Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπαίθριες θέσεις στάθμευσης εντός ακαλύπτου


sundance

Recommended Posts

Τελικά έχουμε δίκιο και οι δύο.

Ο jimmy γιατί το λέει η παρακάτω νομοθεσία και εγώ, αν και δεν μπόρεσα να βρω την νομοθεσία, από την πρακτική που έχει ακολουθήσει η πολεοδομία σε ελέγχους που μου έχουν γίνει.

 

Π.Δ. της 3/10-8-1987 (ΦΕΚ Δ' 749)

'Αρθρο 1 :

Ο χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων για την εξυπηρέτηση των κτιρίων σύμφωνα με τις διατάξεις του Νομ. 960/1979 όπως τροποποιήθηκε με το Νομ. 1221/1981 μπορεί να είναι στεγασμένος υπέργειος ή υπόγειος ή και μη στεγασμένος υπαίθριος χώρος, όπως ορίζεται ειδικότερα στις επόμενες παραγράφους:

1. Ως στεγασμένος χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων μπορεί να χρησιμοποιηθεί:

α) υπόγειος χώρος του κτιρίου

β) ο ελεύθερος ισόγειος χώρος του κτιρίου (PILOTIS) όπως αυτός ορίζεται στην περ. 181 του άρθρ. 7 του Ν. 1577/85, και

γ) υπέργειος χώρος του κτιρίου που κατασκευάζεται σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις περί ποσοστού κάλυψης του οικοπέδου και της θέσης του κτιρίου στο οικόπεδο.

2. Ως μη στεγασμένος (υπαίθριος) χώρος στάθμευσης αυτοκινήτων μπορεί να χρησιμοποιηθεί:

α) ακάλυπτο οικόπεδο το οποίο διατίθεται αποκλειστικά για στάθμευση αυτοκινήτων. Στην περίπτωση αυτή μπορεί να διατίθεται για στάθμευση το σύνολο της επιφάνειας του οικοπέδου, με εξαίρεση τις προβλεπόμενες από το ρυμοτομικό σχέδιο στοές ή προκήπια.

β) ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου που ανεγείρεται το κτίριο. Στην περίπτωση αυτή το μέγιστο ποσοστό της συνολικής επιφάνειας του οικοπέδου που επιτρέπεται να καλυφθεί από το κτίριο και το χώρο στάθμευσης, ορίζεται κατά 10% μεγαλύτερο του επιτρεπόμενου και μέχρι 80% κατ' ανώτατο όριο και σε περίπτωση εφαρμογής των διατάξεων του άρθρ. 14 του 1577/1985 το ανώτατο όριο ορίζεται σε 90%.

Link to comment
Share on other sites

Να θεσω ενα παραδειγμα για να δω αν το εχω καταλαβει καλα..

 

 

Εστω οτι εχω ενα οικοπεδο 1000τμ με καλυψη 40% δηλαδη 400τμ..

Εξαντλω καλυψη αρα απομενουν 600τμ..

απο αυτα τα 2/3 δηλ. τα 400τμ ειναι υποχρεωτικη φυτευση και τα υπολοιπα 200τμ σταθμευση και πλακοστρωσεις..

Συνολο "καλυψης 400+200 = 600

 

Με τη χρηση αυτης της διαταξης εχω δικαιωμα να "καλυψω 600*110/100 = 660τ.μ

 

Εστω οτι εχω ενα οικοπεδο 1000τμ με καλυψη 60% δηλαδη 600τμ..

Εξαντλω καλυψη αρα απομενουν 400τμ..

απο αυτα τα 2/3 δηλ. τα 267τμ ειναι υποχρεωτικη φυτευση και τα υπολοιπα 133τμ σταθμευση και πλακοστρωσεις..

Συνολο "καλυψης 600+133 = 733

 

Με τη χρηση αυτης της διαταξης εχω δικαιωμα να "καλυψω 733*110/100 = 806τ.μ

Επειδη ομως λεει μεχρι 80% αρα πεφτω στα 800τ.μ.

 

Αν δεν κανω λαθος δε, σημερα η μεγιστη καλυψη ειναι 2/3..

Αρα με αντιστοιχους υπολογισμους, φτανω να "καλυπτω" προ διαταξεως 788τ.μ.

Σε αυτη λοιπον την περιπτωση μου "χαριζει" επιπλεον 12τ.μ. για σταθμευση

 

Τα λεω καλα???

Link to comment
Share on other sites

pk10gr αυτό δεν μπόρεσα και εγώ να το καταλάβω. Δεν το έχω δουλέψει ποτέ.

Αυτό που είπα παραπάνω είναι το εξής:

Εχω οικοπεδο 1000μ².

Μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη 60% δηλαδή υποχρεωτικός ακάλυπτος 400μ² (40%)

Υποχρεωτική φύτευση (2/3)x400μ²=267μ²

Αν δημιουργήσω θέσεις στον ακάλυπτο, ανεξάρτητα με το αν εξαντλήσω την κάλυψη, τότε η υποχρεωτική φύτευση μειώνεται σε 80%(*) του (2/3)x400 δηλαδή σε 213μ²

Δηλαδή η κάλυψη του κτιρίου, οι θέσεις στάθμευσης και οι διάδρομοι προσπέλασης θα είναι 787μ² αντί για 733μ².

 

(*) Εκανα λάθος για το 90%, κοίταξα τα σχέδια που είχα υποβάλλει και ήταν 80%.

