Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ, χαρτόσημο και ΟΓΑ χαρτοσήμου


Recommended Posts

Ως γνωστον οι αμοιβες των μηχανικων υποκεινται σε κρατησεις υπερ τσμεδε

2% ,και υπερ εμπ 1% .

οι κρατησεις αυτες καταβαλονται επι ειδικου εντυπου στην εθνικη τραπεζα.

 

η ερωτηση ειναι:

οι παραπανω κρατησεις υποκεινται στην καταβολη χαρτοσημου ? που και αυτο

καταβαλλεται με το ιδιο εντυπο στην ετε.

μηπως εχει καταργηθη? σε καθε περιπτωση βασει ποιου νομου,

εγκυκλειου,αποφασης ?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Απότι γνωρίζω και γω έχει καταργηθεί το χαρτόσημο, αλλά σε κάποιες πολεοδομίες το ζητούν. Έχω δει άδεια συναδέλφου να γυρίζει πίσω από φορολογικά μόνο και μόνο για να πληρώσει τα χαρτόσημα τα οποία ο υπάλληλος ισχυριζόταν πως δεν έχουν καταργηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννης, τουλάχιστον τα 15 τελευταία χρόνια, στα έντυπα της τράπεζας (μεγάλα) που συμπληρώνουμε για ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ (Μηχανικού και έργου) δεν μπαίνει χαρτόσημο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι το χαρτόσημο και οι κρατήσεις υπέρ ΟΓΑ δεν έχουν καταργηθεί και υπολογίζονται επί των κρατήσεων υπερ ΤΣΜΕΔΕ & ΕΜΠ, καταβάλλονται δε το ίδιο έντυπο της Ε.Τ.Ε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες!

 

Το χαρτόσημο δεν έχει καταργηθεί. Πιστεύω ότι στα περισσότερα προγράμματα αμοιβών της αγοράς το χαρτόσημο "μεταφέρεται" στο "πολύχρωμο" και το πληρώνουμε στο Δ. Ταμείο.

(κάντε έναν έλεγχο)

Τώρα σε περιπτώσεις όπως του terry μαζί με την αμοιβή του τοπογραφικού θα μπορούσε να καταθέσει στην τράπεζα και το έντυπο για τις εισφορές υπέρ ΤΣΜΕΔΕ (2%) και υπέρ ΕΜΠ (1%) μαζί με το χαρτόσημο να μην τρέχει στο Δ. Ταμείο. (2%+20% ΟΓΑ χαρτ.= 2,048 ΤΣΜΕΔΕ+1%+20% ΟΓΑ χαρτ.=1,024 ΕΜΠ= 3,072 όλα μαζί όπως γράφει και ο Χάρης)

Δεν απαγορεύεται να το πληρώνουμε και στην τράπεζα απλώς στο πολύχρωμο έχουμε καλλίτερη εποπτεία.

Link to comment
Share on other sites

georg coco, δεν νομίζω πως δέχεται η εφορεία κρατήσεις υπέρ ΤΣΜΕΔΕ - ΕΜΠ, διότι έχει διακοπεί τη σύμβαση με τις ΔΟΥ, επειδή αυτές ζητούσαν υψηλή προμήθεια (δεν έχω πρόχειρη την απόφαση).

Αν όμως έχεις καταθέσει, τότε μάλλον κάτι μου διαφεύγει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.