Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

... και εν ανομονή νέας παράτασης μέχρι 31/12/2021:

"... -Παρατείνονται έως το τέλος του χρόνου οι ασφαλιστικές εισφορές επιχειρήσεων και ελεύθερων επαγγελματιών που έληγαν στις 30 Απριλίου και αφορούσαν την περίοδο της πρώτης καραντίνας..

...

και να περάσουμε στην επόμενη μέρα με όσο πιο ομαλό τρόπο γίνεται", υπογράμμισε ο κ. Χατζηδάκης."

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
21 ώρες πριν, LESS said:

να ρωτήσω κάτι ..τα ετεαεπ έχουν τον ίδιο κωδικό για όλες τις χρονιές 2017, 2018,2019 ?

Ναι τον ιδιο έχει για τα αναδρομικά.
Ο κωδικός του ΕΦΚΑ αλλαξε, οταν ενώθηκε με τον ΕΤΕΑΕΠ που τρέχουν παράλληλα για αυτο το έτος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 24/10/2020 at 4:22 ΜΜ, stek said:

Πολύ σωστά τα όσα αναφέρεις συνάδελφε, συμφωνώ απόλυτα.

Ουδέποτε έγραψα πως οι δόσεις των αναδρομικών είχαν κάποια έκπτωση ή πως κατέβαλα χαμηλότερο ποσό υπολογίζοντας αυθαίρετα κάποια έκπτωση από μόνος μου. Η μόνη έκπτωση που υπολόγισα ήταν βάσει του ειδοποιητηρίου 04/2020 (όπου είχα έκπτωση στο ειδοποιητήριο όπως αναφέρεις στο ii-β), και άρα πλήρωσα εμπρόθεσμα το 04/2020 με την έκπτωση + τις 2 δόσεις αναδρομικών χωρίς καμία έκπτωση.

 

Το 04/2020 (σύμφωνα με το ειδοποιητήριο) είχε ημ/νία εμπρόθεσμης πληρωμής 15/6 και πληρώθηκε 11/6.

Τα αναδρομικά είχαν μεν εμπρόθεσμη πληρωμή 29/5, πληρώθηκαν 11/6 μαζί με το 04/2020.

 

To λάθος στην όλη ιστορία είναι πως το σύστημα τράβηξε 68€ (αντί για 34€) για το 04/2020 και έστειλε τη διαφορά της πληρωμής στα αναδρομικά, αφήνοντας 34€ υπόλοιπο στα αναδρομικά. 

Βλέποντας αναλυτικά τώρα στους μήνες του 2020, καταλαβαίνω πως όλο το πρόβλημα ξεκινάει από την ημερομηνία 31/05 που εμφανίζει ως εμπρόθεσμη πληρωμή του 04/2020, ενώ τότε δεν είχε εκδοθεί καν το ειδοποιητήριο. Αντίθετα, στο 05/2020 όπως φαίνεται παραπάνω, το έχουν υπολογίσει σωστά.

 

Αν κάνω κάπου λάθος, διορθώστε με, αλλά απ' ότι έχω καταλάβει το ίδιο πρόβλημα το έχουν και άλλοι.

 

eteaep.jpg

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα έχω και εγώ με την πληρωμή του 4/2020. Μάλλον είναι πρόβλημα γενικό.

Εστειλα και εγώ email στον ΕΦΚΑ στις 15/1 στο οποίο εξήγησα το πρόβλημα και ακόμη περιμένω....

Οποιος έχει κάποιο νέο, σχετικά, ας ενημερώσει εδώ...

Edited by mechgiann
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.