Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

Paul_Mix

όχι ακόμα, δεν νομίζω ότι έχουν βγει τα ειδοποιητήρια του Μαίου .... δες στις καταβολές σου... θα δεις ότι τα 17 δεν τα έχει λάβει υπόψιν ακόμα ως εξοφλημένα...

γενικά είμαστε στο περίμενε με τον ΕΤΕΑΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Paul_Mix said:

Αυτην την επιλογή μου βγάζει στο ειδοποιητήριο. Πλήρωσα στις 30/5 τα 17,00.

Και τώρα εχει ως ΠΟΣΟ ΟΦΕΙΛΗΣ για τον 4/2020 τα 68,00 με ημερομηνία λήξης 15/6 !!!!

Τα ξαναπληρώνω?

δες τα Ειδοποιητήρια σε Έντυπη Μορφή, PDF και θα καταλάβεις τι έχεις πληρώσει, ειδικά του 4/2020

 

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

On 27/6/2020 at 1:31 ΜΜ, Paul_Mix said:

Αυτην την επιλογή μου βγάζει στο ειδοποιητήριο. Πλήρωσα στις 30/5 τα 17,00.

Και τώρα εχει ως ΠΟΣΟ ΟΦΕΙΛΗΣ για τον 4/2020 τα 68,00 με ημερομηνία λήξης 15/6 !!!!

Τα ξαναπληρώνω?

Σωστά. Οι καταβολές πληρωμών με έκπτωση έχουν περαστεί στο σύστημα, δηλαδή τα ποσά φαίνονται πληρωμένα. Όμως τα ποσά που έχουν πληρωθεί με έκπτωση έχουν αφαιρεθεί από το αρχικό ποσο χωρίς έκπτωση οπότε υπάρχει υπόλοιπο οφειλής. Δηλαδή ενώ δόθηκε η υποτιθέμενη  έκπτωση και πληρώθηκε εμπρόθεσμα, εμφανίζεται υπόλοιπο οφειλής.

Συγχαρητήρια για ακόμη μία φορά στον κ.βρούτση και προηγούμενους καθώς και στην ασφαλιστική χαβούζα που δημιούργησαν για να  ρουφάει ρευστό και να το εξαφανίζει.

Σημειώνεται ότι η οφειλή (εφόσον δεν απαλειφθεί) θα εμφανίζεται και στην εφορία για όσους περιμένουν επιστροφή διότι πλέον τα υπερσύγχρονα ψηφιακά συστήματα ...συνεργάζονται.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τέλειο!

Εξοφλήθηκαν τα 17,00€ με την έκπτωση για τον 4ο του 2020 εμπρόθεσμα. Στις 29/5 πλήρωσα την 16η δόση 2017 και 2018 σύνολο 42,98€. 

Αποτέλεσμα; Οι δόσεις φαίνονται ανεξόφλητες και για τον 4ο του 2020 το ΕΤΕΑΕΠ δεν λαμβάνει υπόψη την έκπτωση που έχει κάνει και εμφανίζει εξόφληση 17,00+42,98=59,98€ με υπόλοιπο οφειλής 8,02€  αφού το απαιτούμενο ποσό για τον 4ο έχει περαστεί ως 68€. 

Δεν αντέχω άλλο... όσο και να το παρακολουθείς και να προσπαθείς να είσαι εντάξει στις καταβολές δεν υπάρχει καμία λογική

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, agianiou said:

Τέλειο!

Εξοφλήθηκαν τα 17,00€ με την έκπτωση για τον 4ο του 2020 εμπρόθεσμα. Στις 29/5 πλήρωσα την 16η δόση 2017 και 2018 σύνολο 42,98€. 

Αποτέλεσμα; Οι δόσεις φαίνονται ανεξόφλητες και για τον 4ο του 2020 το ΕΤΕΑΕΠ δεν λαμβάνει υπόψη την έκπτωση που έχει κάνει και εμφανίζει εξόφληση 17,00+42,98=59,98€ με υπόλοιπο οφειλής 8,02€  αφού το απαιτούμενο ποσό για τον 4ο έχει περαστεί ως 68€. 

Δεν αντέχω άλλο... όσο και να το παρακολουθείς και να προσπαθείς να είσαι εντάξει στις καταβολές δεν υπάρχει καμία λογική

 

Ναι αυτό ακριβώς, αν σε παρηγορεί. Δεν είναι το ποσόν, αλλά η βλακεία και τα πανηγύρια περί ψηφιακής επανάστασης. Ενδεχομένως να διορθωθεί μέχρι τέλους της προθεσμίας, πάντως τώρα εμφανίζεται ως οφειλή. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το σύστημα. Έκανε την εκκαθάριση, εμφανίζει μηδέν οφειλές και φυσικά εξακολουθεί περήφανο το ειδοποιητήριο για τον 4/2020 με 68€ το οποίο έχει πληρωθεί να φιγουράρει...

Link to comment
Share on other sites

Η φάση έχει καταντήσει "δεν περιγράφω άλλο". Είναι να απελπίζεσαι. Ειδοποιητήρια που βγαίνουν όποτε να 'ναι, εκκαθαρίσεις που γίνονται κάθε 3 και λίγο και πάλι μένουν εκκρεμείς, ποσά που παραμένουν ανεξόφλητα ενώ έχουν εξοφληθεί. Τόσες ανθρωποώρες χαμένες. Έχουμε χάσει τη μπάλα πραγματικά.

Edited by Vassia_H
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οχι απογοητεύσεις. Έως το 2150 θα έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα και θα έχουν μείνει μόνον κάποια μικρο-προβλήματα. Να μην πω τι τραβάνε όσοι φίλοι έχουν υποβάλλει αίτηση για σύνταξη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνοντας να δω καταβολές, εισφορές κ.λπ. παίρνω το μήνυμα: Η Υπηρεσία προσωρινά δεν είναι διαθέσιμη καθώς είναι σε εξέλιξη η διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικών σας εισφορών έτους 2017.

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο θέμα; Ίσως γίνεται η πραγματική εκκαθάριση των εισφορών που καταβλήθηκαν το 2017 για όσους ήταν εκείνη την περίοδο μισθωτοί ή ενταγμένοι στην παρ 9 του αρ. 39 του νόμου Κατρούγκαλου; Ρωτώ γιατί εγώ ήμουν στην παράγραφο 9 τότε.

Edited by env_eng
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, env_eng said:

Μπαίνοντας να δω καταβολές, εισφορές κ.λπ. παίρνω το μήνυμα: Η Υπηρεσία προσωρινά δεν είναι διαθέσιμη καθώς είναι σε εξέλιξη η διαδικασία εκκαθάρισης ασφαλιστικών σας εισφορών έτους 2017.

Αντιμετωπίζει κανείς άλλος το ίδιο θέμα; Ίσως γίνεται η πραγματική εκκαθάριση των εισφορών που καταβλήθηκαν το 2017 για όσους ήταν εκείνη την περίοδο μισθωτοί ή ενταγμένοι στην παρ 9 του αρ. 39 του νόμου Κατρούγκαλου; Ρωτώ γιατί εγώ ήμουν στην παράγραφο 9 τότε.

To ίδιο.

Όπως είπε και η Vassia_H πιο πάνω "Η φάση έχει καταντήσει "δεν περιγράφω άλλο".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.