Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Έχω πιστωτικό υπόλοιπο στο ΕΤΕΑΕΠ. Πλέον είμαι μισθωτός και πρέπει να επιστραφεί αυτό το ποσό.

Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα και αν ναι πως το αντιμετώπισε/αντιμετωπίζει;

Δεν έχω βγάλει άκρη ούτε μέσω mail - ούτε μέσω τηλεφώνων.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

@requiem_for_a_dream Από το menu ηλεκτρονικές υπηρεσίες (στο πάνω μέρος της σελίδας του λογαριασμού σου στον ΕΦΚΑ) θα επιλέξεις διαδοχικά: Δικαιώματα κοινωνικής ασφάλισης, επιστροφές, επιστροφές εισφορών.
Εάν φαίνεται το πιστωτικό υπόλοιπο, υποβάλλεις (ηλεκτρονικά) αίτηση επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντων κάνοντας τις ίδιες επιλογές πλην της τελευταίας όπου θα επιλέξεις αίτηση επιστροφής. 
Σε περίπτωση που δεν είναι καταγεγραμμένο το ποσό, πρέπει να υποβάλεις αίτηση επιστροφής στην αρμόδια τοπική διεύθυνση του ΕΦΚΑ για να ενημερωθεί το μηχανογραφικό σύστημα.

Edited by Προφέσορας
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για όλες τις επιστροφές είναι.
Την ηλεκτρονική διαδικασία την περιέγραψα για να καλυφθεί η αμυδρή πιθανότητα να είναι ενημερωμένο το μηχανογραφικό σύστημα και επειδή αυτήν θα ακολουθήσεις (ηλεκτρονική υποβολή αίτησης) αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία ενημέρωσης του ηλεκτρονικού συστήματος με το πιστωτικό υπόλοιπο.
Αναγκαστικά πρέπει να εφαρμόσεις την τελευταία πρόταση της προηγούμενης δημοσίευσής μου.
Αυτό αναφέρει η σελίδα του ΕΦΚΑ για τα ποσά προς επιστροφή από άλλους φορείς ασφάλισης (που δεν υπάρχουν πλέον).

Edited by Προφέσορας
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω καταφέρει να επικοινώνησω σε κάποιο mail του ΕΤΕΑΕΠ.

Μου έχουνε πει ότι αναμένεται νέα εκκαθάριση και επιστροφή για αυτες τις εισφορές.

Οπότε είμαι 99% σίγουρος ότι δεν ακολουθείται η διαδικασία που περιέγραψες (σωστά) για τη κύρια.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.