Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

ξέρει κάποιος να μου πει τι να κάνω;;

 

είχα προπληρώσει τον 3/2020 και μάλιστα είχα πληρώσει 111.23 (68.25+21.49+21.49) γιατί πίστευα όταν θα υπάρχουν και αναδρομικά.

όταν εκδόθηκε το ειδοποιητήριο του 3/2020 δεν το πλήρωσα γιατί είχα ήδη καταβάλει το ποσό

το πρόβλημα είναι ότι δεν έκανε συμψηφισμό και τώρα μου παρουσιάζει 68.25 σαν οφειλή.

 

έστειλα email στον ΕΤΕΑΕΠ και τους ζήτησα να το διορθώσουν.

τι  άλλο μπορώ να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Tasos P said:

ξέρει κάποιος να μου πει τι να κάνω;;

 

είχα προπληρώσει τον 3/2020 και μάλιστα είχα πληρώσει 111.23 (68.25+21.49+21.49) γιατί πίστευα όταν θα υπάρχουν και αναδρομικά.

όταν εκδόθηκε το ειδοποιητήριο του 3/2020 δεν το πλήρωσα γιατί είχα ήδη καταβάλει το ποσό

το πρόβλημα είναι ότι δεν έκανε συμψηφισμό και τώρα μου παρουσιάζει 68.25 σαν οφειλή.

 

έστειλα email στον ΕΤΕΑΕΠ και τους ζήτησα να το διορθώσουν.

τι  άλλο μπορώ να κάνω;

Πιθανόν να πήγε το υπόλοιπο στα οφειλούμενα 2017 και 2018, το μηνιαίο παραμένει όμως.

Συνάδελφοι,

ένα παρόμοιο θέμα, πληρωμένο ετεαεπ έκδοσης 7/4/2020 στις 21/4/2020. Μάλιστα φαίνεται η καταβολή αυτή.

Όμως δείχνει ως οφειλή ακόμα τον μάρτιο. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος άλλος?

Edited by zulumpo
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zulumpo said:

Πιθανόν να πήγε το υπόλοιπο στα οφειλούμενα 2017 και 2018, το μηνιαίο παραμένει όμως.

 

έχεις δίκιο αυτό έγινε

 

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα,

Κι εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο ζήτημα. Για τις 2 δόσεις αναδρομικών και τη μηνιαία δόση με λήξη 30/4, έκανα την καταβολή 111.23 ευρώ στις 12/4. Ενώ η καταβολή φαίνεται κανονικά, δεν έχει περάσει η πληρωμή και το συνολικό ποσό των 111.23 ευρώ εμφανίζεται ως οφειλή.

Αναρωτιέμαι μήπως φταίει το ότι για πρώτη φορά έκανα μία πληρωμή του συνολικού ποσού, και όχι 3 διαφορετικές πληρωμές (δόση αναδρομικών 2017, δόση αναδρομικών 2018, μηνιαίο) όπως έκανα παλιά.

Το έχει αντιμετωπίσει κι άλλος ή μήπως θα πρέπει να επικοινωνήσω με το ΕΤΕΑΕΠ;

Σας ευχαριστώ πολύ κι εκ των προτέρων

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Vassia_H said:

Συνάδελφοι καλημέρα,

Κι εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο ζήτημα. Για τις 2 δόσεις αναδρομικών και τη μηνιαία δόση με λήξη 30/4, έκανα την καταβολή 111.23 ευρώ στις 12/4. Ενώ η καταβολή φαίνεται κανονικά, δεν έχει περάσει η πληρωμή και το συνολικό ποσό των 111.23 ευρώ εμφανίζεται ως οφειλή.

Αναρωτιέμαι μήπως φταίει το ότι για πρώτη φορά έκανα μία πληρωμή του συνολικού ποσού, και όχι 3 διαφορετικές πληρωμές (δόση αναδρομικών 2017, δόση αναδρομικών 2018, μηνιαίο) όπως έκανα παλιά.

Το έχει αντιμετωπίσει κι άλλος ή μήπως θα πρέπει να επικοινωνήσω με το ΕΤΕΑΕΠ;

Σας ευχαριστώ πολύ κι εκ των προτέρων

 

 

 

 

1) Πολύ καλά έκανες και πλήρωσες συνολικά το ποσό όλο (111,23). Εγώ και όσοι συνάδερφοι ξέρω, αυτό κάνουν. Μάλλον δεν θα είχες προσέξει ότι ο κωδικός πληρωμής είναι ένας που σημαίνει ότι οι επιμέρους πληρωμές που έκανες έπεφταν στον ίδιο "κουβά". Επίσης κάνοντας 1 πληρωμή κατέβαλλες 1 φορά προμήθεια τραπέζης, ενώ όταν έκανες 3 πληρωμές.............

2) Λόγω της ρευστής κατάστασης και δεδομένου ότι η κοιμώμενη διοίκηση του ΕΤΕΑΕΠ δεν εφάρμοσε την ΚΥΑ για -25%, δεν έχουν κάνει εκκαθάριση. Αφού οι πληρωμές σου φαίνονται στις καταβολές και αφού -υποθέτω- έχεις τα παραστατικά των πληρωμών που έκανες, τι αγχώνεσαι? Αυτό συμβαίνει και σε άλλους συναδέρφους....

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν περνάνε τις καταβολές ως εξοφλήσεις ούτε στο ΕΦΚΑ ούτε στο ΕΤΕΑΕΠ. Η αξόφληση δεν πρέπει να είναι συνώνυμη με την εκκαθάριση  διότι θυμάμαι παλιά γινόταν γρήγορα η εξόφληση. Υποψιάζομαι ότι έχουν κλείσει το υποσύστημα εξοφλήσεων μέχρι να αναβαθμίσουν το λογισμικό που το διαχειρίζεται.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/13/2020 at 10:06 AM, Vassia_H said:

Συνάδελφοι καλημέρα,

Κι εγώ αντιμετωπίζω παρόμοιο ζήτημα. Για τις 2 δόσεις αναδρομικών και τη μηνιαία δόση με λήξη 30/4, έκανα την καταβολή 111.23 ευρώ στις 12/4. Ενώ η καταβολή φαίνεται κανονικά, δεν έχει περάσει η πληρωμή και το συνολικό ποσό των 111.23 ευρώ εμφανίζεται ως οφειλή.

Αναρωτιέμαι μήπως φταίει το ότι για πρώτη φορά έκανα μία πληρωμή του συνολικού ποσού, και όχι 3 διαφορετικές πληρωμές (δόση αναδρομικών 2017, δόση αναδρομικών 2018, μηνιαίο) όπως έκανα παλιά.

Το έχει αντιμετωπίσει κι άλλος ή μήπως θα πρέπει να επικοινωνήσω με το ΕΤΕΑΕΠ;

Σας ευχαριστώ πολύ κι εκ των προτέρων

πήγαινε στις "Εκκαθαρίσεις" και δες πως έχει χρησιμοποιηθεί η Καταβολή σου

στις Διαθέσιμες Εκκαθαρίσεις κάνε click πανω στο 2017, 2018, κανε scroll down

και θα δεις

Edited by Tasos P
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.