Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

On 9/11/2020 at 2:30 ΜΜ, NeckBreaker said:

Βέβαια ακόμα περιμένουμε την εκκαθάριση του 2017 (!) εμείς που είμασταν και μισθωτοί και εε τότε. Καλά κρασιά..

Οι μισθωτοί δεν πλήρωναν τότε κάποιες εισφορές για επικουρικό και πρόνοια;

Και για το διάστημα 2019 έως 6.2020 δεν θα εμφανιστούν και εκκαθαριστούν κάποια στιγμή οι κρατήσεις των μισθών για πληρωμή πρόνοιας και επικουρικού;

Επίσης στο σαιτ λέει:

"Όσοι ασφαλισμένοι έχουν παράλληλα και μισθωτή εργασία  ή καταβάλουν εισφορές με δελτίο παροχής υπηρεσιών και έχουν μέχρι δύο εργοδότες εξαντλούν την υποχρέωσή τους για καταβολή εισφορών μέσω της ΑΠΔ. Οι  ανωτέρω περιπτώσεις ασφαλισμένων, οι οποίοι θα λάβουν ειδοποιητήριο εισφορών, δεν θα πρέπει να καταβάλουν εισφορές μέχρι την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης  όπου είτε θα εκδοθούν εκ νέου ειδοποιητήρια, εφόσον απαιτούνται, είτε θα δημιουργηθεί πιστωτικό υπόλοιπο.

" Edited by maranti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, maranti said:

Οι μισθωτοί δεν πλήρωναν τότε κάποιες εισφορές για επικουρικό και πρόνοια;

Και για το διάστημα 2019 έως 6.2020 δεν θα εμφανιστούν και εκκαθαριστούν κάποια στιγμή οι κρατήσεις των μισθών για πληρωμή πρόνοιας και επικουρικού;

Επίσης στο σαιτ λέει:

"Όσοι ασφαλισμένοι έχουν παράλληλα και μισθωτή εργασία  ή καταβάλουν εισφορές με δελτίο παροχής υπηρεσιών και έχουν μέχρι δύο εργοδότες εξαντλούν την υποχρέωσή τους για καταβολή εισφορών μέσω της ΑΠΔ. Οι  ανωτέρω περιπτώσεις ασφαλισμένων, οι οποίοι θα λάβουν ειδοποιητήριο εισφορών, δεν θα πρέπει να καταβάλουν εισφορές μέχρι την ολοκλήρωση της εκκαθάρισης  όπου είτε θα εκδοθούν εκ νέου ειδοποιητήρια, εφόσον απαιτούνται, είτε θα δημιουργηθεί πιστωτικό υπόλοιπο.

 

"

Μετά από επικοινωνία μου με το ΕΤΕΑΕΠ επιβεβαίωσα ότι δεν έχουν εισαχθεί οι ΑΠΔ για τους μισθωτούς και άρα οι εκκαθαρίσεις δεν ισχύουν.

Το θέμα είναι το εξής, πρόκειται για γραφειοκρατικό θέμα (κάπου "κόλλησαν" οι ΑΠΔ και δεν έφτασαν στο ΕΤΕΑΕΠ) ή τεχνικό (το πληροφοριακό συστημα του ΕΤΕΑΕΠ δεν υποστηρίζει την παράλληλη απασχόληση);

Πάντως αν το σκεφτείς είναι παρανοϊκό. Αλλού οι οφειλές παραγράφονται μετά από 5 χρόνια και εδώ έχουν περάσει 5 χρόνια και δεν έχουν βγει οι οφειλές καν.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, andreas-p said:

Μετά από επικοινωνία μου με το ΕΤΕΑΕΠ επιβεβαίωσα ότι δεν έχουν εισαχθεί οι ΑΠΔ για τους μισθωτούς και άρα οι εκκαθαρίσεις δεν ισχύουν.

Το θέμα είναι το εξής, πρόκειται για γραφειοκρατικό θέμα (κάπου "κόλλησαν" οι ΑΠΔ και δεν έφτασαν στο ΕΤΕΑΕΠ) ή τεχνικό (το πληροφοριακό συστημα του ΕΤΕΑΕΠ δεν υποστηρίζει την παράλληλη απασχόληση);

Πάντως αν το σκεφτείς είναι παρανοϊκό. Αλλού οι οφειλές παραγράφονται μετά από 5 χρόνια και εδώ έχουν περάσει 5 χρόνια και δεν έχουν βγει οι οφειλές καν.

Είμαι σχεδόνο όλο το 2017 μισθωτός (και γενικά πλέον μόνο μισθωτός) και ακόμα περιμένω την εκκαθάριση από το ΕΤΕΑΠ.

Πλήρωσα βέβαια όσα υπολόγισα οτι οφείλω για τους 2-3 μήνες του 2017.

Όπως επίσης περιμένω την επιστροφή από το επικουρικό για την μισθωτή εργασία (για την περίπτωση που άλλαξε ο τρόπος υπολογισμού ενώ συνέχιζαν να μας παρακρατάνε με τον παλίο τρόπο υπολογισμού).

Άλλα μάλλον θα περιμένουμε για πολύ ακόμα

Link to comment
Share on other sites

Γκούγκλαρα γενικά για το ETEAEΠ και βλέπω ότι κράζουν πολλοί συνταξιούχοι που εδώ και μια δεκαετία περιμένουν να τους βγει η επικουρική. Στο ΕΤΕΑΕΠ διατείνονται ότι δεν υπάρχει το λογισμικό ακόμα.

Επειδή, κατά πάσα πιθανότητα, θέμα λογισμικού ισχύει και για την επεξεργασία των ΑΠΔ, αν κλώθουν τόσο καιρό για τόσο σοβαρό θέμα (συντάξεις), τι να πούμε και για την εκκαθάριση των εισφορών; Άλλωστε οι ασφαλισμένοι που έπρεπε να πληρώσουν, έχουν πληρώσει από μόνοι τους όπως εσύ και δε θα υπάρχει σοβαρή χασούρα για το ταμείο εν τω μεταξύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 1/15/2022 at 1:13 PM, mecheng_ said:

Είμαι σχεδόνο όλο το 2017 μισθωτός (και γενικά πλέον μόνο μισθωτός) και ακόμα περιμένω την εκκαθάριση από το ΕΤΕΑΠ.

Πλήρωσα βέβαια όσα υπολόγισα οτι οφείλω για τους 2-3 μήνες του 2017.

Εγώ το 2020, στο ίδιο καθεστώς με εσένα.

Οπότε, βαρέθηκα να περιμένω και σταμάτησα να πληρώνω, μέχρι να γίνει εκκαθάριση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 13/2/2022 at 1:12 ΜΜ, JohnnyHoliday said:

Εγώ το 2020, στο ίδιο καθεστώς με εσένα.

Οπότε, βαρέθηκα να περιμένω και σταμάτησα να πληρώνω, μέχρι να γίνει εκκαθάριση. 

Προσπαθώ από χτες να μπώ στον λογαριασμό μου στο ΕΤΕΑΕΠ να επιβεβαιώσω ότι όλα εντάξει με την εξόφληση της τελευταίας δόσης και το σύστημα δεν μπορεί να με βάλει....δεν ξέρω αν συμβαίνει και σε άλλους αυτό... λέτε να ξεκίνησε η εκκαθάριση;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.