Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

  

4 ώρες πριν, georgegaleos said:

Συνολικά είναι 36 δόσεις. Φαίνεται στο αντίστοιχο ΕΙΔΟΠΟΙΗΤΗΡΙΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ του κάθε έτους (2017 & 2018)

image.png.f73e541d5a05422c59d0c3d11ae97798.png

 

 

 

 

Περιμένουμε και αναδρομικά/εκκαθάριση για το 2019;

Edited by Billy_Huge
Link to comment
Share on other sites

i) Εκκαθάριση ναι, για να προκύψει για τον καθένα ανάλογα πιστωτικό, μηδενικό ή χρεωστικό, ανάλογα με το τι καταβολές έχει κάνει και το εργασιακό καθεστώς που ήταν, και το οποίο μπορεί να ήταν διαφορετικό εντός της χρονιάς.

ii) "Αναδρομικά" ή αν θες "αναδρομική εκκαθάριση" δεν βρίσκω τον λόγο να τα ονομάσουμε έτσι, εφόσον οι εισφορές γίνονταν απαιτητές χρονικά όταν έπρεπε, δηλαδή ανά μήνα.

iii) "Αναδρομικά" ή αν θες "αναδρομική εκκαθάριση" θα είχαμε (θα μπορούσαμε να τα ονομάσουμε έτσι) αν επαναλαμβανόταν η κατάσταη που είχαμε για τις εισφορές του 2017 και 2018, οι οποίες δεν είχαν γίνει απαιτητές όταν έπρεπε --δηλαδή στους μήνες του 2017 και στους μήνες του 2018, δηλαδή ως μηνιαίες εισφορές-- αλλά ζητήθηκαν εκ των υστέρων/αναδρομικά δηλαδή, στις 8-3-2019 και αποφασίσθηκε να εισπραχθούν ως "ρύθμιση" σε 36 δόσεις.

Υ.Γ. Το ίδιο παραπάνω (i) ισχύει και για τον ΕΦΚΑ. (αλλά αφορά άλλο νήμα)

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

όσοι είχαμε αποφασίσει να πληρώσουμε μειωμένα τα ειδοποιητήρια επί covid, έχουν υπολογιστεί σωστά σε εσάς? Εμένα μου δείχνει ακόμη οφειλές 34 € (12,51 € + 21,49 €) από τη 15η δόση. 

Αρχές Ιουνίου είχα πληρώσει 76,23 € αντί 111,23 €  (διαφορά 35 €) οπότε εικάζω ότι μάλλον για κάποιο λόγο δε μου "πήρε" την εν λόγω έκπτωση, αλλά πάλι δε βγαίνει νόημα, γιατί το ένα είναι 35 €, το άλλο 34€.

 

Επίσης, αρχές Ιουλίου είχα πληρώσει 51+42,98 αντί 68+42,98 €, αλλά εκεί δε μου δημιούργησε κάποια τρύπα.

 

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να καταλάβω?

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια και εδώ, δειχνει να τους χρωσταω 51 ευρώ.... Μολών Λαβέ

 

(Μολονότι εχω εξοφλήσει τις αναδρομικες δοσεις του 2020.... ότι ναναι)

Link to comment
Share on other sites

δείτε στη σελίδα των μηνιαίων εισφορών την επιμέρους ανάλυση ανά μήνα να λύσετε την όποια απορία.

έχει ανά μήνα : μηνιαία εισφορά / ημερομηνία εμπρόθεσμης καταβολής /../ποσό καταβολών.

η έκπτωση covid φαίνεται σαν αρνητική εισφορά. αν δεν φαίνεται τότε ήσασταν μάλλον εκπρόθεσμοι και θα το διαπιστώσετε με αντιπαραβολή της σελίδας καταβολών.

 

@zefuros

είχες καταβάλει ποσό πριν καταστεί η δόση εισπρακτέα οπότε και πρώτα κατέστησαν απαιτητά τα αναδρομικά και εξόφλησε όσο έφτανε το ποσό που έβαλες. ως αποτέλεσμα το ποσό της δόσης (που περίμενες να πληρωθεί) πήγε αλλού και η δόση έμεινε απλήρωτη.

 

 

Edited by MoonLooP
Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα εμφανίζει ανεξόφλητα 34€ από 15/2017 και 15/2018.

 

Εμπρόθεσμη καταβολή ήταν 15/6 για το ειδοποιητήριο και η πληρωμή μου έγινε στις 11/6.

 

Στο:

https://www.idika.org.gr/EteaepServices/Application/Contributions.aspx

αναφέρει ως Ημερομηνία εμπρόθεσμης πληρωμής στον 04/2020 την 31/05/2020, η οποία όμως δεν ισχύει βάσει του ειδοποιητηρίου που λέει 15/06/2020 (υπ' όψιν ότι τα ειδοποιητήρια είχαν εκδοθεί 10/06/2020).

 

Πρόβλημά τους είναι, να το διορθώσουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω ότι φταίει αυτό.

υποψιάζομαι ότι κάνεις μια πληρωμή που περιλαμβάνει τα αναδρομικά 2017/2018 και τα τρέχοντα κάθε μήνα.

