Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

58 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Τους έχω εξοφλήσει εμπρόθεσμα, τον μεν ΦΕΒ στις 31/3 και τον δε ΜΑΡ στις 30/4. Εξάλλου το ίδιο το ειδοποιητήριο λέει "έχει συμψηφισθεί η μείωση 25% για τους μήνες ΦΕΒ- ΜΑΡ που έχουν εξοφληθεί εμπρόθεσμα", με τα κυκλωμένα κόκκινα.

Το ίδιο και σε εμένα.

Πλήρωσα μέσω τράπεζας Πειραιώς το ειδοποιητήριο Φεβρουαρίου στις 31/3 ώρα 18:01 και το ποσό περάστηκε την 01/4, άρα για το ΕΤΕΑΕΠ θεωρήθηκε εκπρόθεσμο και δεν μου πέρασαν την έκπτωση για τον μήνα αυτό.

Φαίνεται στην καρτέλα των καταβολών.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Όπως γράφω και στο πρώτο μνμ, όταν πλήρωσα ΦΕΒ και ΜΑΡ πλήρωσα όλο το ποσό, έκαστος 68,25. Αφού τότε το ετεαπ δεν είχε ενσωματώσει το 25%...

εδιτ: ναι στο εφκα έχω πληρώσει με την μείωση του 25%, αλλά δεν βλέπω πώς συνδέεται στην παρούσα ο εφκα με το ετεαεπ...

Το ίδιο ακριβώς με σένα συμβαίνει και σε άλλο συνάδερφο ο οποίος όμως είχε κάνει το εξής" λάθος": πλήρωσε τον ΦΕΒ στις 7/4 (παρασυρμένος από παρατάσεις του ΕΦΚΑ) και τον ΜΑΡ στις 29/4. Άρα απώλεσε το -25% του Φεβρουαρίου.........

Επιβεβαίωσε από τις καταβολές στο eteaep.gr αλλά και στο web banking σου τις ακριβείς ημερομηνίες. Επειδή πλήρωσες -κατά τα λεγόμενά σου- 31/3 και 30/4, μήπως έγινε η χρέωση την επόμενη μέρα............ Πχ στην Alpha αν πληρώσεις μετά τις 22:00, την σπρώχνει την υλοποίηση της πληρωμής την επόμενη...........

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μμμμμμ....έχετε δίκιο συνάδελφοι.βρε τα φίδια τα κολοβά, ο φεβ πληρώθηκε 31/3 με ιντερνετ μπανκιγκ στις 20:00 στην γ@@@@πειραιώς και την "εκκαθάρισε" την 1/4...άρα το τσίμπησαν το 17ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης βλέπω νέες ουρές εκκαθάρισης.....

Μας αφαιρούν 25% επί του θεωρητικού ποσού (68,00) βάσει νόμου Βρούτση και όχι επί του καταβληθέντος των 68,25.........

Δουλειές δεν έχουν και θέλουν να κάνουν εκκαθαρίσεις επί εκκαθαρίσεων..................

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Τους έχω εξοφλήσει εμπρόθεσμα, τον μεν ΦΕΒ στις 31/3 και τον δε ΜΑΡ στις 30/4. Εξάλλου το ίδιο το ειδοποιητήριο λέει "έχει συμψηφισθεί η μείωση 25% για τους μήνες ΦΕΒ- ΜΑΡ που έχουν εξοφληθεί εμπρόθεσμα", με τα κυκλωμένα κόκκινα.

Αν οι καταβολές εμφανίζονται με αυτές τις ημερομηνίες και έχουν συμπεριληφθεί στην εξόφληση (Ατομική Καρτέλα -> Ηλ. Υπηρεσίες -> Υποχρεώσεις Κοινωνικής Ασφάλισης -> Καταβολές -> Ιστορικό Πληρωμών από 1/1/2017) τότε υπάρχει κάποιο σφάλμα.

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, pirsogiannis said:

Μμμμμμ....έχετε δίκιο συνάδελφοι.βρε τα φίδια τα κολοβά, ο φεβ πληρώθηκε 31/3 με ιντερνετ μπανκιγκ στις 20:00 στην γ@@@@πειραιώς και την "εκκαθάρισε" την 1/4...άρα το τσίμπησαν το 17ευρω...

Γενικά εγώ προσπαθώ (που χρησιμοποιώ την Alpha) να μην κάνω κινήσεις μετά τις 17:00 όταν τίθεται θέμα οριακής προθεσμίας.....................

Link to comment
Share on other sites

Μπουρδέλο πάλι τα έκαναν.

Εγώ πλήρωσα στις 29/05 για τον Απρίλιο, χωρίς ειδοποιητήριο να ξεμπερδεύω.

Δεν βλέπω να έχει γίνει συμψηφισμός, η πληρωμή φαίνεται κανονικά στην επιλογή "καταβολές".

Τι να κάνω? Να πληρώσω τα 17Ε??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.