Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, χαρτόσημο και ΟΓΑ χαρτοσήμου


Recommended Posts

2.Το ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ, πώς θα φανούν ως έξοδα στην φορολογική μου δήλωση?

 

Εγώ τα περνάω αυτούσια ως έξοδα στο Βιβλίο εσόδων - εξόδων.

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία να εκφράσω κι εγώ, ξέρω ότι θα έχει απαντηθεί κάπου αλλά αν δεν σας κουράζω...

 

Για μια "στατική" μελέτη πολύ απλής κατασκευής που δεν θα κατατεθεί σε δημόσια αρχή, πελάτης είναι μια εταιρία και η αμοβή είναι μικρότερη των 300ευρώ πρέπει:

 

1.Να το δηλώσω στο σύστημα αμοιβών;

2.Να πληρώσω κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ;

3.Να πληρώσω ΦΕΜ;

4. ή κόβω ΑΠΥ 300 ευρώ+ΦΠΑ και τέλος;

 

Θέλω να ξέρω το σωστό, ώστε να ειμαι νομικά και φορολογικά καλυμένος.

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  1. οχι
  2. όχι
  3. όχι
  4. ναι, για πόσο πάνω από 300€+ΦΠΑ γίνεται παρακράτηση 20% και ο εργοδότης σου δίνει βεβαίωση παρακράτησης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για τις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ γιατί δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο

σε περίπτωση που η συμφωνηθείσα αμοιβή είναι μεγαλύτερη από την νόμιμη (το κατάφερα κι αυτό!!) οι κρατήσεις για το ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ πάνε με βάση τη συμφωνηθείσα η τη νόμιμη, γιατί οι κρατήσεις για το ΤΕΕ πάνε με βάση τη μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση για τις κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ γιατί δεν έχω βρει κάτι αντίστοιχο

σε περίπτωση που η συμφωνηθείσα αμοιβή είναι μεγαλύτερη από την νόμιμη (το κατάφερα κι αυτό!!) οι κρατήσεις για το ΤΣΜΕΔΕ/ΕΜΠ πάνε με βάση τη συμφωνηθείσα η τη νόμιμη, γιατί οι κρατήσεις για το ΤΕΕ πάνε με βάση τη μεγαλύτερη.

 

Με βάση τη συμφωνηθείσα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας,

 

Θα ήθελα τα φώτα σας σε κάτι που αφορά τα φορολογικά σε μια άδεια οικοδομής νέας κατοικίας, γιατί παρόλο

που συμπληρώνω 10 χρόνια μηχανικός, πρώτη φορά βγάζω μια οικοδομική άδεια - γιατί ασχολήθηκα με οδοποιία - και

αυτή η άδεια είναι για το σπίτι μου.

Λοιπόν αφού ετοίμασα όλες τις μελέτες - πλην Η-Μ - κατέθεσα όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά στο ΤΕΕ για να πάρω την απαλλαγή μου. Μέσω ηλεκτρονικής υποβολής έβγαλα το ποσό για μελέτη και επίβλεψη των εργασιών - πλήν Η-Μ - και με το έγγραφο αυτό και οτι άλλο ζητούσε το ΤΕΕ - μαζί με μηδενικό ΦΕΜ λόγω ιδιοκατοίκησης - πήρα την απαλλαγή. ΤΣΜΕΔΕ καΙ ΕΜΠ δεν πλήρωσα..

Έχω τα εξής ερωτήματα

1. Πρέπει να πληρώσω κάπως ΤΣΜΔΕ και ΕΜΠ ή είμαι ΟΚ?

2. Λόγω παραδοσιακού οικισμού μου ζητήθηκε η υπογραφή αρχιτέκτονα στην αρχιτεκτονική μελέτη. ΟΚ βρήκα εναν φίλο μου και θα τα υπογράψει. Στην αμοιβή τι γίνεται?Μπορώ να βάλω π.χ 50€ ?..και μέτα τι ακριβώς πληρώνω και πώς? Το γεγονός οτι έχω πάρει απαλλαγή εγω για αυτή τη μελέτη δημιουργεί κάποιο θέμα?

3. ίδια ενημέρωση θα ήθελα και για τα Η-Μ τα οποία πάλι φίλος θα τα κάνει αλλά πρέπει να μπεί στις αμοιβές.

Τι ελάχιστη αμοιβή μπορώ να βάλω και πώς πληρώνω τις κρατήσεις?(ΤΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ,ΕΜΠ)

Θα χρειαστεί να καταθέσω κάτι στους λογαριασμούς των συναδέλφων μου?Πως αποδεικνύεται οτι έχει πληρωθεί ο κάθε συνάδελφος και οι φόροι του?

Ξέχασα να σας πω οτι για να πάρω την απαλλαγή πλήρωσα κανονικά ολόκληρο το ποσό του ΤΕΕ που αναλογούσε στην νόμιμη αμοιβή μου.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...περιμένω ενημέρωση....

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω με την σειρά μου μερικές σύντομες ερωτήσεις ως νέος στην χρήση του προγράμματος πληρωμών του ΤΕΕ.

1) Για του μηχανικούς που συμμετέχουν στην Ομάδα Έργου βγαίνει ξεχωριστή εντολή πληρωμής απο το σύστημα του ΤΕΕ;

2) Οι εισφορές υπερ ΤΣΜΕΔΕ πληρώνονται σε έντυπο που μου δίνουν στην ΕΤΕ και πως υπολογίζω το ποσό;

3) Το συμφωνηθέν ποσό και το ΦΠΑ είναι υποχρεωτικό να κατατεθούν στην ΕΤΕ, ή ισχύει το όριο των 1500€ που διάβασα σε προηγούμενο πόστ;

4) To ΦΕΜ πόσο σύντομα και που πρέπει να κατατεθεί, απο την στιγμή που κόβω ΑΠΥ στον ιδιοκτήτη;

Eυχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1. Ναι

2.Εχει βγει νέο έντυπο .Υπάρχει δτα downloads

http://www.michanikos.gr/files/category/57-123-%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B1-%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/

3.ισχύει το όριο των 1500 € μαζί με το ΦΠΑ σε οποιαδήποτε τράπεζα

4.Δεν υπάρχει κάτι γραπτό.Φρόντισε αν γίνεται στο ίδιο φορολογικό έτος με την ΑΠΥ (έχω πληρώσει και σε επόμενο έτος )

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μανώλη. Να ενημερώσω απλά οτι στην ΕΤΕ δεν σου δίνουν το έντυπο για το ΤΣΜΕΔΕ,μου είπαν οτι το κατεβάζεις απο το internet.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.