Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

4 λεπτά πριν, George Matrozos said:

Εμένα τελικά μετά από ενάμιση χρόνο, καμία εικοσαρια email και αφού είχα φτάσει 1Κ και οφειλές, διαγράφηκαν την τελευταία εβδομάδα.

Και εσυ μπλοκάκι με υπαγωγή στο 39 ; Αν επιτρέπεται που έστελνες τα μαιλ ; Πηγές και επι τόπου ; Γιατί βλέπω να πρέπει να τους κάνω και εγώ καμιά επίσκεψη .

Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν, georgegaleos said:

Το ψιλιάστηκα!!!

Δεν αλλάζει κάτι διότι αν δεις την σχετική ανακοίνωση αναφέρει και για αυτούς που έχουν ενταχθεί στην ρύθμιση της παρ. 9 του άρθρου 39.

Και σαφώς δεν είναι λογικό για αυτά τα έτη, διότι έχει ολοκληρωθεί η εκκαθάριση. 

Edit: Απ' ότι είδα του συναδέλφου παραπάνω διεγράφησαν... άρα κάτι τρέχουν ... (πλην από εμάς)

 

Δεν ξέρω αν στον συνάδελφο @George Matrozos Έγινε η διαγραφή επειδή το κυνήγησε ή αν όντως το τρέχουν από το ΕΤΕΑΕΠ...

Link to comment
Share on other sites

@christopografow Συνάδελφε εγώ είχα ένα διάστημα ως μπλοκάκιας με 2 εργοδότες (ακόμα δεν έχουν διαγράψει οφειλές) και στη συνέχεια ένα διάστημα με εξαρτημένη σχέση όπου και διέγραψαν οφειλές προσφάτως (με λάθη όμως).

Link to comment
Share on other sites

48 λεπτά πριν, andreas-p said:

@christopografow Συνάδελφε εγώ είχα ένα διάστημα ως μπλοκάκιας με 2 εργοδότες (ακόμα δεν έχουν διαγράψει οφειλές) και στη συνέχεια ένα διάστημα με εξαρτημένη σχέση όπου και διέγραψαν οφειλές προσφάτως (με λάθη όμως).

Είχες κάνει και υπαγωγή στο άρθρο 39 σε κάποια από τις δυο περιπτώσεις ;

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, christopografow said:

Είχες κάνει και υπαγωγή στο άρθρο 39 σε κάποια από τις δυο περιπτώσεις ;

Ναι, στην πρώτη (εκεί που εξακολουθούν να φαίνονται εκκρεμότητες). Ό,τι διεγράφη πρέπει να διεγράφη για συναδέλφους που είχαν εξαρτημένη (έμμισθη) σχέση εργασίας.

Edited by andreas-p
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνήθως όταν έκανα πληρωμή στο ΕΤΕΑΕΠ η καταβολή φαινόταν το πολύ σε 2 μέρες. Αυτή τη φορά έχει περάσει πάνω απο εβδομάδα και ακόμα δεν εμφανίστηκε στο σύστημα. Το έχει παρατηρήσει και άλλος αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή προφανώς υπάρχουν παντελείς ασυμφωνίες μεταξύ ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ, τελικά για όποιες ασφαλιστικές μεταβολές γίνονται, θα πρέπει να ενημερώνονται παράλληλα ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ από τον ίδιο τον ασφαλισμένο ή ο κύριος φορέας αναλαμβάνει να ενημερώσει το δεύτερο;

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, andreas-p said:

Επειδή προφανώς υπάρχουν παντελείς ασυμφωνίες μεταξύ ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ, τελικά για όποιες ασφαλιστικές μεταβολές γίνονται, θα πρέπει να ενημερώνονται παράλληλα ΕΦΚΑ και ΕΤΕΑΕΠ από τον ίδιο τον ασφαλισμένο ή ο κύριος φορέας αναλαμβάνει να ενημερώσει το δεύτερο;

Ξεκάθαρα ναι...

Σε εμένα τουλάχιστον ο ΕΦΚΑ δεν ενημέρωσε ποτέ το ΕΤΕΑΕΠ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, requiem_for_a_dream said:

Ξεκάθαρα ναι...

Σε εμένα τουλάχιστον ο ΕΦΚΑ δεν ενημέρωσε ποτέ το ΕΤΕΑΕΠ.

Ενημέρωση εννοείς αλλαγή από ελ. Επαγγελματίας σε μισθωτός πχ; Η αποστολή της σύμβασης στο πρώην ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι αρκετή; Τι άλλη ενημέρωση χρειάζεται το ΕΤΕΑΕΠ και με ποιον τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς!

Αντιγράφω από site του ΕΤΕΑΕΠ: 

Σε περίπτωση που σας έχει σταλεί  εκ παραδρομής ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ, παρακαλούμε όπως αποστείλετε τα κάτωθι δικαιολογητικά:

  • Αίτηση διακοπής στην ασφάλισης.
  • Βεβαίωση διακοπής δραστηριότητας από τη Δ.Ο.Υ.

Η παραλαβή των ανωτέρω δικαιολογητικών θα γίνεται αποκλειστικά μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου: [email protected], χωρίς να απαιτείται η αυτοπρόσωπη παρουσία του ασφαλισμένου στις υπηρεσίες του ΕΤΕΑΕΠ. 

Αυτά έκανα...αλλά επιπροσθέτως έστελνα ανά τακτά διαστήματα και επιπλέον email επειδή δεν έβλεπα αποτέλεσμα...μέχρι που είδα...τελικά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.