Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Β΄ ΠΕΑ για εξοικονομώ


DIM LARISSA

Recommended Posts

Αν μετά την αναβάθμιση δεν βγήκε κατηγορία Β και πάνω τότε πρέπει να κάνεις πάλι τουλάχιστον μία σύσταση... Αν έχει βγει Β και καλύτερα τότε είναι προαιρετικό. Δεν το έβγαζε παλιότερα γιατί είχαν παραλείψει στη σελίδα του building cert για το Β ΠΕΑ του εξοικονομώ να το έχουν σαν απαίτηση το ένα σενάριο αν ήταν κάτω από Β. Παρόλα αυτά εμείς βάσει του κενακ έπρεπε να κάνουμε σενάριο ακόμα κ ας μην το είχαν απαιτούμενο για την οριστική υποβολή της επιθεώρησης.

Edited by geomast84
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα,

Εχω έκδωσει το Α ΠΕΑ για ενα διαμέρισμα που έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα και καλούμαι τώρα να εκδώσω και το Β ΠΕΑ. Το έργο των παρεμβάσεων ανατέθηκε σε 1 εταρεία εξ' ολοκλήρου η οποία υλοποίησε τις παρεμβάσεις και τιμολόγησε κιόλας. Το πρόβλημά μου είναι στις ποσότητες που τιμολόγησε και κυρίως στην μόνωση. Ενώ επιμετρώ θερμομόνωση τοιχοποιίας 18τ.μ. τιμολογούν 25τ.μ. Και στο δώμα ομοίως ενώ επιμετρώ 55 τ.μ. τιμολογούν 75τ.μ.

Έχω ευθύνη κατά την έκδοση του Β ΠΕΑ για την υπερτιμολόγηση των ποσοτήτων?

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, vk2626 said:

Συνάδελφοι καλημέρα,

Εχω έκδωσει το Α ΠΕΑ για ενα διαμέρισμα που έχει ενταχθεί στο πρόγραμμα και καλούμαι τώρα να εκδώσω και το Β ΠΕΑ. Το έργο των παρεμβάσεων ανατέθηκε σε 1 εταρεία εξ' ολοκλήρου η οποία υλοποίησε τις παρεμβάσεις και τιμολόγησε κιόλας. Το πρόβλημά μου είναι στις ποσότητες που τιμολόγησε και κυρίως στην μόνωση. Ενώ επιμετρώ θερμομόνωση τοιχοποιίας 18τ.μ. τιμολογούν 25τ.μ. Και στο δώμα ομοίως ενώ επιμετρώ 55 τ.μ. τιμολογούν 75τ.μ.

Έχω ευθύνη κατά την έκδοση του Β ΠΕΑ για την υπερτιμολόγηση των ποσοτήτων?

Καλημέρα

Ναι, έχεις ευθύνη γιατί πρέπει σαν ενεργειακός επιθεωρητής να υπογράψεις το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI : "Έντυπο Καταγραφής Παρεμβάσεων – Ολοκλήρωσης Έργου", όπου αφού συμπληρώσεις τον πίνακα με την καταγραφή των παραστατικών, σαφώς δηλώνεις ότι :

β. Οι ποσότητες του πίνακα ανταποκρίνονται πλήρως στο υλοποιηθέν έργο.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας,

Εκδίδω Β' ΠΕΑ για το εξοικονομώ - αυτονομώ του 2020. Έχω δύο ερωτήσεις:

1) Για τα κουφώματα, ο προμηθευτής έχει μετρήσει π.χ. ένα κούφωμα 1,35 Χ 2,19 ενώ εγώ και ο προηγούμενος ενεργειακός επιθεωρητής το μετράμε 1,35 Χ 2,20. Στο Α ΠΕΑ έχει βάλει 1,35 Χ 2,20. Εγώ τι πρέπει να βάλω;

2) Κατεβάζω το xml χωρίς σενάριο και το βάζω στο buildingcert όπου λέει "Η επιθεώρηση δεν μπορεί να υποβληθεί οριστικά εξαιτίας των παρακάτω προβλημάτων:
Δεν βρέθηκαν σενάρια". Πρέπει λοιπόν να βάλω σενάριο;

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

1) Μακάρι να ήταν πάντα η διαφορά 1εκ... 😉. Προσωπικά, βάζω τις διαστάσεις του προμηθευτή, αλλά τη διαφορά που προκύπτει τη μεταφέρω στην αντίστοιχη τοιχοποιία ώστε να μην αλλάζει η συνολική επιφάνεια του κελύφους.

2) Ναι, απαιτείται σενάριο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπερα, είμαι νέα συνάδελφος, εχω αναλάβει να κλείσω μια αιτηση στο ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΑΥΤΟΝΟΜΩ 2020 κι έχω την εξής απορία. Στο ΠΕΑ Α  η υπολογιζόμενη ετησια κατανάλωση κτηρίου αναφοράς είναι 88,90 kWh/m, ενώ του επιθεωρούμενου 382,20 kWh/m2 και με βαση τα σενάρια που προτείνουν απο κατηγορία Η ανεβαίνει Β με εκτιμώμενη ετησια εξοικονόμηση 298,20 kWh/m(78%). Στο ΠΕΑ Β η υπολογιζόμενη ετησια κατανάλωση κτηρίου αναφοράς είναι 80,60 kWh/m, ενώ του επιθεωρούμενου 75,70 kWh/m2  με κατηγορία Β . Στο ΠΕΑ Β δεν εχει γίνει κάποιο σενάριο.
Στο εντυπο καταγραφής παρεμβάσεων ολοκληρωσης (ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ VI) στην παραγραφο (ε) ποια είναι η τιμή που θα πρέπει να συμπληρώσω ως επιτευχθείσα εξοικονόμηση ενέργειας;
Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο προσπαθω να ειμαι κατανοητή κι ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.