Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

9 λεπτά πριν, Tasos P said:

είσαι σίγουρος ότι λέει 6/2020;;

γιατί σε εμένα εμφανίζει μόνο τα αναδρομικά του 2017 2018 με λήξη προθεσμίας πληρωμής 31/7/2020

και επίσης εμφανίζει τον 5/2020 τον οποίον έχω πληρώσει ήδη.

 

Untitled-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμένα μου βγάζει: "Η Υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη κλπ κλπ"

 

μάλλον τώρα κάνουν upload

 

ο 6/2020 δεν έχει την έκπτωση λόγω covid;;

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το κράτος που δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει την επόμενη ώρα, στην Ελλάδα του ξέρεις ποιος είμαι εγώ & του κάνω ό,τι γουστάρω, τίποτα δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, katrmp said:

Στον εφκα δεν έκανα δήλωση και άρα αυτόματα για φέτος πήγα στην α κλάση. Στο ετεαεπ έχει νόημα η κλάση β?

Το τραγικό είναι πως απάντηση στο ερώτημα αυτό θα έπρεπε να έχουν δώσει ήδη τα συνδικαλιστικά μας όργανα και όχι να ψάχνουμε στα όποια κοινωνικά δίκτυα. Σε κάποια πιο παλιά απάντηση, ένα μέλος είχε δώσει ένα σύνδεσμο με την ενημέρωση που είχε κάνει ο Δικ. Σύλογος Αθηνών στα μέλη του για το ασφαλιστικό και τις κλάσεις. Ήταν πάνω από 2ωρη και είχα ακούσει το μεγαλύτερο μέρος της. Αν μπορείς, ψάξε να τη βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνει την υπόθεση ότι εξορισμού το σύστημα είναι λάθος. Ότι κάποιος πρέπει να σου πει ότι υπάρχει μόνο 1 σωστή επιλογή. Αν δε συμφωνούν όλοι με αυτή τη φιλοσοφία τότε γιατί να είναι απαίτηση να γίνει αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Και τι νόημα έχει μια απάντηση με βάση το ΤΩΡΙΝΟ ασφαλιστικό; Να υποθέσουμε ότι σε κάποια χρόνια δε θα έρθει κάποιος να κάνει μεταρρύθμιση για να κλείσει τρύπες που θα προκύψουν από τα διάφορα απρόβλεπτα που έχουν να γίνουν;

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα λίγο μήπως βρω το video με την ανάλυση του Δικ. Συλ. Αθηνών αλλά δεν κατάφερα να βρω το σύνδεσμο. Το "ζουμί" ήταν πως όσοι έχουν λίγα χρόνια ακόμα για σύνταξη, έχουν ήδη πληρώσει (εδώ και 30 χρόνια) πολλές εισφορές οπότε αυτούς τους συμφέρει να πληρώνουν μεσαίες προς μεγάλες κλάσεις. Όσοι ξεκινούν τώρα (οι νέοι), θα πρέπει να αποφασίσουν αν θα πάνε ή όχι σε ιδιωτικό πρόγραμμα συνταξιοδότησης και να πράξουν ανάλογα για τις κλάσεις. Όσοι είναι στο ενδιάμεσο έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα στην απόφαση. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τη φράση του ομιλητή (ότι τους κατεβάσει το κεφάλι τους). Αυτά όλα έχουν να κάνουν με το τι συμφέρει τον καθένα. Υπάρχει πάντα και η παράμετρος του τι μπορεί ο καθένας να πληρώνει. Αυτό που δεν έχουν αντιληφθεί πολλοί συνάδελφοι, είναι πως ενώ πριν ο χρόνος ασφάλισης ήταν κατά κάποιο τρόπο σταθερός (από ημ. εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ μέχρι αίτηση συνταξιοδότησης) τώρα τα όποια κενά διαστήματα στην εργασία επηρεάζουν αυτόν τον συνολικό χρόνο. Διαβάζω για παράδειγμα πως συνάδελφοι δεν δουλεύουν για 9 μήνες π.χ. μετά βρίσκουν δουλειά σε επιδοτούμενα, μετά τελειώνοντας τα επιδοτούμενα μένουν αλλους 10 μήνες χωρίς δουλειά (με κλειστά βιβλία στη ΔΟΥ εννοείται) κλπ. Αυτά τα κενά διαστήματα μειώνουν το συνολικό χρόνο ασφάλισης και παίζουν ρόλο στην επιλογή των κλάσεων. Η εκτίμησή μου είναι πως αυτό το γεγονός σε συνδυασμό με την ανικανότητα του πρώην ΤΣΜΕΔΕ να εξυπηρετεί τους ασφαλισμένους του, θα οδηγήσει τελικά τους πάντες να έχουν ανοιχτά βιβλία από τη στιγμή που ξεκινούν, ακόμα και με 0 έσοδα, για να μη χάνουν σε χρόνο ασφάλισης. Το έχω ξαναγράψει εδώ. Η απεξάρτηση της ασφάλισης από την ιδιότητα, ένα θέμα που το άκουγα και 20 χρόνια πριν, ίσως δημιούργησε περισσότερα προβλήματα από όσα έλυσε. Ίσως εμπίπτει στις περιπτώσεις που λες "πρόσεχε τι εύχεσαι γιατί μπορεί να σου συμβεί".

