Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Θεωρητικός Πληθυσμός


gio

Recommended Posts

Σε ΚΥΕ ...για μίνι μάρκετ-παντοπωλείο πως υπολογίζετε ο θεωρητικός πληθυσμός;

Κοιτάζω την ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΥΠ’ ΑΡΙΘM. 3_2015 αλλά δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να το υπολογίσω και με ποιο συντελεστη;

ισχυει το 1,4;  δηλαδη για 100τμ ο θεωρητικος πληθυσμος ειναι 140;

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Το μίνι μάρκετ-παντοπωλείο είναι εμπορικά καταστήματα και όχι συνάθροισης κοινού !

Εξετάζονται με την Π.Δ. 8/2016 (ΦΕΚ 165Β/2017) - (για κτήρια προ της 17/2/89)

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, gio said:

Σε ΚΥΕ ...για μίνι μάρκετ-παντοπωλείο πως υπολογίζετε ο θεωρητικός πληθυσμός;

Κοιτάζω την ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΗ ΔΙΑΤΑΞΗ ΥΠ’ ΑΡΙΘM. 3_2015 αλλά δεν ξέρω σε ποια κατηγορία να το υπολογίσω και με ποιο συντελεστη;

ισχυει το 1,4;  δηλαδη για 100τμ ο θεωρητικος πληθυσμος ειναι 140;

Λάθος συλλογισμός. Ειναι άτομο / εμβαδό δαπέδου πχ 1 άτομο / 1,4m2 και άρα 100/1,4 = 71 άτομα. Ομοίως σε όλες τις ΠΔ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, gio said:

δηλαδή σύμφωνα με 8/2016..... για 100τμ θα έχω 600 θ.πληθ.  ;;;;;;;

 

1 λεπτό πριν, zafsko said:

Λάθος συλλογισμός. Ειναι άτομο / εμβαδό δαπέδου πχ 1 άτομο / 1,4m2 και άρα 100/1,4 = 71 άτομα. Ομοίως σε όλες τις ΠΔ.

@gio νόμιζα ότι άρχισες να τρολάρεις :mrgreen: 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Σε ΚΥΕ που εξετάζεται με την Πυρ. Διάταξη 8/2016 έχω χώρο έκθεσης-πώλησης, WC, αποδυτήρια, γραφείο και διαδρόμους. Οι συντ/ες για τον υπολογισμό του Θ.Π. δίνονται στον Πιν.1, Άρθρο 2 της Πυρ. Διάταξης.

Τι συντ/ές πρέπει να πάρω? Να πάρω τον συντ/ή για γραφεία για όλους τους βοηθητικούς χώρους?

θπ.JPG

Link to comment
Share on other sites

Η 8/2016 είναι και για ΚΥΕ, αν διαβάσεις το άρθρο 1 το λέει.

Εν πάσει περιπτώσει εγώ έχω ένα εργαστήριο τροφίμων που έχει και χώρο πώλησης που εξετάζεται με την 8/2016. Από Πυροσβεστική μου είπαν όλους τους βοηθητικούς χώρους (γραφείο, wc, διάδρομοι, αποδυτήρια προσωπικού) να τους εξετάσω με το πωλητήριο.

Το εργαστήριο εξετάζεται ξεχωριστά με την ΚΥΑ ΑΠ-136860/2018.

Η ερώτησή μου είναι με τι συντ/ή να υπολογίσω Θ.Π. για τους βοηθητικούς μου χώρους?

Καλημέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ε, αφού σου είπαν έτσι, λογικά θα πας με πίνακα 1 άρθρο 3 της 8-2016, δηλ 6 άτομα ανά τ.μ.

Σε παρόμοιο εργαστήριο που είχα φτιάξει εγώ, το πήγα με 6 άτομα ανά τ.μ για όλο το ωφέλιμο εμβαδό.

Link to comment
Share on other sites

On 31/12/2020 at 10:25 ΠΜ, persepolis88 said:

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά!

Σε ΚΥΕ που εξετάζεται με την Πυρ. Διάταξη 8/2016 έχω χώρο έκθεσης-πώλησης, WC, αποδυτήρια, γραφείο και διαδρόμους. Οι συντ/ες για τον υπολογισμό του Θ.Π. δίνονται στον Πιν.1, Άρθρο 2 της Πυρ. Διάταξης.

Τι συντ/ές πρέπει να πάρω? Να πάρω τον συντ/ή για γραφεία για όλους τους βοηθητικούς χώρους?

θπ.JPG

Βάσει του πίνακα που σωστά αναφέρεις θα πρέπει να προσθέσεις τους Θεωρητικούς Πληθυσμούς για κάθε περίπτωση.
Αφού σου είπαν από την Πυροσβεστική ότι τους βοηθητικούς χώρους θα τους υπολογίσεις μαζί με τον χώρο πώλησης άρα θα υπολογίσεις 1 άτομο / 6τ.μ.
Π.χ. Αν ο χώρος πώλησης είναι 50τ.μ. και οι βοηθητικοί χώροι 40, θα πρέπει να υπολογίσεις 1 άτομο / 6τ.μ. / (50+40)τ.μ. δηλαδή (50+40)/6=15 άτομα

 

 

On 7/1/2021 at 2:46 ΜΜ, Panagiotis_H said:

Σε παρόμοιο εργαστήριο που είχα φτιάξει εγώ, το πήγα με 6 άτομα ανά τ.μ για όλο το ωφέλιμο εμβαδό.

Κάτι γράψατε λάθος. Λογικά αν το δούμε δεν γίνεται να υπάρχουν 6 άτομα σε χώρο 1x1 και αυτό να θεωρείται ασφαλές.

Edited by KonstantinosKat
Ειδικότερη επεξήγηση
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.