Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

είχα κάνει τη βλακεία και πλήρωνα κανονικά ΕΤΕΑΕΠ ενώ είμαι στο άρθρο 9. παρ.9 του άρθρου 38 του ν.4387/2016

όταν κάποτε γίνει εκκαθάριση κτλ, αυτά τα χρήματα τι θα γίνουν;

θα μου εμφανιστούν ως πιστωτικό και θα γίνεται συμψηφισμός μελλοντικά;

αν συνεχίσω όμως να είμαι άρθρο 9, άπλα θα παραμένουν πιστωτικό μέχρι κάποια στιγμή να αρχίσω να πληρώνω μόνος μου;

ευχαριστώ

Edited by Antonis Sv
παρ.9 του άρθρου 38 του ν.4387/2016
Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν, πετρος748 said:

τι λέει το άρθρο 9;

 

@georgegaleos έχεις ιδέα;

την παρ.9 του άρθρου 38 του ν.4387/2016 εννοώ, που αναφερεται και στις προηγουμενες σελιδες.

 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι εννοείς την παράγραφο 9 (του άρθρου 39), διότι η παράγρ.9 του Άρθρου 38 αφορά την ασφάλιση του ΕΤΑΠ-ΜΜΕ (εκτός αν κάτι μου διαφεύγει)
Από τα αναφερόμενα στις οδηγίες/Δελτίο τύπου στην σελίδα του ΕΤΕΑΠ προκύπτει ο παραλογισμός (δεν είναι λογιστική έννοια!!!), δηλαδή δεν προκύπτει/προβλέπεται η επιστροφή παρά μόνο συμψηφισμός με μελλοντικές ασφαλιστικές εισφορές. Αν όμως δεν ισχύσει αυτό και η εκκαθάριση λειτουργήσει με την ίδια λογική που λειτουργεί στον ΕΦΚΑ θα μπορούν να ζητηθούν να επιστραφούμ. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει να λειτουργεί έτσι η διαδικασία εκκαθάρισης (ως διαδικασία επιστροφής) στο ΕΤΕΑΕΠ.
Αντίθετα ΑΝ ο ΕΦΚΑ συνείσπραττε την επικουρική τότε υπάρχει σχετική πρόβλεψη [απόφαση Νο3, Αριθμ. Δ.15/Δ/12061/293/1-3-2018, άρθρο 1, παράγρ.3 (ΦΕΚ 773Β/2018)]
Επικοινώνησε με το ταμείο να μάθεις τι πραγματικά ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, georgegaleos said:

Υποθέτω ότι εννοείς την παράγραφο 9 (του άρθρου 39), διότι η παράγρ.9 του Άρθρου 38 αφορά την ασφάλιση του ΕΤΑΠ-ΜΜΕ (εκτός αν κάτι μου διαφεύγει)
Από τα αναφερόμενα στις οδηγίες/Δελτίο τύπου στην σελίδα του ΕΤΕΑΠ προκύπτει ο παραλογισμός (δεν είναι λογιστική έννοια!!!), δηλαδή δεν προκύπτει/προβλέπεται η επιστροφή παρά μόνο συμψηφισμός με μελλοντικές ασφαλιστικές εισφορές. Αν όμως δεν ισχύσει αυτό και η εκκαθάριση λειτουργήσει με την ίδια λογική που λειτουργεί στον ΕΦΚΑ θα μπορούν να ζητηθούν να επιστραφούμ. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει να λειτουργεί έτσι η διαδικασία εκκαθάρισης (ως διαδικασία επιστροφής) στο ΕΤΕΑΕΠ.
Αντίθετα ΑΝ ο ΕΦΚΑ συνείσπραττε την επικουρική τότε υπάρχει σχετική πρόβλεψη [απόφαση Νο3, Αριθμ. Δ.15/Δ/12061/293/1-3-2018, άρθρο 1, παράγρ.3 (ΦΕΚ 773Β/2018)]
Επικοινώνησε με το ταμείο να μάθεις τι πραγματικά ισχύει.

ναι δεν θυμάμαι ακριβως το αρθρο. εννοω το κλασικο που πληρωνει ο εργοδοτης τις εισφορες.

οκ, θα το κοιταξω, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Πότε θα εφαρμοστεί η μείωση των εισφορών στους μισθωτούς; Γνωρίζετε; Πάντως ακόμα δεν έχω δει κάποια αλλαγή στη μισθοδοσία.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλάβει.

1.Αυτες τίς εισφορές θα μπορούσαμε να τίς έχουμε αποφύγει οι μηχανικοί? και πώς? ή είναι υποχρεωτικές?

2. αυτές αναδρομικά από πότε έχουν?

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωτικές.

Με λίγα λόγια, οι κυρίως ασφάλειες όλων των ταμείων ενώθηκαν στον ΕΦΚΑ και τα επικουρικά/ΕΦΑΠΑΞ κτλ στο ΕΤΕΑΕΠ.

Και ενώ ο ΕΦΚΑ άρχισε να στέλνει αμέσως εισφορές με την ίδρυσή του, το ΕΤΕΑΕΠ έκανε τρία χρόνια να μπορέσει να εκδώσει εισφορές. Οπότε πληρώνουμε αυτά τα 3 χρόνια αναδρομικά.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, voxson said:

Οπότε πληρώνουμε αυτά τα 3 χρόνια αναδρομικά.

Μάλλον εκ παραδρομής σου ξέφυγε ... τα αναδρομικά αφορούν σε εισφορές δύο ετών (2017 και 2018) που εκδόθηκαν/έγιναν απαιτητά (σε 36 δόσεις έκαστο έτος) τον 3ο χρόνο (το 2019) μαζί με τις τρέχουσες εισφορές του ΕΤΕΑΕΠ για το 2019.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.