Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αποκεντρωμενη ρυθμιση συντελεστη ισχυος σε βιομηχανικη μοναδα


aaandreas

Recommended Posts

Προφανώς,  όποιος δεν έχει λεπτομερή εικόνα της εγκατάστασης δεν μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα στο ερώτημά σου.

Αν υπάρχει εταιρία που ισχυρίζεται ότι μπορεί να βελτιώσει την εγκατάσταση, πολύ απλά κάνει την βελτίωση και περιμένει να πληρωθεί μετά την έκδοση του επόμενου λογαρισμού του παρόχου, στον οποίο θα φανεί η εξοικονόμηση... 8-)

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/3/2019 at 11:12 ΠΜ, aaandreas said:

Εξήγησε πως υπάρχει μείωση kwh για να υπολογίσουμε αν υπάρχει και σε πόσο διάστημα ROI.

.....

έχω εξηγήσει τον μηχανισμό της μείωσης της ενέργειας, αν δεν τον καταλαβαίνεις βρίσκεις ένα ηλεκτρολόγο με εμπειρία σε αντίστοιχες εγκαταστάσεις και τον ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ για να σου κάνει τεχνικοοικονομική μελέτη ή να ελέγξει την μελέτη που σου κάνει ο προμηθευτής του συστήματος. Σε ένα forum κάνεις δεν σου εγγυάται ότι εγώ έχω εμπειρία ή είμαι πράγματι ηλεκτρολόγος, μπορεί να είναι ένα παιδάκι που λέει αρλούμπες στο internet ή ένας ηλεκτρολόγος που η μεγαλύτερη εγκατάσταση που έχει δει είναι δυάρι και αυτό στα χαρτιά

Η δωρεάν συμβουλή που σου δίνω είναι να μετρήσεις το cosφ στα φορτία που θες, τι νομίζεις ότι είναι 0.98 ή κάτι άλλο;

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, nvel said:

εννοώ ότι η αντιστάθμιση γίνεται προς την πηγή ισχύος και όχι προς τις καταναλώσεις, οι παροχές προς τα φορτία εξακολουθούν σε μια κεντρικά αντισταθμισμένη εγκατάσταση να φέρουν και το άεργο ρεύμα των φορτίων, η διαστασιολόγιση των καλωδίων περιλαμβάνει και αυτό το ρεύμα το οποίο δυστυχώς προκαλεί πραγματικές απώλειες ενέργειας επάνω στα καλώδια........

nvel ή δεν τα λες καλά ή δεν τα καταλαβαινεις σωστά. Η αντιστάθμιση με απλά λόγια τροφοδοτεί την εγκατάσταση με χωρητικό φορτίο ώστε να αντισταθμίσει/εξουδετερώσει το επαγωγικό των καταναλωτών. Έτσι μειώνει τη φαινομενη ισχύ και τη γωνία με την πραγματική. Αποτέλσμα αυτού είναι η εγκατάσταση να απορροφά λιγότερη άεργο ισχυ από το δίκτυο. 

Ο κύριος λόγος που τοποθετείται μια αντιστάθμιση είναι για να βελτιώσει το συντελεστή ισχύος cosφ και έτσι να μειωθεί ο λογαρισμός ηλεκτρικής ενέργειας. Η μείωση των απωλειών (που είναι ένα μικρό σχετικό κόστος) είναι έμμεση ωφάλεια

Δεν έχει νόημα να συζητάμε για τοπικά ρυθμιζόμενη αντιστάθμιση γιατί είναι οικονομικά ασύμφορη.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα μας όμως είναι ειδικά η τοπική αντιστάθμιση σε μια ήδη κεντρικά αντισταθμισμένη εγκατάσταση και όχι να μου εξηγήσεις γενικά τι είναι η αντιστάθμιση. Η αντιστάθμιση κάνει και άλλα πράγματα από την μείωση του προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα να απντήσω σε ερωτήσεις τύπου αν συμφέρει τοπική εγκατάσταση που έχει ήδη κεντρική αντιστάθμιση και επιτυγχάνει cosφ πάνω από 0,98.

Για να το κάνω αυτό όμως πρέπει να κάνω υπολογισμούς, οπότε θα περιμένω και ανάλογη αμοιβή..........

Link to comment
Share on other sites

αυτό έγραψα και εγώ, ότι πρέπει να πληρωθεί κάποιος για να δώσει τεκμηριωμένη απάντηση. Σε μια αντίστοιχη εγκατάσταση (αντισταθμισμένη στο 0,98) που έκανα μια δοκιμή σε έξι φορτία με συνφ=0,8  από 13.2kW οι απώλειες στις παροχές τους έπεσαν στα 8,5kW όταν αντισταθμίστηκαν και αυτά στο 0,98

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, hlektrik89 said:

τι κοστος εχει μια μελετη αντισταθμισης?

ΩΩΩΩ!!!!!! .....το  χοντρινες κ δεν κανει , δες το αρθρο 7 ....αν κ ξερεις καλα οτι οι τιμες  διαφοροποιουνται  συμφωνα με τις συνθηκες κ τις αναγκες  του καθε καταναλωτη  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.