Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπαίθριες θέσεις στάθμευσης εντός ακαλύπτου


sundance

Recommended Posts

καλησπερα σας. μπορει κάποιος να μου λύσει μια απορία?

θέλω να δεσμεύσω 1 ακόμα θέση στάθμευσης σε μία πιλοτι αλλα η επιφανεια αυτή είναι 3,00*2,50. δεδομενου ότι εγώ χρειάζομαι 2,50*4,50 μπορώ το υπόλοιπο να στο δεσμεύσω εκτός πιλοτίς?

Link to comment
Share on other sites

Για καντο λιγο πιο λιανα.. Οταν λες εκτος pilotis ελπιζω να εννοεις σε συνεχεια...?

 

Προκειται για υπαρχουσα ή για νεα οικοδομη?

Η φυτευση σου βγαινει?

Link to comment
Share on other sites

προκειται για νεα οικοδομη και η πιλωτη απεχει απο την οικοδομικη γραμμη 1,55μ. Για τη φύτευση δεσμεύω χωρο πισς στον ακαλυπτο και με παιρνει.απλα η θεση σταθμευσης κατα 1,10 είναι εκτός πιλωτις

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα με μία θέση στάθμευσης αν είναι τα 3.00 Χ 2.50 εντός πιλοτίς και το υπόλοιπο 1.50Χ4.50 εκτός αρκεί να τηρούνται οι προϋποθέσεις για πράσινο, κάλυψη κτιρίου και χώρου στάθμευσης κ.α.

--------

Και κάτι άλλο..Όσον αφορά το θέμα με κάλυψη το έχω εφαρμόσει πολλάκις..Είναι απλό:

1.Σ ένα υποθετικό οικόπεδο με κάλυψη 40% κτίριο και υπαίθριοι χώροι στάθμευσης καθώς και ράμπες-διάδρομοι μπορούν να καλύψουν μέχρι 50%...

2.Η φύτευση υπολογίζεται ως 2/3 Χ 50% και όχι ως 2/3 Χ 60%...Μου έχει τύχει το δεύτερο στην ίδια πολεοδομία άλλος να το δέχεται και άλλος όχι αλλά γενικά το χρησιμοποιώ...

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση αλλαγής της κάλυψης από 70% σε 60% σε κάποια περιοχή, όταν κάνουμε προσθήκη ορόφου σε υφιστάμενο το οποίο είχε μελετηθεί με 70% κάλυψη και τώρα τοποθετουμε τη θέση σταυθμευσης στον ακάλυπτο με ποιο ποσοστό κανουμε αυτόν τον έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα τη βοήθεια σας για ένα οικόπεδο στη Θεσσαλονίκη. Έχω ένα πρόβλημα με τις θέσεις σταθμεύσεις και τη φύτευση. Μεταξύ από τα όρια του οικοπέδου και την οικοδομή έχω μια απόσταση 3,95 μ. Όπως είναι λογικό δε μπορώ να βάλω τα αμάξια το ένα δίπλα στο άλλο (εφόσον οι θέσεις πρέπει να είναι 2,5 x 4,5μ.) . Αν τις βάλω τη μια πίσω από την άλλη θα έχω πρόβλημα? Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι θα μένει γύρω στο 1,5 μ. για τη διέλευση το αυτοκινήτου (θεωρητικά) γιατί πρακτικά θα μπορεί να περνάει από μέσα από τη θέση του μπροστά αυτοκινήτου.

Ελπίζω να ήμουν κατανοητή. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη καλημέρα.Ο έλεγχος γίνεται με το νέο ποσοστό κάλυψης...Δυστυχώς....Gella θα πρότεινα ν΄ ανεβάσεις κάποιο σκαρίφημα...

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις καμία ιδέα Αντώνη πώς μπόρω να τις κάνω αυτόνομες? Εχώ τρελαθεί όλη μέρα δε μπορώ να βρώ τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.