Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
DIM LARISSA

Β΄ ΠΕΑ για εξοικονομώ

Recommended Posts

O εκδότης του 1ου ΠΕΑ και ο ανάδοχος - κατασκευαστής του έργου μπορεί να είναι το ίδιο πρόσωπο; Με την προϋπόθεση πάντα ότι το 2ο ΠΕΑ θα το εκδώσει άλλος μηχανικός!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 29/6/2019 at 7:42 ΠΜ, asxetos222 said:
 

εγω ως μηχανικός τι να κάνω?

βγάζω ΠΕΑ με άλλα τετραγωνικά και άλλο όγκο? θα υπάρχει πρόβλημα με το εξοικονομώ?

 

Δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει η επιφάνεια και όγκος μεταξύ Α και Β επιθεώρησης διότι δεν θα είναι δυνατή η εκτίμηση εξοικονόμησης ενέργειας. Συνεπώς τα μεγέθη του πρώτου ΠΕΑ είναι δεσμευτικά για την Β΄επιθεώρηση.

Share this post


Link to post
Share on other sites
42 λεπτά πριν, TBD said:

Ναι.

Να υποθέσω το ίδιο ισχύει και για Σύμβουλο έργου και Μελετητή, σωστά; 1ο πεα, μελετη, συμβουλος, κατασκευή μπορεί να είναι το ίδιο πρόσωπο; Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έτσι ακριβώς. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Δεν μπορεί αυτός που κάνει οποιοδήποτε ΠΕΑ  να κάνει και τη κατασκευή, υπάρχει ασυμβίβαστο . 

 

Επιπλέον, υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με την παράγραφο 1., εδάφια α) και β), του άρθρου 53 του Ν.4409/2016 (ΦΕΚ Α΄ 136), «Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό επιθεωρητή σε κτήριο ή κτηριακή μονάδα, εφόσον: α) συμμετείχε στη μελέτη, κατασκευή, επίβλεψη, συντήρηση, ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος, β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος, ή ο σύζυγος ή συγγενής του έως β΄ βαθμού...».

 

https://www.b2green.gr/el/post/61444/exoikonomo-ii-asymvivasto-energeiakon-epitheoriseon

Edited by cve20126

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 λεπτά πριν, cve20126 said:

Δεν μπορεί αυτός που κάνει οποιοδήποτε ΠΕΑ  να κάνει και τη κατασκευή, υπάρχει ασυμβίβαστο . 

 

Επιπλέον, υπενθυμίζεται ότι σύμφωνα με την παράγραφο 1., εδάφια α) και β), του άρθρου 53 του Ν.4409/2016 (ΦΕΚ Α΄ 136), «Απαγορεύεται η διενέργεια ενεργειακής επιθεώρησης από Ενεργειακό επιθεωρητή σε κτήριο ή κτηριακή μονάδα, εφόσον: α) συμμετείχε στη μελέτη, κατασκευή, επίβλεψη, συντήρηση, ο ίδιος ή νομικό πρόσωπο του οποίου είναι μέλος ή εταίρος ή υπάλληλος, β) έχει δικαίωμα κυριότητας, νομής ή κατοχής, ο ίδιος, ή ο σύζυγος ή συγγενής του έως β΄ βαθμού...».

 

https://www.b2green.gr/el/post/61444/exoikonomo-ii-asymvivasto-energeiakon-epitheoriseon

εδω νομίζω λέει πότε δεν μπορεί να διενεργήσει ο μηχανικός επιθεώρηση και όχι το αντίστροφο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με μια δεύτερη ανάγνωση το λογικό είναι να μπορείς να κάνεις το 1ο ΠΕΑ γιατί εκείνη τη στιγμή δε συμμετείχες στη κατασκευή , μάλλον έχετε δίκιο! 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)
20 ώρες πριν, yian said:

Δυστυχώς δεν μπορεί να αλλάξει η επιφάνεια και όγκος μεταξύ Α και Β επιθεώρησης διότι δεν θα είναι δυνατή η εκτίμηση εξοικονόμησης ενέργειας. Συνεπώς τα μεγέθη του πρώτου ΠΕΑ είναι δεσμευτικά για την Β΄επιθεώρηση.

και πως ειναι δυνατον να βγάλω ακριβώς τα τετραγωνικά με το Α ΠΕΑ?? έχω μια  μικρή απόκλιση

και κάτι επιπλέον: Το σενάριο επιδότησης έλεγε θερμομόνωση δώματος, ηλιακο και αλλαγη κουφωμάτων. ο ιδιοκτήτης εβαλε επιπλέον κατα τη πορεία των παρεμβάσεων και θερμοπρόσωψη στους τοίχους. Δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα αφου θα αποτυπώσω νέο U για τους τοίχους σωστα? αυτος θα επιδοτηθει για τις εργασίες του σενάριου μονο ε?

Edited by asxetos222

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο 1ο ΠΕΑ δεν είχα κόψει αμοιβή  γιατί ήταν πελάτης μου από το ΕΚΟ 1 (2012) ο οποίος δεν εντάχθηκε τότε και δεν ήθελa να τον χρεώσω ξανα (με ε΄χε πληρώσει το 2012)/

Μπορώ να κοστολογήσω το 2ο ΠΕΑ όσο και τα 2 μαζί μιας και το μεγιστο επιλέξιμο ποσό αφορά και το συνολο των 2 ΠΕΑ; Θα εγκρίνουν την δαπάνη ή θα μου το κόψουν επειδή θα έχω μια ΑΠΥ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.