Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπαίθριες θέσεις στάθμευσης εντός ακαλύπτου


sundance

Recommended Posts

Αμάν στραβομάρα!!!

 

Μια χαρά εξήγησες την διάταξη των θέσεων.

Εγώ φταίω που υπολόγισα 4 θέσεις αντί για 3 (μου έπεσαν βαριά τα μελομακάρονα φαίνεται) και αντί για περίσσευμα 3,50μ. σου έβγαλα έλλειμμα 2μ.

 

Καλά που το πρόσεξε ο συνάδελφος BAS. Πάντως τα 5,50μ. ισχύουν.

 

Οι διαστάσεις αναφέρονται σε διαγράμματα στο τέλος του ΦΕΚ για τη στάθμευση.

 

Χρόνια πολλά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

Προδιαγραφές για την κατασκευή χώρων στάθμευσης αυτοκινήτων

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=971

 

άρα θες πλάτος 5,50 μ και όχι 4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα. Ένας πελάτης μου θέλει να ξαναβγάλει άδεια διέλευσης για στάθμευση εντός του οικοπέδου του και του ζήτησαν από το δήμο διάγραμμα κάλυψης θεωρημένο από την πολεοδομία και αν επιτρέπεται θέση στάθμευσης. Το κτίσμα είναι παλιό αυθαίρετο νομιμοποιημένο και μετά από αίτηση στην πολεοδομία μου απαντήσανε ότι λόγω του ότι έχεις μικρό πλάτος ο ακα΄λυπτος χώρος δεν επαρκεί για θέση στάθμευσης. Το ερώτημα μου είναι αν σύμφωνα και με το σχέδιο που επισυνάπτω είναι δυνατό η θέση στάθμευσης να γίνει οριζόντια και όχι κάθετα όπως ήταν ως τώρα και αν μπορεί έτσι να μπει όχημα σύμφωνα με τις επιτρεπόμενες ακτίνες στροφής. Ευχαριστώ

stayrTM3 Model (1).pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπαίθρια θέση στάθμευσης σε ακάλυπτο για κτίριο που έχει πληρωθεί εισφορά του Ν. 960/1979.

Στο βάθος αδιέξοδου δρόμου πλάτους 4,80 και για κτίριο το οποίο ανεγέρθη με άδεια το 1985 (ΓΟΚ '73), για λόγω που δεν γνωρίζω (πιθανόν λόγω γεωμετρίας χώρου) πληρώθηκε εισφορά του Ν. 960/1979.

Σήμερα ο ιδιοκτήτης ενδιαφέρεται για μία θέση στάθμευσης (λόγω διενέξεων με γείτονα) στον ακάλυπτο.

Ερώτηση:

1. Απαιτείται άδεια από Πολεοδομία ή δίνει και ο Δήμος (όπως αναφέρει και ο cris_anst);

2. Σε περίπτωση οικοδ. άδειας επιτρέπεται η έξοδος με όπισθεν ή μπορεί να κάνει αναστροφή και πως ορίζεται η γωνία στροφής;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(θα προσθέσω σχέδιο όταν βρω τον τρόπο)

Link to comment
Share on other sites

για πάνω από 2 αυτοκίνητα σε κλειστή θέση στάθμευσης (δηλ όχι ακάλυπτο, όχι Pilotis) θέλει ελιγμο

 

στη δική σου περίπτωση εφόσον είναι ανοικτή και πρόκειται για μια θέση στάθμευσης δεν απαιτείται

 

θεωρώ πως για κάθε θέση στάθμευσης απαιτείται οικοδομική άδεια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ myri!!

Το πλάτος δρόμου δεν είναι δεσμευτικό (ΠΔ 165/1980 ΦΕΚ 46Α, άρθρο 2 παρ. 1 λέει πλάτος δρόμου 7,50 Μ);

Και τι δικαιολογητικά απαιτούνται πέραν των τυπικών (τοπογραφικό, διάγραμμα κάλυψης, φωτογραφίες, τεχνική έκθεση, στοιχεία νομιμότητας υφιστάμενου);

Θα γίνει έλεγχος φύτευσης ή όχι εφόσον είναι με ΓΟΚ '73;

Απαιτείται ελάχιστη αμοιβή (5000*λ);

Link to comment
Share on other sites

όχι το πλάτος του δρόμου αφορά αυτούς που θέλουν να τις αποφύγουν

βέβαια εμείς πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και να ειδοποιήσουμε τον πελάτη για το αν πράγματι χωράει να μπει στο γκαραζ ή όχι

 

προσθέτω:

Αρχιτεκτονικά (κάτοψη ισογείου)

ίσως και Αποτύπωση

ΥΔ συναίνεσης συνιδιοκτητών με θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής

ελεγχο φύτευσης σε ΓΟΚ 73 μου έχουνε ζητήσει (δεν ξέρω αν μπορείς να το αποφύγεις)

σε δική μου περίπτωση πήγα με αναλυτικό προυπολογισμό (επειδή βάλαμε και φύτευση) οπότε ήταν πάνω από την ελάχιστη αμοιβή

 

επίσης γενικότερα η ελάχιστη αμοιβή μελέτης εδώ και λίγο καιρό είναι 1200+αμοιβή Τοπογραφικού+ΦΠΑ και η ελάχιστη αμοιβή επίβλεψης άλλα 1200+ΦΠΑ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον όπως προείπα ο ΠΔ 165/80 το απαγορεύει , τότε βάση ποιού νόμου μπορώ να επικαλεστώ για την δημιουργεία θέσης;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.