επειδή δεν βγήκε σε κάποια φάση (μάλλον τότε 15/6) εντολή είσπραξης ίδιας ημερομηνίας για όλα, η κατάθεση σου πήγε στα αναδρομικά -> βγήκες εκτός έκπτωσης (δεν το είδες) ->τα επόμενα τρέχοντα (για δύο μήνες δλδ δύο φορές) τα έβαλες με έκπτωση (πάλι συνολική κατάθεση) -> εξοφλήθηκαν τα τρέχοντα χωρίς έκπτωση άρα +17€ ( 68 αντί 51) και αυτά τα 17€ επί δύο φορές (δύο μήνες) λείπουν από τα αναδρομικά.

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι μία πληρωμή είχα κάνει για όλα μαζί.

Τι εννοείς δεν βγήκε εντολή είσπραξης ίδιας ημερομηνίας;

H πληρωμή του 04/2020 είναι στις 11/6 (και άρα εμπρόθεσμα σύμφωνα με το ειδοποιητήριο).

Στην ανάλυση του 04/2020 δεν υπάρχει το 15/06/2020 σαν ημερομηνία εμπρόθεσμης πληρωμής, προφανώς από εκεί δημιουργείται το πρόβλημα. (Στον 05/2020 βλέπω υπάρχει η ημερομηνία έκπτωσης στην ανάλυση)

Άρα κανονικά θα έπρεπε να κρατήσουν 34€ από το 04/2020 και τα υπόλοιπα να πάνε στα παλιά.

Όπως και να έχει, ας τα βρουν μόνοι τους στο ΕΤΕΑΕΠ, προσωπικά τους έχω στείλει και email με όλα τα αποδεικτικά και το ειδοποιητήριο που είχαν εκδώσει, αλλά ούτε απάντηση πήρα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, stek said:

Ναι μία πληρωμή είχα κάνει για όλα μαζί.

Τι εννοείς δεν βγήκε εντολή είσπραξης ίδιας ημερομηνίας;

H πληρωμή του 04/2020 είναι στις 11/6 (και άρα εμπρόθεσμα σύμφωνα με το ειδοποιητήριο).

Στην ανάλυση του 04/2020 δεν υπάρχει το 15/06/2020 σαν ημερομηνία εμπρόθεσμης πληρωμής, προφανώς από εκεί δημιουργείται το πρόβλημα. (Στον 05/2020 βλέπω υπάρχει η ημερομηνία έκπτωσης στην ανάλυση)

Άρα κανονικά θα έπρεπε να κρατήσουν 34€ από το 04/2020 και τα υπόλοιπα να πάνε στα παλιά.

Όπως και να έχει, ας τα βρουν μόνοι τους στο ΕΤΕΑΕΠ, προσωπικά τους έχω στείλει και email με όλα τα αποδεικτικά και το ειδοποιητήριο που είχαν εκδώσει, αλλά ούτε απάντηση πήρα.

άμα βγάλεις άκρη, ρίξε ένα pm ή ένα post στο θέμα, καθώς φαντάζομαι ότι είναι και άλλοι με το ίδιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

σου εξήγησα τι έγινε. στο ξαναλέω

τα αναδρομικά "τα ζητάει" το σύστημα τέλος κάθε μήνα. δεδομένο.

τα τρέχοντα "τα ζητάει" στις ημερομηνίες που κάθε φορά βγάζουν και με προτεραιότητα των αναδρομικών ωστε να μην δημιουργούνται εκπρόθεσμες πληρωμές. επίσης δεδομένο.

όταν έκανες μια κατάθεση-πληρωμή το σύστημα "ζήτησε" ΜΟΝΟ τα αναδρομικά (και σωστά στο τέλος του μήνα) αφού τρέχοντα δεν είχε βγει ειδοποιητήριο.

επειδή εσύ είχες βάλει παραπάνω από τα αναδρομικά το υπόλοιπο το "τράβηξε" σαν εξόφληση των επόμενων αναδρομικών. (σίγουρο! το ίδιο έπαθα και εγώ. μπορείς έτσι να εξοφλήσεις όλα τα αναδρομικά αν θες).

όταν βγήκε το τρέχον (και ζήτησε πληρωμή στις 15/6) δεν υπήρχε υπόλοιπο για να εξοφληθεί. εξοφλήθηκε στην επόμενη κατάθεσή σου, η οποία πήγε πρωτίστως στα τρέχοντα (τα εκπρόθεσμα πλέον) και μετά τα υπόλοιπα (για τα αναδρομικά όπως υπολόγιζες) έμειναν μέχρι να ζητηθούν για τα νέα τρέχοντα όχι για αναδρομικα.

αναδρομικά δεν ζητήθηκαν γιατί είχαν ήδη πληρωθεί από την προηγούμενη φορά!!!.

τα τρέχοντα όμως πλέον δεν είχαν έκπτωση καθώς τα προηγούμενα ήταν εκπρόθεσμα!

οπότε στην μια πληρωμή σου (μετά τις 15/6) υπήρχε έλλειμμα της έκπτωσης κατά 17€. αυτά τα 17€ λείπουν από τα αναδρομικά γιατί τα τρέχοντα έχουν προτεραιότητα εξόφλησης όπως είπαμε.

προφανώς έχουν περάσει 2 πληρωμές από το παραπάνω μπέρδεμα άρα 2 φορές το ίδιο Χ17€=34€ έλλειμμα στα αναδρομικά.

 

Edited by MoonLooP
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.