία Θεσσαλονίκης  εκδόθηκε σήμα διακοπής εργασιών.

Σήμερα ήμαστε στην κατάσταση αυτή ,ο Δήμος αρνείται να πουλήσει τα 7,8 m2 και η άποψη του ότι η πράξη 5313/1986 χρειάζεται μερική ακύρωση και ανασύνταξη.

Παραθέτω ένα σχεδιάγραμμα και την απάντηση του Δήμου.

Αν γνωρίζετε κάποια σχετική εγκύκλιο ή απόφαση θα με βοηθούσατε πολύ.

 

 

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ.jpg

ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ.jpg

Edited by salfordstratos
Link to comment
Share on other sites

η 1353 τι λέει για τα 7.80? γιατι χρήζει ανασύνταξης? τροποποιήθηκε η ρυμοτομία?

μα τα 7,80 αναγκαστικα προσκυρώνονται σε σένα.

Ο δήμος γιατι πλήρωσε τα 7,80? να τα κάνει τι?

Όλα λαθος μου φαίνονται.

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά τα δύο στοιχεία που μας δίνεις νομίζω, το  καταλαβαίνεις και 'συ, δεν βγαίνει συμπέρασμα, αν δεν δούμε το σχέδιο με όλη την πράξη τακτοποίησης και το λεκτικό της. 

Να υποθέσω πως από την πλευρά της Ρ. Φεραίου επεκτείνονταν τα οικόπεδα  3,4, και το "δημοτικό". 

Υπήρχαν εκεί αποζημιώσεις ?,  αυτοαποζημιώσεις ? .... άνοιγμα νέου δρόμου? διαπλάτυνση δρόμου?  Δεν μπορεί έτσι ο δήμος (ποιος δήμος?) να βάζει ένα θέμα από το πουθενά ? !! Γιατί θεωρήθηκε πως η πράξη πρέπει να ξανα-εξεταστεί ??

Το ότι βγήκε μία Οικ. άδεια το 2009, από κάποια πολεοδομία , είναι φυσικά ένα ζήτημα προς εξέταση !  Αλλά από μόνο του αυτό,  εμένα τουλάχιστον,  δεν μου λέει  "τίποτα" (βλέποντας .....και το οικόπεδο, το "όλον δηλ."...... Πολλά έχουν δει τα μάτια μου μα αυτό ...........απλά δεν με παραξενεύει! ).  

Link to comment
Share on other sites

και,  στα ανω - εύλογα-  ερωτηματα  των φιλων

[με τις καλημερες μου]

προσθετω και τα εξης:

- εχετε παρει πιστοποιητικο τελεσιδικιας της ΠΤ?

-ειδες το λεκτικο της ΠΤ...τι ρυμοτομει και τι και σε ποιόν προσκυρωνει???

- τι υποχρεωσεις απο ρυμοτομια ή απο προσκυρωσεις υπαρχουν?

-τι ιδιωτικη περιουσια  του Δημου ειναι αυτα τα 7,80   που δεν μεταβιβαζεται?

-προφανως δεν μεταβιβαζεται  η περιουσια του Δημου

αλλά τα "προσκυρουμενα" μεταβιβαζονται.

-Με πραξη τακτοποίησης απο το 1986 και που από  το 2012 υπαρχει αυτη η εκκρεμοτητα....σημερα μετα απο 9 χρονια...δεν εκανε τπτ....και σε"τρεχει" να βρεις λυση...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.