Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, χαρτόσημο και ΟΓΑ χαρτοσήμου


Recommended Posts

@michalisp

  1. Κρατήσεις ΕΜΠ / ΤΣΜΕΔΕ, μέσω ειδικού εντύπου που θα βρεις στο #96 παραπάνω. Το πληρώνεις στην Εθνική τράπεζα.
  2. ΤΕΕ: γίνεται αυτόματα η κράτηση, πληρώνοντας την αμοιβή σου με την εντολή πληρωμής στην Εθνική τράπεζα.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

@michalisp

 

ΤΕΕ: γίνεται αυτόματα η κράτηση, πληρώνοντας την αμοιβή σου με την εντολή πληρωμής στην Εθνική τράπεζα.

 

Δεν μπορώ να καταβαλω του τεε κατευθειαν στα γραφεία του τεε για να γλυτωσω την καταθεση αμοιβής?

Edited by michalisp
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταβαλω του τεε κατευθειαν στα γραφεία του τεε για να γλυτωσω την καταθεση αμοιβής?

Μπορείς, αλλά νομίζω ότι είναι πιο εύκολο μέσω ΕΤΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς, αλλά νομίζω ότι είναι πιο εύκολο μέσω ΕΤΕ.

Εγώ πλήρωσα, είχα γράψει το ποσό και το φπα και ο ταμίας συμπλήρωσε,(θα μπορούσα να το είχα κάνει και εγώ αλλά δεν ήμουν σίγουρος), τίς κρατήσεις με στυλό και το συνολο μαζί με τις κρατήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για εργασία τακτοποίησης ν.4014 τις κρατησεις υπερ ΤΣΜΕΔΕ + ΤΕΕ πως τις πληρώνουμε? Γενικα, αν γνωρίζει κάποιος να μας πει τη διαδικασία πληρωμης κρατησεων αμοιβων για το 4014.

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

κι εγώ την ίδια απορία έχω , μπορεί να δώσει κάποιος ένα παράδειγμα για μια αμοιβή πχ. 1400 €

 

εγώ έχω την εντυπωση οτι για 1400€ μοιβή πληρώνεις 1400*0,02 =28 για ΤΣΜΕΔΕ και 1400*0,01= 14 για ΕΜΠ και χαρτοσημο 0,024*(28+14)= 1,01

σύνολο 28+14 +1,04 = 43,01

 

Ο ιδιοκτήτης πρέπει να πληρώσει κάτι άλλο ?

Edited by antonisk7
Link to comment
Share on other sites

1. Βγάζουμε την εντολή πληρωμής από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ.

2. Πάνω σε αυτή αναφέρονται η συμφωνηθείσα αμοιβή, ο αντίστοιχος ΦΠΑ και οι εισφορές υπέρ ΤΕΕ (2% και χαρτόσημο επί αυτών 2,4%, υπολογισμένες επί της νόμιμης αμοιβής).

3. Συμπληρώνουμε ένα έντυπο κατάθεσης αμοιβής της ΕΤΕ, με τα βασικά στοιχεία και φυσικά τον κωδικό πληρωμής. Στη θέση των ποσών αμοιβής μελέτης, ΦΠΑ δεν βάζουμε τίποτα. Στο τελευταία κουτάκι (συνολικό ποσό) γράφουμε μόνο το ποσό των εισφορών υπέρ ΤΕΕ.

4. Πάμε σε μια ΕΤΕ και πληρώνουμε μόνο το ποσό των εισφορών υπέρ ΤΕΕ και τελειώσαμε με αυτό.

5. Στο ειδικό έντυπο κρατήσεων ΤΣΜΕΔΕ (2% και 2,4% επ' αυτού χαρτόσημο) - ΕΜΠ (1% και 2,4% επ' αυτού χαρτόσημο) συμπληρώνουμε τα στοιχεία μας κ.λπ., το ποσό της νόμιμης αμοιβής και το ποσό των κρατήσεων υπέρ ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ.

6. Πληρώνουμε σε μια ΕΤΕ και τελειώσαμε και με αυτό.

 

Σημείωση: Όλα τα παραπάνω ισχύουν στην περίπτωση που η συμφωνηθείσα αμοιβή μας (με το ΦΠΑ) είναι κάτω από 1.500 ευρώ.

Αν είναι μεγαλύτερη, κάνουμε ακριβώς την ίδια διαδικασία και συμπληρωματικά καταθέτουμε και την αμοιβή μας σε οποιονδήποτε τραπεζικό μας λογαριασμό (όχι απαραιτήτως τον όψεως της ΕΤΕ) κατ' εντολή του πελάτη μας.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως ο ιδιοκτήτης κάνει την κατάθεση (αν είναι πάνω από 1.500 ευρώ) στον τραπεζικό λογαριασμό του μηχανικού.

Όλα τα υπόλοιπα είναι εισφορές - κρατήσεις που αφορούν στο μηχανικό, ο οποίος τα καταβάλλει έχοντας εισπράξει την αμοιβή του.

 

Σε τελική ανάλυση όλα είναι θέμα συμφωνίας!!!

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω εδώ ότι από πριν τα Χριστούγεννα είδα ανακοίνωση στην ΑΤΕ (υποθέτω ότι θα ισχύει και σε άλλες τράπεζες) ότι για κατάθεση σε λογαριασμό τρίτου (ανεξαρτήτως ποσού μάλιστα), ζητάνε πλέον ταυτότητα. Πράγμα το οποίο όπως το καταλαβαίνω, δημιουργεί πρόβλημα στο να πάρουμε στο χέρι την αμοιβή σε μετρητά και να την καταθέσουμε εμείς στο λογαριασμό μας. Μάλλον πρέπει οπωσδήποτε να το κάνει ο πελάτης ώστε να καταχωρηθούν τα δικά του στοιχεία ταυτότητας...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.