Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Β΄ ΠΕΑ για εξοικονομώ


DIM LARISSA

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι νέος σχετικά συνάδερφος και πρώτη φορά φτάνω στη φάση ολοκλήρωσης έργου ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΙΙ και πρέπει να κάνω το Β΄ΠΕΑ σε διαμέρισμα που έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα(και το Α ΄εγώ το έκανα). Ερωτήσεις προς πιο ειδικούς, συγχωρέστε με αν φανούν απλοϊκές...

1/ Στο Β ΠΕΑ που κατεβάζω το xml ως σχετιζόμενο με το Α΄ ΠΕΑ από το buildingcert - κρατάω το βασικό ΚΤΙΡΙΟ και εργάζομαι πάνω στο σενάριο - το οποίο ουσιαστικά επιβεβαιώνω με τους νέους συντελεστές U για τα επηρεαζόμενα από τις εργασίες στοιχεία ή ΣΒΗΝΩ - ΔΙΑΓΡΑΦΩ το ΣΕΝΑΡΙΟ 1 Και εργάζομαι από την αρχή στο ΚΤΙΡΙΟ αλλάζοντας τους συντελεστές;;;

Δηλαδή τυο Β ΠΕΑ βγαίνει χωρίς σενάριο ή ως ΣΕΝΑΡΙΟ που επιβεβαιώνεται; 

 

2/ Τα U μπορώ να τα περάσω βασιζόμενος στις πιστοποιήσεις των προμηθευτών ή να κάνω υπολογισμούς;

 

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1. Εργάζεσαι στο βασικό κτίριο, μεταβάλλοντας ότι έχει μεταβληθεί με τις επεμβάσεις. Σαν σενάριο φτιάχνεις κάποια νέα πιθανή - μελλοντική επέμβαση - πρόταση. (δεν είναι υποχρεωτικό, μπορείς να το αφήσεις χωρίς σενάριο).

2. Παίρνεις τα U από τα πιστοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

42 λεπτά πριν, antloukidis said:

1. Εργάζεσαι στο βασικό κτίριο, μεταβάλλοντας ότι έχει μεταβληθεί με τις επεμβάσεις. Σαν σενάριο φτιάχνεις κάποια νέα πιθανή - μελλοντική επέμβαση - πρόταση. (δεν είναι υποχρεωτικό, μπορείς να το αφήσεις χωρίς σενάριο).

2. Παίρνεις τα U από τα πιστοποιητικά.

Ευχαριστώ πάρα πολύ , ακόμη μια ερώτηση , τα U των κουφωμάτων τα έχω αναλυτικά από τον προμηθευτή . Τα U  των τοίχων που θερμομονώθηκαν πως τα υπολογίζω, από τον προμηθευτή έχω την πιστοποίηση για λ = 0,032...

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκεις το συνολικό U του τοίχου από τυπολόγιο βάσει του υλικού, του λ κάθε υλικού και του πάχους κάθε στρώσης (πχ επίχρισμα-τούβλο-μόνωση-επίχρισμα)

Στο διαδίκτυο υπάρχουν κάποιες αξιοπρεπείς φόρμες υπολογισμού του συνολικού U του τοίχου βάσει των στρώσεων των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Απλοποιώντας τη σωστή μέθοδο που περιγράφει ο συνάδελφος, όσες φορές μου χρειάστηκε παρόμοιος υπολογισμός, έκανα το εξής :

Θεώρησα δύο στρώσεις μόνο.

1η στρώση : Ο υπάρχων τοίχος με το U που καταχωρήθηκε στο 1ο ΠΕΑ και

2η στρώση : Η μόνωση που προστέθηκε, με το πάχος και U (λ από πιστοποιητικό).

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ , με βοήθησαν όντως οι απαντήσεις σας, το ΠΕΑ το βγάζω κατευθείαν μόνο   με το κτίριο , χωρίς σενάριο γιατί δεν έχει και κάτι να προσθέσω για ενεργ. αναβάθμιση επιπλέον...Υπάρχει θέμα;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω ένα προβλημα με το xml του Β ΠΕΑ

Εισάγω στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ στην ενημερωση στοιχείων το αρχείο xml που έχω κατεβάσει από το buildingcert για μια 2η ενεργειακή επιθεώρηση του εξοικονομώ ΙΙ και μου βγάζει μήνυμα ότι το "αρχείο εισαγωγής στοιχείων δεν είναι σωστό". 

Το έσβησα και το ξαναπέρασα στο buildingcert αρκετες φορες χωρις αποτελεσμα. Δοκίμασα να φορτωσω αλλο αρχειο στοιχειων από παλιες επιθεωρησεις και περασαν κανονικα. .
Γνωρίζει κανείς τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ytsiou said:

Εχω ένα προβλημα με το xml του Β ΠΕΑ

Εισάγω στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ στην ενημερωση στοιχείων το αρχείο xml που έχω κατεβάσει από το buildingcert για μια 2η ενεργειακή επιθεώρηση του εξοικονομώ ΙΙ και μου βγάζει μήνυμα ότι το "αρχείο εισαγωγής στοιχείων δεν είναι σωστό". 

Το έσβησα και το ξαναπέρασα στο buildingcert αρκετες φορες χωρις αποτελεσμα. Δοκίμασα να φορτωσω αλλο αρχειο στοιχειων από παλιες επιθεωρησεις και περασαν κανονικα. .
Γνωρίζει κανείς τίποτα?

Δοκίμασε να το ανοίξεις σαν αρχείο xml και όχι να το εισάγεις σαν ενημέρωση στοιχείων. Την πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση την έχεις κάνει εσύ? 

image.thumb.png.03b6f9b226d5e6fb6aca6f6bba886486.png

 

Link to comment
Share on other sites

ναι εγω το ειχα κάνει.

έκανα αυτο που λες και μου ανεβασε το αρχικο ΠΕΑ του εξοικονομω με το σεναριο που είχα βάλει.

Αρα τώρα παω σε αυτο και το επεξεργαζομαι: δηλαδη μεταφέρω το σεναριο του εξοικονομω στο αρχικό κτιριο και κάνω καποιες μικροτροποποιησεις (αλλαγες διαστασεων κουφωμάτων, διόρθωση επιφανειας ηλιακού κλπ. βαση πραγματικης πλεον κατασκευής)

Σωστά;

Αυτό συμβαίνει σε όλα τα Β_ΠΕΑ του εξοικονομω ΙΙ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.