Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, χαρτόσημο και ΟΓΑ χαρτοσήμου


Recommended Posts

Δε νομιζω.

Μονο συνταξιουχους εξυπηρετουν.

Προσωπικα δε θα πηγαινα στην τραπεζα ακομα και αν εξυπηρετουσαν και αλλες συναλλαγες.

Ουτε να περιμενω με τις ωρες, ουτε να στερησω τη σειρα απο το γεροντακι που περιμενει τα 120Ε, και το λεω ειλικρινα και με καθολου ειρωνια. (Ντροπη τους και παλι!!!!!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Πλήρωσα σήμερα στην ΕΤΕ κανονικά στο ταμείο....Το μόνο που πρέπει να προσέξει κανείς είναι να έχει το ποσό πληρωμής σε μετρητά μιας και δεν είναι δυνατή η πληρωμή από τον λογαριασμό (θεωρείται ανάληψη όπως με ενημέρωσαν).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορείτε να μου πείτε στις παρακάτω περιπτώσεις αν πληρώνετε κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ ? Ποιος νόμος αναφέρει πότε είναι υποχρεωτικές ?

 

1. Τοπογραφικό για συμβόλαιο ?

2. Άδεια λειτουργίας επιχείρησης ?

3. Ενεργειακό πιστοποιητικό ?

4. Βεβαίωση μηχανικού 4178 ?

Link to comment
Share on other sites

1)εγώ προσωπικά μόνον για τοπογραφικό άδειας δόμησης. Δηλ αμοιβές,πολεοδομία κτλ.

2) δεν εχω ασχοληθεί

3) δεν έχω ασχοληθεί

4) ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορείτε να μου πείτε στις παρακάτω περιπτώσεις αν πληρώνετε κρατήσεις ΤΣΜΕΔΕ ? Ποιος νόμος αναφέρει πότε είναι υποχρεωτικές ?

 

1. Τοπογραφικό για συμβόλαιο ?

2. Άδεια λειτουργίας επιχείρησης ?

3. Ενεργειακό πιστοποιητικό ?

4. Βεβαίωση μηχανικού 4178 ?

Εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ πληρώνεις μόνο στις εργασίες που "περνάνε" από το σύστημα υπολογισμού αμοιβών του ΤΕΕ. Από τα παραπάνω μόνο για το 3. Ενεργειακό Πιστοποιητικό, βγάζουμε αμοιβή ΤΕΕ, οπότε πληρώνουμε κράτηση υπερ ΤΣΕΔΕ και αυτή (μόνο για τα ΠΕΑ ισχύει) επί της συμφωνηθείσας.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ξέρετε να με ενημερώσετε τι ισχύει σχετικά με το 2% ΤΣΜΕΔΕ, καταργήθηκε ή εξακολουθεί να ισχύει;

Σε παλιές αμοιβές που έχουν υποβληθεί στο ΤΕΕ τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.