Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

Σήμερα μπήκα να πληρώσω ,δεν εμφανίζεται η έκπτωση ,εξακολουθούν να φαίνονται 111,23

eteaeps3.pngΟικονομικές Εκκρεμότητες
ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΕΙΣΦΟΡΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2020
Πληρωμή Μέχρι:
31/03/2020 Info.png
Πληρωτέο:
68,25 €
13 2018
Πληρωμή Μέχρι:
31/03/2020 Info.png
Πληρωτέο:
21,49 €
13 2017
Πληρωμή Μέχρι:
31/03/2020 Info.png
Πληρωτέο:
21,49 €
 
 

 

Edited by nikosantonakas
Link to comment
Share on other sites

Να προβλέψω κάτι γαι το ΕΤΕΑΠ και μακάρι να μην διαψευσθώ ... αν και το έχω κράξει ...

Λοιπόν αυριο-μεθάυριο θα βγάλουν τα μειωμένα του Φεβ και ΜΑRT και όσοι έχουν πληρώσει εμπρόθεσμα του Φεβρ ή μ;έχρι τις 14/4, θα εξοφληθεί το μειωμένο και η διάφορα της εμπρόθεσμης καταβολής θα πάει για τον Μάρτιο. 

Το καλό σεναριο.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο κι εγώ κατι παρόμοιο πιστεύω θα γίνει. Άρα, στου Μαρτίου, θα υπάρχουν 3 ποσά! Θα το ζήσουμε κι αυτό...
Το πλήρες για όποιον είτε δε θέλει μείωση είτε θα πληρώσει τον Οκτώβρη, Το μειωμένο κατα 25% για όποιον 
δεν πλήρωσε Φλεβάρη έως 31/03 με τα υπάρχοντα ειδοποιητήρια και το μειωμένο κατά 50% για όσους πλήρωσαν
το πλήρες ειδοποιητήριο του Φλεβάρη.....

Βέβαια από τα παραπάνω βγαίνουν και περίεργοι συνδυασμοί....Άρα, ίσως το πιο λογικό θα ήταν να μην πειραχτεί το υπάρχον και να βγει
του Μαρτίου με επιλογή είτε για το πλήρες ποσό, είτε μειωμένο κατά 50% για όποιον θέλει τη μείωση και για τους 2 μήνες. 

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Εγώ, πάλι, αρχίζω να πιστεύω ότι το ΕΤΕΑΕΠ δεν θα έχει ουδεμία έκπτωση

Έτσι λέω και 'γω και μακάρι να είμαι λάθος

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, georgegaleos said:

Σχετικά με το αν η μειωμένη εισφορά αφορά και το ΕΤΕΑΕΠ (Φεβρ και Μαρτ 2020) η απάντηση είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΝΑΙ.

 Δ.15/Δ΄/οικ.13994/ 339/3-4-2020

αφορά στις τρέχουσες ασφαλιστικές εισφορές των ανωτέρω μηνών για το σύνολο των κλάδων ασφάλισης (κύριας ασφάλισης, υγειονομικής περίθαλψης, επικουρικής ασφάλισης, 

Quoted for truth. Μη τα χάσουμε άνευ λόγου. Πάντως η έλλειψη κινητικότητας στο θρεντ μάλλον υπονοεί ότι πολλοί δεν έχουν πάρει καν χαμπάρι την ύπαρξη του ΕΤΕΑΕΠ τους..

Link to comment
Share on other sites

Από την  Δ.15/Δ΄/οικ.13994/339/3.4.2020 Απόφαση του Υπουργού Εργασίας και Κοινωνικών Υποθέσεων που ανέφερα και παραπάνω:

"8. Για τις ασφαλιστικές εισφορές κλάδων ασφάλισης που εισπράττει ή συνεισπράττει ο e-ΕΦΚΑ τα πρόσωπα της παρ. 1 που επιθυμούν την καταβολή μειωμένων ασφαλιστικών εισφορών καταβάλλουν τις μειωμένες εισφορές σύμφωνα με το ειδοποιήτηριο ασφαλιστικών εισφορών που αναρτάται στις ηλεκτρονικές υπηρεσίες του e-ΕΦΚΑ. Ειδικά για τις εισφορές των κλάδων ασφάλισης του πρώην ΕΤΕΑΠ η εμπρόθεσμη καταβολή των ανωτέρω καταβληθεισών εισφορών παράσχεται μετά την εκκαθάριση πληρωμών των ειδοποιητηρίων."

Τώρα εγώ καλά είμαι ???

Τι θέλει να πει ο συγγραφεύς ?

Ότι μετά την εκκαθάριση του ΕΤΕΑΕΠ θα γίνουν οι μειώσεις και θα φανούν ως πιστωτικά ?
Ότι μετά την εκκαθάριση θα βγουν ειδοποιητήρια του ΕΤΕΑΕΠ κάποιων μηνών μειωμένα ?
Ότι βρέξει ας κατεβάσει ?
Ότι να 'ναι ?

Ότι όλα καλά ... θα κατέβω στην άλλη στάση ?
 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός topic αλλα δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου στο forum για την ρύθμιση  του ν. 4611/19 – 120 ΔOΣΕΙΣ

υπέβαλλα αιτηση μέσα στη προθεσμία,απο εκεί κ πέρα δεν ήρθε κάποιο mail,έπρεπε να κάνω κάποια ενέργεια?η ρύθμιση χάθηκε?

γνωρίζει καποιος?

τσμεδ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το σάιτ πάντως του ΕΤΕΑΕΠ μόλις ξύπνησε. Βλέπω να έχει πάρει τα χρήματα χωρίς το 25% να έχει αφαιρεθεί ή πιστωθεί πουθενά. Ελπίζω να μη χαθούν :ph34r:.

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.