Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

 Στο Ετεαεπ γίνονται ρυθμίσεις? Που απευθύνεσαι?

Τελικά τα παλιά τα αναδρομικά δεν μπορούν να μπουν στις 120 δόσεις?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους ! Παρά την υπαγωγή στο άρθρο 38 και Την πληρωμή εισφορών από τον εργοδότη μέσω ΑΠΔ συνεχιζουν να βγαίνουν οφειλές στο ΕΤΕΑΕΠ ακόμα και μετά τις Εκκαθαρίσεις . Έχουν και άλλοι συνάδελφοι αυτό το θέμα ; Πρέπει να κάνουμε κάποια ενέργεια εμείς ;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, christopografow said:

... Παρά την υπαγωγή στο άρθρο 38 και Την πληρωμή εισφορών από τον εργοδότη μέσω ΑΠΔ ...

Υποθέτω ότι:

 ή έχεις παράλληλα και μισθωτή εργασία (επομένως είσαι ασφαλισμένος και ως μισθωτός --άρθρο 38-- και ο εργοδότης σου καταβάλει τις εισφορές μέσω ΑΠΔ),

ή έχεις μόνο μισθωτή εργασία (ήτοι είσαι ασφαλισμένος μόνο ως μισθωτός --άρθρο 38-- και ο εργοδότης σου καταβάλει τις εισφορές μέσω ΑΠΔ) η οποία πιθανόν να έχει προκύψει και μετά από διακοπή δραστηριότητας στην εφορία.

Έχει βγει σχετική ανακοίνωση στην σελίδα του ΕΤΕΑΠ (κάπου τον Μάρτιο αν θυμάμαι καλά) όπου ανέφερε ότι εφόσον δεν οφείλεις δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής ακόμη και αν λαμβάνεις/βγαίνουν ειδοποιητήρια στο ΕΤΕΑΠ. Το θέμα νομίζω ότι θα λυθεί με την εκκαθάριση (όπως γράφει και η ανακοίνωση). Εκκαθάριση για το 2019 [1] ακόμη δεν έχει γίνει, οπότε όταν γίνει θα γίνουν και οι ανάλογες χρεωπιστώσεις στον λογαριασμό ώστε να προκύψει ανάλογα το ορθό χρεωστικό, μηδενικό ή πιστωτικό υπόλοιπο.

[1] Εκτός αν εννοείς για τις εκκαθαρίσεις των ετών 2017 και 2018, όπου για αυτές δεν έχω κάτι να γράψω.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Υποθέτω ότι:

 ή έχεις παράλληλα και μισθωτή εργασία (επομένως είσαι ασφαλισμένος και ως μισθωτός --άρθρο 38-- και ο εργοδότης σου καταβάλει τις εισφορές μέσω ΑΠΔ),

ή έχεις μόνο μισθωτή εργασία (ήτοι είσαι ασφαλισμένος μόνο ως μισθωτός --άρθρο 38-- και ο εργοδότης σου καταβάλει τις εισφορές μέσω ΑΠΔ) η οποία πιθανόν να έχει προκύψει και μετά από διακοπή δραστηριότητας στην εφορία.

Έχει βγει σχετική ανακοίνωση στην σελίδα του ΕΤΕΑΠ (κάπου τον Μάρτιο αν θυμάμαι καλά) όπου ανέφερε ότι εφόσον δεν οφείλεις δεν υπάρχει υποχρέωση καταβολής ακόμη και αν λαμβάνεις/βγαίνουν ειδοποιητήρια στο ΕΤΕΑΠ. Το θέμα νομίζω ότι θα λυθεί με την εκκαθάριση (όπως γράφει και η ανακοίνωση). Εκκαθάριση για το 2019 [1] ακόμη δεν έχει γίνει, οπότε όταν γίνει θα γίνουν και οι ανάλογες χρεωπιστώσεις στον λογαριασμό ώστε να προκύψει ανάλογα το ορθό χρεωστικό, μηδενικό ή πιστωτικό υπόλοιπο.

[1] Εκτός αν εννοείς για τις εκκαθαρίσεις των ετών 2017 και 2018, όπου για αυτές δεν έχω κάτι να γράψω.

Ευχαριστώ για την απάντηση ! 
 

Με το βγήκε ο σχετικός νόμος έγινε η υπαγωγή μου στο άρθρο 38 . Απο αρχες του 2017 δηλαδή .Κόβω μόνο σε ένα  εργοδότη και οποίος πληρώνει μέσω της ΑΠΔ τις εισφορές  , το 36,7% του μισθού . Παρόλα αυτά για το 2017 και 2018 που έχει γίνει η εκκαθάριση μου βγάζει για κάθε μήνα εισφορές . Ακόμα και για το 2019 βγάζει ειδοποιητήριο . Ειναι σα να μην επικοινωνούν τα συστήματα . Βγάζει νόημα αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Ρητορικό το ερώτημα. Υποθέτω. Δεν έχω κάτι να πω, πλην του: Περίμενε να δεις και άλλοι μισθωτοί μηχανικοί που είναι στο   

2 hours ago, christopografow said:

στο άρθρο 38

 τι θα πουν.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Ρητορικό το ερώτημα. Υποθέτω. Δεν έχω κάτι να πω, πλην του: Περίμενε να δεις και άλλοι μισθωτοί μηχανικοί που είναι στο   

 τι θα πουν.

Τώρα αντιλήφθηκα το λάθος ! Η υπαγωγή είναι στο άρθρο 39 . Αφού έχει γίνει αυτή , οι εισφορές πληρώνονται μέσω ΑΠΔ με ποσοστό 36,7% . Αλλάζει κάτι στα άνωθεν ?  Είναι λογικό που ειδικά για τα 2017 και 2018 εμφανίζονται οφειλές?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τελικά μετά από ενάμιση χρόνο, καμία εικοσαρια email και αφού είχα φτάσει 1Κ και οφειλές, διαγράφηκαν την τελευταία εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, christopografow said:

Τώρα αντιλήφθηκα το λάθος !

Το ψιλιάστηκα!!!

Δεν αλλάζει κάτι διότι αν δεις την σχετική ανακοίνωση αναφέρει και για αυτούς που έχουν ενταχθεί στην ρύθμιση της παρ. 9 του άρθρου 39.

Και σαφώς δεν είναι λογικό για αυτά τα έτη, διότι έχει ολοκληρωθεί η εκκαθάριση. 

Edit: Απ' ότι είδα του συναδέλφου παραπάνω διεγράφησαν... άρα κάτι τρέχουν ... (πλην από εμάς)

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.