Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

Δηλαδή αυτή η ανακοίνωση μόνο εμένα μου χτυπάει καμπανάκια πως πέραν αυτής της ημερομηνίας θα καταστεί δυνατή η πληρωμή με ebanking;

«Ειδικά κατά την πρώτη έκδοση των ειδοποιητηρίων, ως καταληκτική ημερομηνία καταβολής ορίζεται η 12ηΑπριλίου 2019, με αντίστοιχη εναρκτήρια ημερομηνία πληρωμής την 5ηΑπριλίου 2019.»

Πηγή: https://www.eteaep.gov.gr/web/post/category/self-employment

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το κάνουν για να μην φαίνεται ότι σε υποχρεώνουν (να μην σου δίνουν δηλαδή τη δυνατότητα) να πληρώσεις σε χρονικό διάστημα που συμπίπτει με την εισφορά του ΕΦΚΑ για το Φεβρουάριο που όπου να 'ναι θα 'ρθει. .... ας υπάρχουν 5 ημέρες κενό να ανασάνεις !!!! μην λες ότι πέφτουν όλα τα χρονικά διαστήματα μαζί .... είδες λοιποοοοόν ...ότι δεν πέφτουν όλες οι εισφορές μαζί αφού του ΕΤΕΑΠ πληρώνονται μετά του ΕΦΚΑ !!!! 

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έπαψα να έχω μισθωτή εργασία το 1992, πλήρωνα κανονικά τις εισφορές μου ως ελεύθερος επαγγελματίας στο ΤΣΜΕΔΕ - ΕΤΑΑ και τα τελευταία χρόνια στον ΕΦΚΑ. Οι εισφορές στο ΕΤΑΕΠ είναι υποχρεωτικές και για όσους είναι μόνο ελεύθεροι επαγγελματίες και δεν έχουν κάποια σχέση μισθωτής εργασίας;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Οι υπόχρεοι σε καταβολή επικουρικού ή/και εφάπαξ, αφορά συγκεκριμένες ομάδες ασφαλισμένων:

-Μηχανικούς του πρ. ΤΣΜΕΔΕ : ασφαλίζονται για επικουρική (7%) και για εφάπαξ (4%).
-Γιατρούς – υγειονομικούς του πρ. ΤΣΑΥ : ασφαλίζονται για εφάπαξ (4%).
-Δικηγόρους Αθηνών του πρ. ΤΑΝ : ασφαλίζονται για επικουρική (7%) και για εφάπαξ (4%).
-Δικηγόρους υπόλοιπης Ελλάδας : ασφαλίζονται για επικουρική (7%)
-Πρατηριούχους υγρών καυσίμων : ασφαλίζονται για επικουρική (7%)
-Αρτοποιών : ασφαλίζονται για επικουρική (7%)

Link to comment
Share on other sites

Για να μην δημιουργηθεί παρεξήγηση τα παραπάνω που σου έγραψα ισχύουν και για ελ. επαγγελματία και για μισθωτό.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις κάνεις αν ειναι υποχρεωτική η πληρωμή της επικουρικής και του εφάπαξ στην περίπτωση που πληρώνω τον εφκα (κυρια και υγείας) για να εχω κυρίως ιατρό φαρμακευτική καλυψη, χωρίς όμως να είμαι μισθωτος και χωρίς να έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος στην εφορία;;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.
Έχει πληρώσει κανείς τις πρώτες δόσεις των αναδρομικών (για 1/2017 και 1/2018) οι οποίες λήγουν αύριο;
Δεν έχω καταφέρει να βρω επιλογή για πληρωμή ΕΤΕΑΕΠ σε κάποιο e-banking (εκτός της Εθνικής που έχει 2 επιλογές συγκεκριμένα για δικηγόρους).
 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν λήγουν αύριο. Λήγουν 12/4/19, με ημερομηνία έναρξης πληρωμής την 5/4/19, άρα δεν έχει νόημα να είναι έτοιμες οι τράπεζες να δεχθούν πληρωμές.

Edited by georgegaleos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εάν κάποιος έχει διακόψει ασφάλιση και είναι σε καθεστώς προαιρετικής, πρέπει να πληρώνει και ΕΤΕΑΕΠ? (οκ δεν μιλάω για τα αναδρομικά)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.