Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπαίθριες θέσεις στάθμευσης εντός ακαλύπτου


sundance

Recommended Posts

τριοροφη κατασκευη.

αγορα διαμερισματος με αποκλειστικο δικαιωμα χρησης μιας υπαιθριας θεσης σταθμευσης στον ακαλυπτο χωρο (συνολικα διατιθενται 8 ).

 

επειδη ειδα το συμβολαιο ερωτω:

1.για αυτες τις θεσεις δεν προβλεπεται καποια αντικειμενικη αξια ουτε αναφερεται καποιο αντιτιμο στο συμβολαιο.φυσικα σιγουρα ανεβασαν την τελικη τιμη πωλησης του πακετου 'διαμερισμα-υπαιθρια θεση σταθμευσης'.ΑΡΑ ειναι τελικα νομιμως αφορολογητες,ετσι?

2.πρεπει να πληρουν καποιες αποστασεις κλπ βασει ΓΟΚ ή μπαινουν ετσι αυθαιρετα στον ακαλυπτο?

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν τα είδες σωστά μάλλον sundance ή δεν είδες καθόλου τα έντυπα υπολογισμού αντικειμενικής αξίας του ακινήτου που κατατίθονται στην εφορία και προσαρτώνται σε κάθε συμβόλαιο . Εκεί θα δεις πως οποιαδήποτε αποκλειστική χρήση (π.χ. θέση στάθμευσης ή τμήμα του ακαλύπτου ή τμήμα της στέγης ή τμήμα της ταράτσας) συνυπολογίζεται στη συνολική αντικειμενική αξία του ακαλύπτου . Κάτι παρόμοιο γίνεται και με τον ημιυπαίθριο χώρο που όταν δηλώνεται στην εφορία έχει δικό του ξεχωριστό έντυπο . Δυστυχώς είμαι σπίτι τώρα και δεν έχω κάποιο υπόδειγμα να σου ανεβάσω για να το δεις .

2.Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιος περιορισμός (αρκεί να έχεις εξασφαλίσει την απαραίτητη φύτευση)εκτός και αν αναφέρεται στους όρους δόμησης της περιοχής πως απαγορεύονται στην πρασιά .

Link to comment
Share on other sites

μπροστα μου εχω το εντυπο για οριζοντια.δεν λεει κατι.

 

βασικα ειναι στο πισω μερος του οικοπεδου οι θεσεις,οποτε δεν τιθεται θεμα πρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Προσμετρώνται στην Κάλυψη του οικοπέδου, αλλά με δικαίωμα +10% σε αυτήν, σε περίπτωση που ο κανονικός Συντελεστής Κάλυψης δεν επαρκεί. Η προσαύξηση αφορά μόνο στις θέσεις στάθμευσης, και όχι να το χρησιμοποιήσουμε ως τέχνασμα για να αυξήσουμε την Κάλυψη για το ίδιο το Κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

2. πρέπει να πληροί όλες τις υποχρεωτικές που αφορούν στις θέσεις σταθμευσης: ελαχ ακτινα στροφής, χωρος ελιγμών, διαστάσεις κλπ.

 

"Προσμετρώνται στην Κάλυψη του οικοπέδου":confused:

απο που προκύπτει? ειναι ανοιχτες ειπαμε... ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μάλλον ήθελε να πει ο Jimmy, είναι πως μειώνεται η υποχρεωτική φύτευση.

Υποχρεωτική φύτευση είναι τα 2/3 του υποχρεωτικού ακάλυπτου χώρου.

Κάνοντας θέσεις στάθμευσης στον ακάλυπτο, η υποχρεωτική φύτευση μειώνεται κατά 10%.

Link to comment
Share on other sites

Προσμετρώνται στην Κάλυψη του οικοπέδου, αλλά με δικαίωμα +10% σε αυτήν, σε περίπτωση που ο κανονικός Συντελεστής Κάλυψης δεν επαρκεί. Η προσαύξηση αφορά μόνο στις θέσεις στάθμευσης, και όχι να το χρησιμοποιήσουμε ως τέχνασμα για να αυξήσουμε την Κάλυψη για το ίδιο το Κτίριο.

 

Αυτό που μάλλον ήθελε να πει ο jimmy, είναι πως μειώνεται η υποχρεωτική φύτευση.

Υποχρεωτική φύτευση είναι τα 2/3 του υποχρεωτικού ακάλυπτου χώρου.

Κάνοντας θέσεις στάθμευσης στον ακάλυπτο, η υποχρεωτική φύτευση μειώνεται κατά 10%.

 

μπορούμε να έχουμε διευκρίνιση;

Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε οντως να εχουμε διευκρινισεις.. Καποια ερωτηματα που μου ερχονται στο μυαλο..

 

Απο που προκυπτει?

 

Ισχυει παντου ή σε ορισμενες περιοχες και υπο ποιες προυποθέσεις?

 

Η τελικη δηλαδη φυτευση θα ειναι (2/3) Χ 0,9?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.