Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, 

Έχει κανείς κάποια τελευταία ενημέρωση σχετικά με τις εκκαθαρίσεις για τα έτη 2017 & 2018, και πιο συγκεκριμένα για όσους ήταν σε καθεστώς με 2 εργοδότες??

Είχε βγει δελτίο τύπου που προέτρεπε να αγνοηθούν τα συγκεκριμένα ειδοποιητηρια.

 

Εγώ συγκεκριμένα τα έτη 2017 & 2018 ήμουν σε ένα εργοδότη, ο οποίος κατέβαλλε μηνιαία μέσω ΑΠΔ το σύνολο των εισφορών. Από τον Απρ2019 , ασκώ το επάγγελμα ελεύθερα, και πληρώνω μόνος μου τις εισφορές. Όμως εξακολουθούν να έρχονται ειδοποιητηρια για τα έτη 2017 & 2018, και από τα ειδοποιητηρια που πληρώνω για τους τρέχοντες μήνες το ποσό πηγαίνει για την κάλυψη των παλαιότερων ειδοποιητηριων.

Έτσι όπως πάει το πράγμα έχουμε χάσει τη μπάλα με το τι έχουμε πληρώσει, διπλόπληρώσει, χρωστάμε

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα. Είμαι μισθωτός μηχανικός και ακόμα δεν έχω δει στο μισθό μου τις μειώσεις των ασφαλιστικών εισφορών καθώς και τα αναδρομικά που ισχύουν από 1/1/19 με το νόμο 4578. Γνωρίζετε πότε θα ολοκληρωθούν αυτές οι διαδικασίες;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On ‎11‎/‎24‎/‎2019 at 3:49 PM, panou1986 said:

Ούτε μια απάντηση τόσο καιρό. Κανείς δε γνωρίζει;

Καλημέρα το ζήτημα συζτητείται στο παρακάτω τοπικ. Εν συντομία κοιμάται ο ΕΦΚΑ και δεν εφαρμόζει ακόμα το νόμο. Απο 2020 και βλέπουμε..

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κανείς γιατί το ετεαπ συνεχίζει να με χρεώνει εκκαθαρίσεις καί τρέχοντα ενώ ποτέ δεν ήμουν ελεύθερος επαγγελματίας αλλά πάντα μισθωτός;έχω στείλει χαρτιά μου έχουν πει θα διαγραφεί αλλά αυτοί επιμένουν. Έχει περάσει ένας χρόνος και.και μου λένε συνέχεια θα διορθωθεί

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.