Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

32 λεπτά πριν, env_eng said:

Τελικώς ούτε σε αυτήν την "εκκαθάριση" (τουλάχιστον για εμένα) δεν έγινε εκκαθάριση για τις κρατήσεις από μισθωτές υπηρεσίες του 2017-2018.

Τι έκαναν τελικά; απλώς υπολόγισαν την έκπτωση 25% λόγω COVID;

Έγινε σε κάποιον πραγματική εκκαθάριση για μισθωτούς 2017-2018;

Όχι, όπως τα λες. Δεν έγινε πραγματική εκκαθάριση για όσους είχαν μισθωτή απασχόληση το 2017, άρα προφανώς ούτε για το 2018.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, NeckBreaker said:

Όχι, όπως τα λες. Δεν έγινε πραγματική εκκαθάριση για όσους είχαν μισθωτή απασχόληση το 2017, άρα προφανώς ούτε για το 2018.

Δεν έχουν κάνει εκκαθάριση γενικά για μισθωτούς. Σε πρόσφατη επικοινωνία μου, μου είπαν τηλεφωνικά να σταματήσω να πληρώνω τις τρέχουσες εισφορές όσο είμαι μισθωτός και κάποια στιγμή θα γίνει εκκαθάριση. Δυστυχώς, αυτό σημαίνει μπλέξιμο, οπότε προτιμώ να φεσώνομαι τα 68€ τον μήνα...

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, acomaedo said:

Δεν έχουν κάνει εκκαθάριση γενικά για μισθωτούς. Σε πρόσφατη επικοινωνία μου, μου είπαν τηλεφωνικά να σταματήσω να πληρώνω τις τρέχουσες εισφορές όσο είμαι μισθωτός και κάποια στιγμή θα γίνει εκκαθάριση. Δυστυχώς, αυτό σημαίνει μπλέξιμο, οπότε προτιμώ να φεσώνομαι τα 68€ τον μήνα...

Από την άλλη, για τους με μπλοκάκι ενταγμένους στην παρ 9 του αρ. 39 του νόμου Κατρούγκαλου που η οδηγία του ΕΤΕΑΕΠ  είναι να πληρώνουν κανονικά και κάποτε θα γίνει (στην σύνταξη έτσι όπως το πάνε....) η εκκαθάριση.΄Στη θέση σου δεν θα πλήρωνα

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, env_eng said:

Από την άλλη, για τους με μπλοκάκι ενταγμένους στην παρ 9 του αρ. 39 του νόμου Κατρούγκαλου που η οδηγία του ΕΤΕΑΕΠ  είναι να πληρώνουν κανονικά και κάποτε θα γίνει (στην σύνταξη έτσι όπως το πάνε....) η εκκαθάριση.΄Στη θέση σου δεν θα πλήρωνα

Αν μου το έστελναν γραπτώς ίσως να σταματούσα να πλήρωνα...

Μόνο η ενοποίηση με τον ΕΦΚΑ ίσως δώσει λύση, και πάλι κρατάω μικρό καλάθι.

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, env_eng said:

Από την άλλη, για τους με μπλοκάκι ενταγμένους στην παρ 9 του αρ. 39 του νόμου Κατρούγκαλου που η οδηγία του ΕΤΕΑΕΠ  είναι να πληρώνουν κανονικά και κάποτε θα γίνει (στην σύνταξη έτσι όπως το πάνε....) η εκκαθάριση.΄Στη θέση σου δεν θα πλήρωνα

Η οδηγία είναι να μην πληρώνουν

https://www.eteaep.gov.gr/web/post/1665

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, από ότι βλέπω ακόμα δεν έχουν περαστεί οι καταβολές στην εξόφληση/εκκαθάριση και επίσης δεν εμφανίζονται πλέον ούτε οι υπόλοιπες δόσεις των αναδρομικών 2017-2018, παρά μόνο το ειδοποιητήριο για τις 15/6 το οποίο έχει πληρωθεί. Έχει και κάποιος άλλος συνάδερφος το ίδιο θέμα;

 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

ΕΠΙΛΟΓΗ Α: ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ 4/2020 ΧΩΡΙΣ ΕΚΠΤΩΣΗ 68,00 €

ΕΠΙΛΟΓΗ Β: ΠΛΗΡΩΤΕΟ ΠΟΣΟ 4/2020 ΜΕ ΕΚΠΤΩΣΗ 25% ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΗΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ(Ν.4690/30-5-2020) 17,00 €

Αυτην την επιλογή μου βγάζει στο ειδοποιητήριο. Πλήρωσα στις 30/5 τα 17,00.

Και τώρα εχει ως ΠΟΣΟ ΟΦΕΙΛΗΣ για τον 4/2020 τα 68,00 με ημερομηνία λήξης 15/6 !!!!

Τα ξαναπληρώνω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.