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, gelastos said:

Έψαξα λίγο μήπως βρω το video με την ανάλυση του Δικ. Συλ. Αθηνών αλλά δεν κατάφερα να βρω το σύνδεσμο. Το "ζουμί" ήταν πως όσοι έχουν λίγα χρόνια ακόμα για σύνταξη, έχουν ήδη πληρώσει (εδώ και 30 χρόνια) πολλές εισφορές οπότε αυτούς τους συμφέρει να πληρώνουν μεσαίες προς μεγάλες κλάσεις. Όσοι ξεκινούν τώρα (οι νέοι), θα πρέπει να αποφασίσουν αν θα πάνε ή όχι σε ιδιωτικό πρόγραμμα συνταξιοδότησης και να πράξουν ανάλογα για τις κλάσεις. Όσοι είναι στο ενδιάμεσο έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα στην απόφαση. Θυμάμαι χαρακτηριστικά τη φράση του ομιλητή (ότι τους κατεβάσει το κεφάλι τους). Αυτά όλα έχουν να κάνουν με το τι συμφέρει τον καθένα. Υπάρχει πάντα και η παράμετρος του τι μπορεί ο καθένας να πληρώνει. Αυτό που δεν έχουν αντιληφθεί πολλοί συνάδελφοι, είναι πως ενώ πριν ο χρόνος ασφάλισης ήταν κατά κάποιο τρόπο σταθερός (από ημ. εγγραφής στο ΤΣΜΕΔΕ μέχρι αίτηση συνταξιοδότησης) τώρα τα όποια κενά διαστήματα στην εργασία επηρεάζουν αυτόν τον συνολικό χρόνο. Διαβάζω για παράδειγμα πως συνάδελφοι δεν δουλεύουν για 9 μήνες π.χ. μετά βρίσκουν δουλειά σε επιδοτούμενα, μετά τελειώνοντας τα επιδοτούμενα μένουν αλλους 10 μήνες χωρίς δουλειά (με κλειστά βιβλία στη ΔΟΥ εννοείται) κλπ. Αυτά τα κενά διαστήματα μειώνουν το συνολικό χρόνο ασφάλισης και παίζουν ρόλο στην επιλογή των κλάσεων. Η εκτίμησή μου είναι πως αυτό το γεγονός σε συνδυασμό με την ανικανότητα του πρώην ΤΣΜΕΔΕ να εξυπηρετεί τους ασφαλισμένους του, θα οδηγήσει τελικά τους πάντες να έχουν ανοιχτά βιβλία από τη στιγμή που ξεκινούν, ακόμα και με 0 έσοδα, για να μη χάνουν σε χρόνο ασφάλισης. Το έχω ξαναγράψει εδώ. Η απεξάρτηση της ασφάλισης από την ιδιότητα, ένα θέμα που το άκουγα και 20 χρόνια πριν, ίσως δημιούργησε περισσότερα προβλήματα από όσα έλυσε. Ίσως εμπίπτει στις περιπτώσεις που λες "πρόσεχε τι εύχεσαι γιατί μπορεί να σου συμβεί".

https://www.youtube.com/watch?v=X1_UMrTMA68&feature=youtu.be

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.