Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, χαρτόσημο και ΟΓΑ χαρτοσήμου


Recommended Posts

μου είχε τύχει κάτι παρόμοιο (κατάθεση σε λάθος λογαριασμό), όχι με το ΤΣΜΕΔΕ και ο υπάλληλος της τράπεζας με είχε ενημερώσει το εξής: αν το λάθος διαπιστωθεί μέσα στην ίδια μέρα, έχει δυνατότητα η τράπεζα να 'μπει' στο λογαριασμό του τρίτου και να πάρει πίσω τα χρήματα. Αν περάσει η μέρα τότε θα πρέπει ο κάτοχος του λογαριασμού (UNICEF) να πάει στην τράπεζα και να δηλώσει ότι δίνει εξουσιοδότηση να επιστραφούν τα χρήματα που κατατέθηκαν, αφού δεν του ανήκουν. Σε κάθε περίπτωση είναι καραμπινάτο λάθος του υπαλλήλου και εννοείται δε φέρεις καμία ευθύνη. Για καλό και για κακό πάντως να σου δανείσω το ρόπαλο που κρατάω στη photo  :mrgreen: .

Edited by Roy_Hobbs
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους,

 

το γραφειο μου εβγαλε μια αδεια της οποιας τα σχεδια τα υπεργαψε πολιτικος μηχανικος και αντιστοιχα πληρωθηκαν και τα τσμεδε του και τα φορολογικα του. τωρα μετα απο ενα μηνα που μας ταλαιπωρουν απο την πολεοδομια ο τοπογραφος μου ειπε οτι επειδη η τοποθεσια ειναι ιστορικο κεντρο θελει υπογραφη αρχιτεκτονα (ενω απο το πρωτοκολλο μου ειχαν πει οτι δεν ειναι ιστορικο κεντρο εξου και η σφραγιδα του πολ μηχ) η ερωτηση μου τωρα ειναι η εξης:

 

τα φορολογικα & το τσμεδε εμπ κλπ ξαναπληρωνονται στο αλλο ονομα; γινεται επιστροφη των ηδη πληρωμενων;

Link to comment
Share on other sites

τα φορολογικα & το τσμεδε εμπ κλπ ξαναπληρωνονται στο αλλο ονομα; γινεται επιστροφη των ηδη πληρωμενων;

 

Για να μην χολοσκάς δήλωσε στο ΤΕΕ συνυπογραφή 80% πολ μηχ-20% αρχιτέκτονας και κατέβαλε για τον αρχιτέκτονα την αντίστοιχη εισφορά τσμεδε+εμπ 

 

Όσο για την αμοιβή του κάντε ένα συμφωνητικό των 50€ και ξεμπερδέψατε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να μην χολοσκάς δήλωσε στο ΤΕΕ συνυπογραφή 80% πολ μηχ-20% αρχιτέκτονας και κατέβαλε για τον αρχιτέκτονα την αντίστοιχη εισφορά τσμεδε+εμπ 

 

Όσο για την αμοιβή του κάντε ένα συμφωνητικό των 50€ και ξεμπερδέψατε

αυτη η λυση μ αρεσει, αλλα:

στο ιστορικο κεντρο λενε υπογραφει μονο αρχιτεκτονας.. δεν ξερω αν γινεται συνυπογραφη. γνωριζει καποιος;

 

δε γινεται, το λεει ο 4030 το εψαξα, να ξερετε

Edited by Μέρσα
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι οι συμφωνηθεισα αμοιβη, αλλα οι κρατησεις επι της νομιμης που πρεπει να ξαναπληρωθουν.

 

Θα μπορουσε ο ΠΜ να κρατησει τα αποκομματα απο την ΕΤΕ ή την Αττικα και να τα χρησιμοποιησει μελλοντικα σε αλλη μελετη/επιβλεψη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ακριβως,

το θεμα μου ειναι το ΤΣΜΕΔΕ του ΠΜ που εχει ηδη πληρωθει επι της νομιμης και το ΦΕΜ του.

 

καπως ετσι θα γινει μαλλον, αν και πανω στο τσμεδε δε φαινεται και ο κωδικος απο την εντολη πληρωμης (που εχει αναλυτικα τις εργασιες) ;

Link to comment
Share on other sites

καπως ετσι θα γινει μαλλον, αν και πανω στο τσμεδε δε φαινεται και ο κωδικος απο την εντολη πληρωμης (που εχει αναλυτικα τις εργασιες) ;

 

 

Tιποτα δε φαινεται στην ΕΤΕ.

Στην Αττικα μπορεις να γραψεις οτι περιγραφη θες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα! Μια ερωτηση για τις κρατησεις σε περιπτωση πληρωμης επιβλεψης μια κ εχω καιρο να πληρωθω επιβλεψη κ δεν θυμαμαι τι πρεπει ακριβως να κανω. Εχω την εντολη πληρωμης απο τεε και συμπληρωνω το εντυπο της ετε που εχει αμοιβη και φπα. ΦΕΜ 10% πληρωνω στην εφορια... Υπαρχει κ ενα αλλο εντυπο της ετε αν θυμαμαι καλα στο οποιο τι πληρωνω; κ υπαρχει κ καποια αλλη εισφορα που πρεπει να πληρωθει; εχει καταργηθει καμια; δεν θυμαμαι βρε παιδια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.