Link to comment
Share on other sites

Μα "Στην περίπτωση αυτή το μέγιστο ποσοστό της συνολικής επιφάνειας του οικοπέδου που επιτρέπεται να καλυφθεί από το κτίριο και το χώρο στάθμευσης, ορίζεται κατά 10% μεγαλύτερο του επιτρεπόμενου και μέχρι 80% κατ' ανώτατο όριο "

Δεν ασχολειται κατ'ουσιαν με το ποσοστο φυτευσης αλλα με το ποσοστο καλυψης.. Και λεει το μεγιστο ποσοστο "καλυψης" μεγαλωνει κατα 10% και μεχρι 80% επι συνολου..

Αρα στα 1000τμ οικοπεδο λεει οτι μπορεις να καλυψεις το πολυ 800τμ και να αφησεις τα 200τμ (σε αντιθεση με τα 213 που λες εσυ)

Αν το καταλαβαινω σωστα το 10% παει επι της επιτρεπομενης "καλυψη" και το 80% επι του συνολου του οικοπεδου..

 

*** οπου "καλυψη" μιλαω για τη συνολική επιφάνεια του οικοπέδου που επιτρέπεται να καλυφθεί από το κτίριο και το χώρο στάθμευσης ***

Link to comment
Share on other sites

Να θεσω ενα παραδειγμα για να δω αν το εχω καταλαβει καλα..

 

 

Εστω οτι εχω ενα οικοπεδο 1000τμ με καλυψη 40% δηλαδη 400τμ..

Εξαντλω καλυψη αρα απομενουν 600τμ..

απο αυτα τα 2/3 δηλ. τα 400τμ ειναι υποχρεωτικη φυτευση και τα υπολοιπα 200τμ σταθμευση και πλακοστρωσεις..

Συνολο "καλυψης 400+200 = 600

 

Με τη χρηση αυτης της διαταξης εχω δικαιωμα να "καλυψω 600*110/100 = 660τ.μ

 

Εστω οτι εχω ενα οικοπεδο 1000τμ με καλυψη 60% δηλαδη 600τμ..

Εξαντλω καλυψη αρα απομενουν 400τμ..

απο αυτα τα 2/3 δηλ. τα 267τμ ειναι υποχρεωτικη φυτευση και τα υπολοιπα 133τμ σταθμευση και πλακοστρωσεις..

Συνολο "καλυψης 600+133 = 733

 

Με τη χρηση αυτης της διαταξης εχω δικαιωμα να "καλυψω 733*110/100 = 806τ.μ

Επειδη ομως λεει μεχρι 80% αρα πεφτω στα 800τ.μ.

 

Αν δεν κανω λαθος δε, σημερα η μεγιστη καλυψη ειναι 2/3..

Αρα με αντιστοιχους υπολογισμους, φτανω να "καλυπτω" προ διαταξεως 788τ.μ.

Σε αυτη λοιπον την περιπτωση μου "χαριζει" επιπλεον 12τ.μ. για σταθμευση

 

Τα λεω καλα???

 

θα συμφωνησω.ετσι το καταλαβαινω κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το καταλαβαίνω αλλιώς. Αν έχω μαξΚ=60% τότε με θέση στάθμευσης μπορεί να πάει έως μαχΚ(με στάθμευση)=60%+10%=70%.

Εξηγώ: όταν λέμε ότι κάτι είναι μεγαλύτερο από κάτι άλλο κατά 10(της ίδιας μονάδας) τότε προσθέτουμε. Οπότε αν έχω οικόπεδο 1000 μ2 τότε η κάλυψη πχ από 600μ2 μπορεί να πάει 700 μ2. Γιατί λέει ότι το ποσοστό κάλυψης ......ορίζεται και όχι αυξάνεται

Στέκει?

Link to comment
Share on other sites

δηλ εσύ τι λες? οτι η κάλυψη μπορεί να φτάσει στο 90%?

"....εφαρμογής των διατάξεων του άρθρ. 14 του 1577/1985 το ανώτατο όριο ορίζεται σε 90%. "

...και που θα βάλεις τις "υπαιθριες" θέσεις στάθμευσης?:|

Ο Pk10 έχει δίκιο! τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα μας λέμε κάλυψη μαζί με τις υπαίθριες θέσεις.

Στο παράδειγμά μου λέω ότι μπορώ να έχω υπαίθριες θέσεις στα 100 μ2(αν εξαντλώ με το κτίριο την κάλυψη). Το υπόλοιπο φύτευση και πλακόστρωτα.

Link to comment
Share on other sites

με 70% κάλυψη, υποχρεωτική φύτευση= 30%*2/3=20%, αρα, το 80% προκύπτει.

με μικρότερη κάλυψη, πχ 40% , υποχρεωτική φύτευση =60*2/3=40%.

Δλδ, σύμφωνα με τα παραπάνω φυτεύουμε το 30%; Αυτό είναι όλο; οτι στα μικρά ποσοστά κάλυψης μπορεί να μειωθεί η φύτευση κατά 10%; κι αν έτσι, τότε γιατί δεν μου το λεει έτσι για να το καταλάβω;

 

"....που επιτρέπεται να καλυφθεί από το κτίριο και το χώρο στάθμευσης......"

Στους ορισμούς λέει:Κάλυψη του οικοπέδου είναι η επιφάνεια που περιβάλλεται από τις προβολές των περιγραμμάτων όλων των κτιρίων του οικοπέδου πάνω σε οριζόντιο επίπεδο.

 

Μήπως έχουν εκδόσει καμιά ερμηνευτική;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.