Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς εάν οι εισφορές αυτές υπάρχουν και για όσους έχουν πάει σε καθεστώς ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗΣ ασφάλισης ύστερα απο κλείσιμο βιβλίων;;

Δεν αναφέρομαι στα αναδρομικά προφανώς

Link to comment
Share on other sites

Με μπέρδεψες τρίφυλλε. Στην περίπτωσή μου, που είχα κλειστά τα βιβλία για ένα διάστημα μέσα στο 2017 (χωρίς κάποια μισθωτη εργασία), το σύστημα φαίνεται να το έχει λάβει υπόψη του. Βέβαια, για να συμβεί αυτό, είχα πάει αρχές του 2019 στο ΤΜΕΔΕ για ενημέρωση της καρτέλας μου (μαζί με όλα τα δικαιολογητικά). 

(Γερά σήμερα, νίκη και διαφορά) 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σας έχουν έρθει και τα 3 ειδοποιητήρια?

Εμένα μόνο για το τρέχων έτος.... δεν έχουν αναρτηθεί για αναδρομικά 2017 και 2018....ξέρει κανείς κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Η Πειραιώς με ενημέρωσε πως αναμένουν την προσθήκη του ΕΤΕΑΕΠ στο σύστημα ΔΙΑΣ και αυτό θα γίνει την 1η Απριλίου ή λίγο αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, mechgiann said:

Συνάδελφοι σας έχουν έρθει και τα 3 ειδοποιητήρια?

Εμένα μόνο για το τρέχων έτος.... δεν έχουν αναρτηθεί για αναδρομικά 2017 και 2018....ξέρει κανείς κάτι?

Δες λίγο εδώ μήπως και παίζει κάτι σχετικό... πάρε και κανένα τηλέφωνο στον ΕΤΕΑΠ

Link to comment
Share on other sites

Για τα αναδρομικά, εφόσον πρόκειται να μπουν υποχρεωτικά στη ρύθμιση των 36 δόσεων, είπαν ότι θα αναρτηθεί σε μεταγενέστερο χρόνο. 

Link to comment
Share on other sites

@Directionless, αυτό πότε το είπαν .... υπάρχει κάποια πηγή που το είδες γραμμένο???

Τα αναδρομικά του ΕΤΕΑΕΠ είναι υποχρεωτικά στις 36 δόσεις. Απλά  στις οδηγίες υπάρχουν κάποιες ειδικές περιπτώσεις

(*παράλληλα και μισθωτή εργασία ή καταβάλουν εισφορές με δελτίο παροχής υπηρεσιών και έχουν μέχρι δύο εργοδότες, *αποκλειστικά μισθωτή εργασία  ή καταβάλουν εισφορές με δελτίο παροχής υπηρεσιών και έχουν μέχρι δύο εργοδότες, *έχουν λήξη ασφάλισης από 1/1/2017 έως 31/12/2018, με διαγραφή από την ΔΟΥ, *αυτοαπασχολούμενοι κατέθεταν  εισφορές για το διάστημα από 1/1/2017 μέσω ΑΠΔ κλπ κλπ )  

όπου κατά περίπτωση είτε να αγνοήσουν τα αναδρομικά στο σύνολό τους ή εν μέρη είτε θα εκδοθεί νέα εκκαθάριση.

Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Directionless said:

Για τα αναδρομικά, εφόσον πρόκειται να μπουν υποχρεωτικά στη ρύθμιση των 36 δόσεων, είπαν ότι θα αναρτηθεί σε μεταγενέστερο χρόνο. 

Μα δεν έγραψα κάτι διαφορετικό @georgegaleos, το μεταγενέστερο χρονικό σημείο επισήμανα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.