Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

και για τις περιόδους (κάποιους μήνες μέσα στο χρόνο) που δεν είχες μισθωτή εργασία (άρα σωστά θα πρέπει να δώσεις ΕΤΕΑΕΠ) και αυτοί υπολογίζουν ολόκληρο το χρόνο τι κάνουμε;

Εγω δεν έλαβα καμία απάντηση και προς το παρόν πληρώνω όλες τις δόσεις "περιμένοντας εκκαθάριση"?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την περίπτωση είμαι κι εγώ. 01/2017 μέχρι και 04/2017 ήμουν ελεύθερος και από 05/2017 μέχρι και σήμερα μπαίνω σε ΑΠΔ. Πρέπει να πληρώσω για τους 4 πρώτους μήνες μόνο. Μου βγαίνει 21-22€ για 12 δόσεις και όποτε το θυμάμαι μπαίνω και πληρώνω μόνο αυτά. Όταν θα γίνει η εκκαθάριση θα φανούν όλα. Σε καμία περίπτωση δε πληρώνω ολόκληρα τα ειδοποιητήρια. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα και επικοινώνησα μαζί τους, μου είπαν να μην πληρώσω τίποτα έως ότου γίνει εκκαθάριση (ευτυχώς η επικοινωνία έγινε μέσω email). 

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συναδελφοι..Να ρωτησω κατι σχετικά με το παρακατω : ''Όσοι ασφαλισμένοι έχουν αποκλειστικά μισθωτή εργασία  ή καταβάλουν εισφορές με δελτίο παροχής υπηρεσιών και έχουν μέχρι δύο εργοδότες εξαντλούν την υποχρέωσή τους για καταβολή εισφορών μέσω της ΑΠΔ. Οι  ανωτέρω περιπτώσεις ασφαλισμένων, οι οποίοι θα λάβουν ειδοποιητήριο εισφορών, δεν θα πρέπει να καταβάλουν εισφορές μέχρι την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης.'',

Πως εξαντλω αυτη την υποχρεώση όταν πληρώνω εγω τις εισφορές? δεν αναφερεται σε όσους ειναι με μπλοκακί και έχουν μέχρι δυο εργοδότες?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, andreas_87 said:

"Όσοι ασφαλισμένοι έχουν αποκλειστικά μισθωτή εργασία

Αναφέρεται στους μισθωτούς του άρθρου 38 του ν.4387/2016.

5 hours ago, andreas_87 said:

ή καταβάλουν εισφορές με δελτίο παροχής υπηρεσιών και έχουν μέχρι δύο εργοδότες ..."

Αναφέρεται στους ελ. επαγγελματίες που αμείβονται με δελτίο παροχής υπηρεσιών και οι οποίοι έχουν ενταχθεί στην ρύθμιση του άρθρου 39 § 9 του ιδίου νόμου για τους οποίους εφαρμόζονται αναλογικά, ως προς το ύψος, τον τρόπο υπολογισμού και τον υπόχρεο καταβολής της εισφοράς, οι διατάξεις του άρθρου 38, και όχι όπως θέτεις το ερώτημα, γενικά για 

5 hours ago, andreas_87 said:

όσους ειναι με μπλοκακί και έχουν μέχρι δυο εργοδότες

οι οποίοι δεν έχουν ενταχθεί στη ρύθμιση του άρθρου 39 § 9. Για αυτούς (τους μη ενταγμένους στην ρύθμιση) ισχύει το άρθρο 39 (και όχι η  § 9 του άρθρου).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ενταχθεί στη ρύθμιση του άρθρου 39 § 9 του ν.4387/16 (και έχει γίνει αποδεκτό από τους εργοδότες σου) τότε γίνονται κρατήσεις όπως και στον ΕΦΚΑ στις αμοιβές σου. Οπότε πληρώνεις έμμεσα (το μέρος που σε αφορά ως εργαζόμενος) μέσω των κρατήσεων και της υποβολής ΑΠΔ από τους εργοδότες σου.

Αν ΔΕΝ έχεις ενταχθεί στη ρύθμιση του άρθρου 39 § 9 τότε πληρώνεις άμεσα μέσω ειδοποιητηρίων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...

Πραγματοποιήθηκε σε άλλον τροποποίηση εκκαθάρισης για το 2018?

Σε μένα ναι...αλλά φυσικά είναι και πάλι λάθος (σαν να μην έχουν ενημερωθεί ακόμα από ΤΣΜΕΔΕ και ΕΦΚΑ).

Τηλέφωνα δεν απαντάνε...mail επίσης δεν απαντάνε...

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα δεν έχει ακόμα τροποποίηση εκκαθάρισης. Εξακολουθούν να εμφανίζονται απαιτητά τα ποσά παρά την υπαγωγή στην παρ.9 του άρθρου 39.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.