Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Νέος Μηχανολόγος Μηχανικός


Michalis04

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός και εξετάζω το ενδεχόμενο να ανοίξω τεχνικό γραφείο. Σύμφωνα με τη γνώμη των πιο έμπειρων συναδέλφων, με τι θα ασχολούμαι κατά κύριο λόγο, ποιες νομοθεσίες πρέπει να διαβάσω και τι λογισμικό χρησιμοποιείτε;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

-με οτι σου ζητήσει ο κάθε πελάτης, εκτός και αν θέλεις να ειδικευτείς σε συγκεκριμένο τομέα

- την αντίστοιχη νομοθε΄σια με το αντικείμενο με το οποίο θα ασχοληθείς

- γενικά εφαρομές γραφείου (πχ ms office), ίσψς σχεδιαστικό (πχ autoCAD) και ειδικές εφαρμογές ανάλογα το αντικείμενο (πχ 4M ή TISOFT για μελέτες πολεοδομίας)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, ειδικα για το λογισμικό ποια προγράμματα είναι καλύτερα; Της 4m ή της TISOFT; Και κάτι ακόμα. Αυτή τη στιγμή εργάζομαι ως μισθωτός.  Έχω το δικαίωμα βαση νόμου να κάνω παράλληλα και καμιά μελέτη;

Link to comment
Share on other sites

να κανεις μελέτες ναι αλλά όχι να τις σφραγίσεις (υπογράψεις).

Της TISOFT τα ηλεκτρολογικά είναι πολύ καλύτερο από της 4Μ. Φαντάζομαι το ίδιο θα έιναι και τα υπόλοιπα. Ωστόσο η 4Μ έχει ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα. Σχεδιάζει τα δίκτυα και βγαίνουν αυτόματα οι υπολογισμοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

Είμαι διπλ. μηχανολόγος μηχανικός και εργάζομαι εδώ και 10 χρόνια σε κατακσευαστική με κύρια ενασχόληση την κατασκευή μεγάλων βιομηχανικών έργων.

Δεν έχω υπάρξει ποτέ ελεύθερος επαγγελματίες μέχρι τώρα και ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ με Η/Μ μελέτες που απαιτούνται για την έκδοση οικοδομικών αδειών (δεν έχω ασχοληθεί ποτέ) και θα ήθελα να ρωτήσω από που να ξεκινήσω.

Ποια νομοθεσία ισχύει; Ποια πρότυπα είναι υποχρεωτικά; Γενικά από που να ξεκινήσω.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.