Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορες ερωτήσεις περί ηλεκτρισμού


Μιχάλης.

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στους ιδιώτες. Pavlos33)

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις έτσι για να μάθω κάποια πράγματα γιατί είμαι άσχετος.

 

1)      Τι γίνετε αν βάλω μόνο την φάση σε ένα εργαλείο/μηχάνημα οτιδήποτε; χωρίς ουδέτερο/γείωση.

2)      Όταν χτυπήσει ρεύμα κάποιον παίζει ρόλο πόσα κιλά είναι για το αν θα πάθει μεγάλη ζημιά η απλά ένα σοκ; αν έχει πιο πολύ αντίσταση δηλαδή η κάτι τέτοιο.

3)      Αν χρησιμοποιήσω συνεχόμενο ρεύμα αντί για εναλλασσόμενο για ένα εργαλείο προορισμένο για εναλλασσόμενο το θα γίνει;

Ευχαριστώ πολύ.

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Καλό μήνα !!!! ????

Ίσως (?) δεν είναι και ότι καλύτερο για να ανέβουν σε εικόνες ... αλλά ένα google-search με το εύλογο (και αναμενόμενη ως απάντηση στο ερώτημα του φίλου) θα δώσει κάποια οπτική ιδέα του αποτελέσματος ....

https://www.google.com/search?biw=1093&bih=508&tbm=isch&sa=1&ei=cst4XPmLGeqejLsPvoG7UA&q=burn+from+electric+shock&oq=burn+from+ele&gs_l=img.3.0.0l2j0i8i30l3j0i24l5.4584.23408..28261...22.0..0.392.3757.33j1j1j1......0....1..gws-wiz-img.....0..0i67j0i5i30j0i10i24.qsrnHY_y4w4

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Το ηλεκτρικό ρεύμα δεν είναι για πειράματα! Οποιαδήποτε ασφαλιστική διάταξη δεν ικανή να προστατέψει απο την ανθρώπινη βλακεία! Σε παρακαλώ μείνε ασφαλής!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν έχω σκοπό να κάνω κάτι από τα παραπάνω μην αγχώνεστε απλά θέλω να λάβω την γνώση που απ οτι φαίνεται δεν έχει κάποιος από εδώ να μου προσφέρει.

Να ειστε καλα.

Edited by Μιχάλης.
Link to comment
Share on other sites

On 28/2/2019 at 3:55 ΜΜ, Μιχάλης. said:

(μεταφέρθηκε στους ιδιώτες. Pavlos33)

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις έτσι για να μάθω κάποια πράγματα γιατί είμαι άσχετος.

 1)      Τι γίνετε αν βάλω μόνο την φάση σε ένα εργαλείο/μηχάνημα οτιδήποτε; χωρίς ουδέτερο/γείωση.

2)      Όταν χτυπήσει ρεύμα κάποιον παίζει ρόλο πόσα κιλά είναι για το αν θα πάθει μεγάλη ζημιά η απλά ένα σοκ; αν έχει πιο πολύ αντίσταση δηλαδή η κάτι τέτοιο.

3)      Αν χρησιμοποιήσω συνεχόμενο ρεύμα αντί για εναλλασσόμενο για ένα εργαλείο προορισμένο για εναλλασσόμενο το θα γίνει;

Ευχαριστώ πολύ.

1) Σε μονοφασική παροχή και στη σφαίρα της ΘΕΩΡΙΑΣ και μόνο, δεν θα γίνει τίποτε. Στην πράξη κινδυνεύεις. 

2) Στη σφαίρα της θεωρίας πάντα, εκείνο που παίζει ρόλο σίγουρα είναι η αντίσταση του δέρματος. Αν π.χ. έχεις μια αμυχή τότε οι πιθανότητες ηλεκτροπληξίας αυξάνονται. Στην πράξη έχεις θάνατο, ανεξαρτήτως κιλών και δέρματος. 

3) Καλή ερώτηση. Αν το εργαλείο είναι προορισμένο για εναλλασσόμενο δεν θα γίνει τίποτε. Υπάρχει όμως μια κατηγορία ηλεκτροκινητήρων που δουλεύουν και με συνεχές και εναλλασσόμενο. Αν ο κινητήρας σου ανήκει σε αυτήν την κατηγορία θα δουλέψει. 

Edited by vgeorg1
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 1/3/2019 at 1:59 ΜΜ, Μιχάλης. said:

... θέλω να λάβω την γνώση που απ οτι φαίνεται δεν έχει κάποιος από εδώ να μου προσφέρει.

...

Αφού δεν έχει κανένας να σου προσφέρει την γνώση που εσύ ξέρεις και αναζητάς, το θέμα ολοκληρώθηκε και κλειδώνει.

  • Upvote 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.