Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές πρόνοιας ΕΤΕΑΕΠ (αλλαγές από 1.1.19)


dimtheod

Recommended Posts

Καλησπέρα,

για τους τίτλους κτήσης σύμφωνα με την Εγκύκλιο ΕΦΚΑ 14/2019 παρακρατούνται ασφαλιστικές εισφορές επί του καθαρού ποσού (μετά την παρακράτηση φόρου) μόνο για κλάδους σύνταξης και υγείας σωστά? Ή υπάρχουν επιπρόσθετες κρατήσεις και για επικουρικό κι εφάπαξ για να προκύψει το καθαρό ποσό?

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Πάλης ξεκίνημα νέοι αγώνες, ήτοι επιλογή ασφαλιστικής κατηγορίας

https://www.taxheaven.gr/circulars/33687/egkyklios-efka-30-2020


"Ως ημερομηνία έναρξης καταβολής εισφορών, σύμφωνα με το νέο εισφοροδοτικό πλαίσιο, ορίζεται η 01.01.2020."

Τελικά ο υπολογισμός του εφάπαξ των έμμισθων μηχανικών με βάση το 4% επί του βασικού μισθού - δηλαδή 26€ - και όχι με βάση το 4% του μικτού μισθού, ο οποίος αναφέρεται σε 2 διαφορετικόυς νόμους (τέλη 2018 και αρχές 2020 νομίζω) ότι ισχύει από 01.01.2019, από πότε ισχύει;
Αν και φυσικά το θέμα μάλλον είναι πότε θα εφαρμοστεί...

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Panagiotis T. said:

Καλησπέρα,

για τους τίτλους κτήσης σύμφωνα με την Εγκύκλιο ΕΦΚΑ 14/2019 παρακρατούνται ασφαλιστικές εισφορές επί του καθαρού ποσού (μετά την παρακράτηση φόρου) μόνο για κλάδους σύνταξης και υγείας σωστά? Ή υπάρχουν επιπρόσθετες κρατήσεις και για επικουρικό κι εφάπαξ για να προκύψει το καθαρό ποσό?

 

Όχι, δεν υπάρχει ΕΤΕΑΕΠ για αμοιβές με τίτλους κτήσης. Κάποια τέλη χαρτοσήμου υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ανδρέα,

αυτό διάβασα κάπου κι εγώ. Παρακράτηση φόρου 20% (υπέρ ΟΓΑ αν δεν κάνω λάθος) και 3.6% (υπέρ χαρτοσήμου - φαντάζομαι αυτό το ποσοστό εννοείς κι εσύ). Κι από το ποσό που προκύπτει από την παρακράτηση φόρου υπολογίζεις έπειτα τις ασφαλιστικές εισφορές ΕΦΚΑ. Αλλά ήθελα μια δεύτερη γνώμη όσον αφορά το ΕΤΕΑΕΠ αν έχει κάποιος κάτι κατά νου (θ' απευθυνθώ και σχετικά σε λογιστή). 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω τωρα συναδελφοι τι να πληρωσω; 17 € θεωρωντας οτι θα εκκαθαρισουν και τα 34 που δειχνει το συστημα οτι χρωσταω ενω τα εχω εξοφλησει ή 51 € ; Ρωσικη Ρουλετα ειναι αυτό, οχι επικουρικο ταμειο...

eteaep.thumb.jpg.087223ea6fee49bcebfcb07b9a0d5986.jpg 

 

 

Edited by Vasilios Gerasopoulos
Link to comment
Share on other sites

Γενικά το ΕΤΕΑΕΠ έχει χάσει την μπάλα.

Έβαλαν πλέον και επιλογή ασφαλιστικής κλάσης όπως είχαμε κάνει και στον ΕΦΚΑ και σε αρκετούς συναδέλφους όταν επιλέγουν κλάση το σύστημα τους βγάζει σφάλμα και δεν αφήνει την οριστικοποίηση...

Για γέλια και για κλάματα...

Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, Vasilios Gerasopoulos said:

Εγω τωρα συναδελφοι τι να πληρωσω; 17 € θεωρωντας οτι θα εκκαθαρισουν και τα 34 που δειχνει το συστημα οτι χρωσταω ενω τα εχω εξοφλησει ή 51 € ; Ρωσικη Ρουλετα ειναι αυτό, οχι επικουρικο ταμειο...

Εγώ θα έβαζα 51 γιατί δεν τους εμπιστεύομαι με τόσες αλλαγές που έχει το σύστημα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Vasilios Gerasopoulos said:

Εγω τωρα συναδελφοι τι να πληρωσω; 17 € θεωρωντας οτι θα εκκαθαρισουν και τα 34 που δειχνει το συστημα οτι χρωσταω ενω τα εχω εξοφλησει ή 51 € ; Ρωσικη Ρουλετα ειναι αυτό, οχι επικουρικο ταμειο...

πρέπει να πληρώσεις και 2 Χ 21,49 = 42,98  €   τα αναδρομικά

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, Hannibal said:

πρέπει να πληρώσεις και 2 Χ 21,49 = 42,98  €   τα αναδρομικά

Ναι ευχαριστω, τα εχω πληρωσει αυτα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Vasilios Gerasopoulos said:

Εγω τωρα συναδελφοι τι να πληρωσω; 17 € θεωρωντας οτι θα εκκαθαρισουν και τα 34 που δειχνει το συστημα οτι χρωσταω ενω τα εχω εξοφλησει ή 51 € ; Ρωσικη Ρουλετα ειναι αυτό, οχι επικουρικο ταμειο...

μην μπερδεύεσαι...

σου λέει τις επιλογές σου ξεκάθαρα!

σε καμία δεν γράφει τα 34!!!

και δεν σου λέει οτι τα χρωστάς. σου λέει ότι δεν τα έχει συμπεριλάβει στην εκκαθάριση.

με όλο το θάρρος ..... μην το κάνεις δύσκολο ενώ δεν είναι.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.