Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπαίθριες θέσεις στάθμευσης εντός ακαλύπτου


sundance

Recommended Posts

Καλησπέρα, 

διάβασα όλο το thread, αλλά δε βρήκα απαντηση σε μία απορία:

Εχω περίπτωση κτιρίου με υπαίθριες θέσεις στάθμευσης και θέλω να κάνω χρήση της δυνατότητας προσαύξησης της κάλυψης κατά 10%, μέχρι μέγιστο ποσοστό κάλυψης 80%. 

Αρχικό σ.κ. έχω 0.40

Η πραγματοποιούμενη καλυψη του κτιρίου + τις υπαιθ. θέσεις σταθμευσης είναι εντός Κάλυψης + 10% Κάλυψης, 

όπως επίσης και είμαι οκ με υποχρεωτικό ακάλυπτο, αφαιρώντας την προσαυξημένη κάλυψη. 

Εκεί που δεν είμαι οκ, είναι η φύτευση. 

Μπορώ να προσαυξήσω παραπάνω την κάλυψη (αφού έχω πολύ αερα μέχρι να φτάσω το 80%), ωστε να μου πληρείται η φύτευση; 

Ελπίζω να το έκανα κατανοητό, 

ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

δωσε με ακρίβεια  τα στοιχεία για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε, η φύτευση δεν σε παίρνει γιατί έχεις πολλές ράμπες και πλακοστρωμένα; (εκτός απο τις ΘΣ)

σε κάθε περίπτωση η κάλυψη σου θα φτάσει 50% για να υπολογίσεις τη φύτευση, αυτό που λέει μέχρι 80% αφορά άλλα ποσοστά κάλυψης σε άλλες περιοχές.

Αν δεν σε παίρνει η φύτευση μια λύση είναι να κάνεις και φυτεμένο δώμα

Edited by killertomato
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, killertomato said:

δωσε με ακρίβεια  τα στοιχεία για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε, η φύτευση δεν σε παίρνει γιατί έχεις πολλές ράμπες και πλακοστρωμένα; (εκτός απο τις ΘΣ)

σε κάθε περίπτωση η κάλυψη σου θα φτάσει 50% για να υπολογίσεις τη φύτευση, αυτό που λέει μέχρι 80% αφορά άλλα ποσοστά κάλυψης σε άλλες περιοχές.

Αν δεν σε παίρνει η φύτευση μια λύση είναι να κάνεις και φυτεμένο δώμα

killertomato, 

Η φύτευση δε μου βγαίνει λόγω εισόδων αμαξιών και ανθρώπων, χώρου ελιγμών, αλλα κυρίως λόγω των 5.40μ που πρέπει να εχω ελεύθερο πίσω από τις θέσεις σταθμευσης. 

Άρα το μέγιστο ποσοστό κάλυψης που μπορώ να φτάσω είναι το 0.50. Δεν μπορώ να συνεχίσω να αυξάνω, το είχα καταλάβει λαθος. 

Ερώτηση1 - αν έχω χρησιμοποιησει άρθρο 10, μείωσης σ.κ., απο 0.4 σε 0.38, αυτό σημαίνει ότι πάω μέχρι το 0.48; 

Ερώτηση 2 - έχω ούτως ή άλλως φυτεμένο δώμα, με το οποίο συμπληρωνω τη φύτευση στο τσακ. Συνεχίζω να μπορώ να πάρω το έξτρα 1 μέτρο ύψος που μου δίνει το φυτεμένο δώμα; 

Δε σου παραθέτω τα στοιχεία τώρα, γιατί έχω κάνει ήδη ένα massive λαθος - Πρασαύξησα ως εξής: Ε επιτρ. κάλυψης + 10% επιτρ. κάλυψης (της ήδη μειωμένης κάλυψης από το άρθρο 10), που μου έδωσε συντελεστή 0,38+0,038=0,418, οποτε θέλω να ελέγξω τι έχω με 0.48 και 0.50, αν πλέον έχω καταλάβει σωστά. 

Ευχαριστώ ήδη :)

Link to comment
Share on other sites

ελέγχεις με 0.48

για το φυτεμένο δώμα δεν είμαι σίγουρος να σου πω, θεωρώ πως ναι το δικαιούσαι το 1μ

για τους υπολογισμούς έστω οτι έχεις οικόπεδο 1000μ2 και πραγματοποιούμενη κάλυψη κτιρίου  300μ2

επιτρεπόμενη ΚΑΛ = 1000*0.48 = 480 άρα έχεις υποχρεωτικό ακάλυπτο 520μ2 (εφόσον έχεις ελέγξει οτι 300+εμβαδόν υπαίθριων ΘΣ < 480)

φύτευση = 2/3* 520 = 346,67

επομένως έχεις να καλύψεις και να πλακοστρώσεις 1000-346.67 = 653,33 , είσαι σίγουρος/η οτι δεν σε παίρνει; μου φαίνονται πάρα πολλά για να κάνεις αρκετά πράγματα 

Edited by killertomato
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

είναι ακριβώς στο μισό, έχω 500 τμ. οικόπεδο. 

Με 0.48 βγαίνουν όλα. Συνεχίζει να μου βγαίνει στο τσακ η φύτευση, αλλα τώρα βγαίνει. 

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλησπέρα συνάδελφοι, χρειάζομαι βοήθεια!!

Σε έκδοση νέας οικοδομικής άδειας είναι απαραίτητο στο τοπογραφικό να φαίνονται οι υπαίθριες θέσεις στάθμευσης και μάλιστα να υπάρχει πινακάκι με τις συντεταγμένες τους;

στο άρθρο 39 του 4495/2017 (προδιαγραφές τοπογραφικού) δεν αναφέρει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας, στην αδεια  μπαινουν μονον οι υποχρεωτικες

δες ΦΕΚ Δ 167/1993, με τις προδιαγραφές.

Οι "ιδιωτικες"  θεσεις δεν εχουν σχεση με την αδεια

[όπως ειπε και ο Γερόλυκος]

Καθοριζονται -συνηθως-  με τον κανονισμο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.