Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

Σε άρθρο πάντως ο Μπούρλος έγραψε το εξής:

9. Η έκπτωση ισχύει και για το ΕΤΕΑΕΠ;

Απάντηση: Η έκπτωση 25% αφορά όλους τους κλάδους ασφάλισης, δηλαδή κύρια σύνταξη, ασθένεια, επικούρηση, εφ' άπαξ και ανεργία. Προφανώς θα ισχύουν οι δόσεις αν ανήκει σε πληττόμενους.

Τώρα, το πως θα εφαρμοστεί στην πράξη, μάλλον πρέπει να μασήσεις φύλλα δάφνης για να απαντήσεις.

Τα δικά μου σενάρια είναι ότι είτε δεν θα ασχοληθεί κανείς και θα τα πληρώνουμε χωρίς την έκπτωση του 25% είτε στο τέλος κατά την εκκαθάριση θα φανεί ως πιστωτικό το 25% για όσους πλήρωσαν εντός προθεσμιών μαζί με το επιπλέον ποσό που πληρώνουμε τώρα που δεν έχει αναμορφώσει τα ειδοποιητήρια του το ΕΤΕΑΕΠ (για την 1η κατηγορία εννοώ τα +0,25€ που πληρώνουμε εδώ και 2-3 μήνες)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα προσέθεσαν οφειλή του 3ου μήνα: image.thumb.png.d005e5b5f74481ef14627921646f8669.png

Υποθέτω δεν πληρώνουμε ακόμα.

(Μήπως και το μπερδέψουμε.)

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Polytexnitis said:

Τώρα, το πως θα εφαρμοστεί στην πράξη, μάλλον πρέπει να μασήσεις φύλλα δάφνης για να απαντήσεις.

Το έχουν γράψει επίσημα και ξεκάθαρα πως θα γίνει.

3 hours ago, curzondax said:

Υποθέτω δεν πληρώνουμε ακόμα.

(Μήπως και το μπερδέψουμε.)

Για 30/4 βλέπω την πληρωμή ... εκτός αν είναι κάποια περίεργη αργία.

Το ΕΤΕΑΕΠ να μπερδευτεί ??? !!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατι μαγειρεύεραι στο ΕΤΕΑΕΠ. Ενώ βγήκαν κανονικά οι δόσεις αναδρομικών ο 3ος/2020 ενώ φαίνεται στις οφειλές όπως δείχνει παραπάνω ο συνάδερφος
δεν εχει εκδοθεί ειδοποιητήριο...Είδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μαγειρεύει τίποτα ο ΕΤΕΑΠ, "το έχει εκδόσει το ειδοποιητήριο", μπες στις εισφορές και δες στο "Ιστορικό Εισφορών από 1/1/2017" και θα το δεις να κράζει 68,25 φορές. Απλά δεν έχει εμφανισθεί σε όλα τα μέρη.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα πάλι, πλέον δεν βλέπω τρέχουσα εισφορά στην αρχική σελίδα ούτε ειδοποιητήριο στο ιστορικό......

 

ΕΔΙΤ¨: Μόλις βγήκε το ειδοποιητήριο! Κανονικότατο 68,25. Ούτε εκπτώσεις ούτε τπτ...

Edited by laxanos
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το εξής πρόβλημα

έχω πληρώσει κατά λάθος  το ειδοποιητήριο του 2/2020 δύο φορές, τεσπά μπερδεύτηκα και έκανα 2 φορές έμβασμα από 111,23 κάθε φορά, οπότε ο 3/2020 ήταν πληρωμένος και επιπλέον είχα πληρώσει και τις δόσεις για το 2017, 2018. Εμφανίσθηκε κανονικά στο site του Ετεαεπ και Συμπεριλήφθηκε στις Καταβολές.

Τώρα το πρόβλημα είναι ότι μου έβγαλε πάλι να πληρώσω 68,25 παρ' όλο που υπήρχε το 2ο έμβασμα και θα μπορούσε να κάνει τον συμψηφισμό, όπως συνήθως γίνεται.

Στο παρελθόν είχα κάνει πάλι το ίδιο λάθος αλλά το επιπλέον ποσό το είχε συμψηφισθεί τον επόμενο μήνα και δεν μου ζήτησε να πληρώσω 

τώρα βλέπω ότι δεν υπήρξε συμψηφισμός, 

τι λέτε να κάνω; Μήπως γίνει συμψηφισμός μετά την λήξη της διορίας;

 

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, georgegaleos said:

Το έχουν γράψει επίσημα και ξεκάθαρα πως θα γίνει.

 

Αυτό είναι ανακοίνωση του ΕΦΚΑ, όχι του ΕΤΕΑΕΠ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, από φετινές εισφορές δεν έχω πληρώσει κάτι γιατί ήθελα να αλλάξω ΚΑΔ και να μην είμαι πια μηχανικός και να πάω ΤΕΒΕ, ώστε να μην πληρώνω τα έξτρα του ΕΤΕΑΕΠ. Τελικά κωλυσιέργησα και δεν έκανα κάτι, οπότε τώρα λέω να πληρώσω να είμαι ενήμερος αφού φαντάζομαι ότι έτσι κι αλλιώς -ακόμα και αν κάποτε να το καταφέρω- θα πρέπει να πληρώσω τα προηγούμενα. Οπότε, απλά πληρώνω κατευθείαν στο IBAN ό,τι γράφει στις ληξιπρόθεσμες και αυτό θα πάει να τα εξοφλήσει όλα? Ή έχει κάποια άλλη διαδικασία επειδή καθυστέρησα εισφορές Γενάρη και Φλεβάρη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.